تقویت اراده برای لاغری

 

اولین و مهم ترین گام در کاهش وزن، داشتن اراده است. متاسفانه اغلب افرادی که دارای اضافه وزن هستند، اراده و انگیزه لازم را برای لاغر شدن ندارند. از این رو در اغلب موارد این افراد رژیم غذایی و یا برنامه ورزشی خود را نیمه کاره رها می‌ کنند. بنابراین تمام کسانی که می خواهند به اندام ایده آل خود برسند باید قبل از هر چیز به تقویت اراده برای لاغری بپردازند. با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی راه کارهای موثر در لاغری بپردازیم. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که لاغر شدن بزرگترین چالش زندگی تان است در ادامه با نیک اندام همراه باشید.

راه های تقویت اراده برای لاغری کدام هستند؟

عملکرد مغز انسان بر روی تمامی اجزای بدن تاثیر می گذارد بنابراین تقویت اراده برای لاغری نیز تاثیر بسزایی در روند لاغر شدن افراد دارد. برخی از راه های تقویت اراده برای کاهش وزن و چربی سوزی عبارتند از:

 

1. مثبت اندیش باشید

 

یکی از اصولی ترین و موفق ترین راه ها در تقویت اراده برای لاغری، این است که نسبت به روند لاغر شدن خود مثبت اندیش باشید. اندام ایده آل خود را در ذهنتان تصویر سازی کنید و مدام به آن بیاندیشید. از عبارات تاکیدی مثبت مانند من موفق به کاهش وزن خواهم شد استفاده کنید. انجام این کارها در طولانی مدت باعث افزایش انگیزه لاغری در شما خواهد شد.

 

2. فعالیت های روزانه خود را بنویسید

 

فعالیت های روزانه خود را بنویسید کاهش وزن لاغری اراده

 

برای خودتان یک دفترچه تهیه کنید و لیست کارهایی را که در طول روز انجام می دهید یادداشت کنید. در پایان هر روز چک لیست خود را کنترل کنید. کدام کارها باعث کاهش وزن و چربی سوزی در شما می شود؟ آیا کارهایی مانند پرخوری عصبی در طول روز انجام داده اید که تاثیر منفی در کاهش وزن شما داشته باشد؟

سپس سعی کنید در روز بعد تعداد کارهایی که باعث افزایش وزن شما می شود را محدود کنید. از طرف دیگر یکی از مهم ترین چیزهایی که می‌توانید یادداشت کنید چک کردن وزن خودتان است. با چک کردن وزن خود می‌توانید از روند رژیم لاغری خود اطلاع پیدا کنید. البته نباید وزن کردن روزانه باعث افزایش سطح استرس در شما شود، این را در نظر داشته باشید که تنها می خواهید میزان اثر بخشی رژیم غذایی خود را دنبال کنید.

 

همچنین بخوانید: چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

 

3. واقع بین و واقع گرا باشید

 

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تقویت اراده لاغری این است که واقع بین و واقع گرا باشید. سعی کنید در لاغر شدن سطح توقع خود را زیاد بالا نبرید. زیرا اگر با توقع زیاد به مسیر لاغر شدن خود نگاه کنید ممکن است دچار شکست شوید و در نتیجه در تقویت اراده خود برای لاغری ضعیف عمل کنید. در نتیجه سعی کنید واقع بین باشید تا هر تغییر کوچکی نتواند در تضعیف اراده برای لاغری تاثیرگذار باشد. انتظار نداشته باشید که در مدت زمان کوتاه به اندام ایده آل خود برسید. شما ممکن است برای این که لاغر شوید به زمان زیادی نیاز داشته باشید.

 

همچنین بخوانید: آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

 

 4. استرس و نگرانی را از خود دور کنید

 

یکی از مهم ترین عواملی که در از بین بردن اراده برای کاهش وزن نقش بسزایی دارد استرس است. زیرا استرس توان و قدرت تصمیم گیری درست را از مغز انسان می‌گیرد و موجب می‌شود انسان نتواند به راحتی اراده خود را برای لاغری تقویت کند. بنابراین بهتر است در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و استرس نداشته باشید. برای این کار می‌توانید برنامه غذایی سالم و رژیم لاغری درست تنظیم کنید تا برای هر قدمی که برمیدارید دچار استرس و نگرانی نشوید. داشتن یک تمرین ورزشی سالم و صحیح نیز می تواند در حفظ آرامش و نداشتن استرس بسیار تاثیرگذار باشد.

 

همچنین بخوانید: 14 راهکار طلایی برای کاهش وزن سریع

بخوانید: چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری

 

5. استراحت کنید و خستگی روحی و جسمی را از خود دور کنید

 

استراحت کنید و خستگی روحی و جسمی را از خود دور کنید تقویت اراده برای کاهش وزن

 

کارهای سخت و خسته کننده روزانه خود را کمتر کنید و با تمرینات ورزشی صحیح، به استراحت روح و جسم خود بپردازید. بهتر است هر زمانی که احساس می‌کنید دچار خستگی شده اید استراحت را در اولویت خود قرار دهید تا روحیه و اراده خود را برای لاغری از دست ندهید. زیرا اگر مغز دچار خستگی شود ممکن است قدرت تصمیم گیری و نحوه اداره کردن اراده لاغری را از شما بگیرد. پس بهتر است به روح و جسم خود استراحت دهید تا بتوانید انگیزه و اراده لازم را برای لاغری به دست آورید.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن

 

6. به اطراف خود احساس منفی نداشته باشید

 

اگر در مسیر هدف خود مانند تقویت اراده برای لاغری دچار شکست کوچک یا بزرگ شدید بهتر است احساس منفی را از خود دور  کنید و خود را به هیچ عنوان سرزنش نکنید. زیرا هر شکستی به این معنا نیست که شما یک انسان ضعیف هستید. از جملات مثبت و تاثیرگذار به جای جملات منفی استفاده کنید تا در تقویت اراده و انگیزه برای کاهش وزن خود قدم بردارید.

 

همچنین بخوانید: 20 خوراکی برتر چربی سوز برای کاهش وزن فوری

بخوانید: 11 میوه لاغر کننده عالی برای کاهش وزن و چربی سوزی

 

7. اهداف و انگیزه های خود را در تقویت اراده برای لاغری بررسی و تکرار کنید

 

سعی کنید برنامه ها و اهدافی که در تقویت اراده برای لاغری دارید حتما با خود تکرار کنید و نسبت به بررسی آن نیز اقدام نمایید. زیرا در طی مسیر، اهداف  و برنامه ها می توانند تغییر کنند بنابراین داشتن یک انگیزه قوی برای تقویت اراده در لاغری بسیار مهم است. اگر هر روز اهداف و برنامه های خود را بررسی کنید کمک می کند تا اراده خود را برای لاغری از دست ندهید.

 

همچنین بخوانید: بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

بخوانید: 6 راه ساده برای آب کردن چربی شکم و پهلو

 

8. جملاتی که تاثیر منفی در تقویت اراده برای لاغری دارند

 

همان طور که اشاره کردیم افرادی که تصمیم جدی برای لاغری دارند باید مثبت اندیش باشند. متاسفانه برخی از افراد با گفتن جملات منفی انگیزه لاغری خود را از بین می برند. در ادامه لیستی از جملاتی را برایتان آورده ایم که اگر به دنبال تقویت اراده برای لاغری هستید باید از گفتن آن ها اجتناب کنید.

 • چاقی و اضافه وزن برای من خسته کننده شده است.
 • لباس هایم دیگر متناسب با وزن من نیستند.
 • کسی به خاطر وزن زیاد دیگر به من علاقه مند نیست.
 • دچار تنگی نفس شده ام.
 • دیگر تحرک زیادی نمی توانم داشته باشم.
 • ممکن است دچار بیماری های مختلف جسمی و روحی شوم.
 • شور و شادی همیشه را از دست داده ام.
 • اگر اعتماد به نفسم را از دست دهم چه اتفاقی برایم می افتد.
 • شاید با چاقی زیباییم را از دست بدهم.
 • از نگاه دیگران به اضافه وزنم خجالت می کشم.
 • اگر پرخوری کنم دوباره دچار عذاب وجدان می شوم.

 

همچنین بخوانید: 9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

 

نتیجه گیری :

در این مقاله به معرفی راهکارهای موثر در تقویت اراده برای لاغری پرداختیم.  اگر شما نیز به دنبال این هستید که لاغر شوید سعی کنید مطالب بالا را به دقت مطالعه کنید و خودتان را نسبت به انجام آن ها ترغیب کنید. باور کنید پس از مدتی تمرین و تکرار به نتایج بسیار مطلوبی خواهید رسید. شما برای تقویت اراده لاغری خود چه کارهایی می کنید؟ به نظر شما چه راهکارهای دیگری می توانستیم به این لیست اضافه کنیم؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک  بگذارید.

 

 مقالات پیشنهادی نیک اندام:

6 نوشیدنی برتر خانگی برای کاهش وزن سریع

سریع­ترین راه های کاهش وزن بدون ورزش 

 8 خوراکی چربی سوز برای صبحانه

 فواید سرکه سیب برای لاغری

 خوردن چای سبز برای لاغری

15 اشتباه رایج در کاهش وزن

برترین روش طبیعی کوچک کردن شکم بعد از سزارین

چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟ 

34 مورد از بهترین نکات لاغری

10 معجون برتر کاهش وزن برای چربی سوزی و لاغری