حجامت برای افزایش قد

 

درمان های مختلفی برای افزایش قد وجود دارد که برخی از این درمان ها به روش دارویی و برخی به روش سنتی انجام می گیرد. داروهای شیمیایی هورمونی، همانند هورمون های رشد انسانی عمل می کنند و تا اندازه ای می توانند قد را افزایش دهند، با این وجود عوارضی نیز در پی دارند. حجامت یکی از درمان های سنتی در طب ایرانی به حساب می آید که برای بیماری های مختلفی از آن استفاده می شود. یکی از موارد استفاده حجامت، در افزایش قد و ایجاد رشد در کودکان و نوجوانان است.

با توجه به این که ممکن است که  تاثیر حجامت در افزایش قد برای تمام افراد شناخته شده نباشد، بر آن شدیم تا در این مقاله در مورد حجامت برای افزایش قد صحبت کنیم. اگر شما نیز از کوتاهی قد رنج می برید و به دنبال راهی برای آن درمان هستید در ادامه با نیک اندام همراه باشید.

 

حجامت چیست؟

 

برای انجام حجامت فرد درمانگر یک ماده قابل اشتعال مانند کاغذ را داخل فنجان هایی از جنس شیشه، بامبو، سفال و سیلیکون قرار می دهد و سپس آن را آتش می زند. سپس فنجان را روی سطح پوست قرار می دهد. با خنک شدن هوای داخل فنجان، خلا ایجاد می شود و سبب مکش بر روی پوست می شود. مکش ایجاد شده روی پوست باعث حجیم شدن پوست می شود و رگ های خونی گسترش پیدا می کنند.

بعد از گذشت دو الی سه دقیقه درمانگر فنجان را از بوی پوست بر می دارد و با ابزار بسیار ظریف مانند تیغ بر روی پوست خراش هایی ایجاد می کند و سپس دوباره بادکش را انجام می دهد تا خون از محل بریدگی خارج شود.

 

محل حجامت برای افزایش قد

 

حجامت انواع مختلفی دارد و نتایج تحقیقات نشان می دهد که بعضی از حجامت ها در افزایش قد تاثیر به سزایی دارند.  این حجامت ها عبارت هستند از:  

حجامت عام: این نوع حجامت، از حجامت های ناحیه تنه است که محل آن بین دو کتف (در راس مثلث بین دو کتف) حدود مهره های سوم و چهارم سینه ای قرار دارد. به حجامت عام، حجامت دافع یا فریادرس هم گفته می شود.
حجامت ساکرال یا چاربند: حجامت ساکرال یا چاربند نیز از حجامت های ناحیه تنه است و موضع آن بین دو باسن در انتهای ستون فقرات و روی استخوان خاجی (ساکروم)، یعنی مهره آخر کمری و مهره اول خاجی می باشد.

حجامت ساقین: حجامت ساقین از حجامت های مختص به اندام های تحتانی است که در ناحیه پشت هر دو ساق پا و به فاصله یک وجب دست از قوزک پا به سوی برجستگی پشت ساق پا انجام می گیرد.

حجامت خشک: حجامت خشک یا بادکش درمانی، نوعی حجامت است که با گذاشتن تعدادی فنجان یا لیوان شیشه ای، چوبی یا سفالی انجام می گیرد.

 

همچنین بخوانید: 20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد

 

آیا واقعا حجامت قد را بلند می کند؟

 

آیا واقعا حجامت قد را بلند می کند؟

 

اگر چه اهمیت و تاثیر حجامت برای افزایش قد در هیچ منبعی ذکر نشده است اما  با این وجود برخی از پزشکانی که در زمینه حجامت کار می کنند بیان کرده اند که حجامت در افزایش قد حتی برای آن دسته از افرادی که سن رشد استخوانی آن ها گذشته ، اثربخش بوده است.

 

همچنین بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

بهترین زمان حجامت برای افزایش قد   

 

یکی از پزشکان طب سنتی در این زمینه می گوید: مادران باردار، زمانی که وارد ماه پنجم حاملگی می شوند، برای افزایش قد و مقاومت بدنی نوزادشان می توانند از حجامت استفاده کنند. از سوی دیگر، حجامت از زردی کودک جلوگیری می کند. در برخی از منابع طب سنتی حجامت برای کودکان زیر دو سال منع گردیده است و بهتر است این درمان را بعد از سن دو سالگی انجام داد. 

 

افزایش قد بعد از بلوغ با استفاده از حجامت

 

برخی افراد سنشان از دوران بلوغ رد شده است و به عنوان بزرگسال به حساب می آیند ولی با این حال دوست دارند قدشان بلند شود. برای این دسته از افراد چه کاری می توان انجام داد؟ به این دسته از افراد می توان ورزش هایی پیشنهاد کرد که باعث افزایش قد می شوند. ورزش های قدرتی برای این افراد کارساز نیست و باید از ورزش های دیگری نظیر شنا، بارفیکس، خم شدن 90 درجه به سمت زمین، ایستاده خم شدن و ...استفاده کنند. از طرفی تغذیه مناسب می تواند به فرآیند رشد قد بزرگسالان و افراد بعد از دوران بلوغ کمک کند.

 

همچنین بخوانید: راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی (تمرین+ راهکار های تضمینی)

 

محدودیت سنی انجام حجامت برای افزایش قد

 

طبق تحقیقات انجام شده انجام حجامت برای کودکان بالای دو سال و افراد زیر شصت سال بلامانع است. اما تمام افرادی که تمایل به انجام حجامت برای افزایش قد دارند بهتر است قبل از این که اقدام به حجامت کنند با پزشک خود در این باره مشاوره کنند. از طرف دیگر فردی که حجامت انجام می دهد باید از شرایط بدنی و روحی مناسب برخوردار باشد.

 

همچنین بخوانید: 14 راهکار برای اینکه قد بلند به نظر برسید

 

عوارض حجامت افزایش قد برای کودکان

 

عوارض حجامت قد برای کودکان

 

اغلب مردم به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی فکر می کنند که حجامت نه تنها باعث افزایش قد در کودکان نمی شود، بلکه می تواند خطراتی را هم به همراه داشته باشد. در حالی که حجامت یک روش بی خطر برای کودکان است و حتی می تواند باعث افزایش سیستم ایمنی بدن کودکان شود. برخی تجربیات حاکی از آن است که حجامت تاثیر مثبتی در افزایش اشتهای کودکان نیز داشته است. اما انجام حجامت برای کودکان مبتلا به بیماری های خاص باید تنها با مشورت پزشک انجام شود و از انجام خود سرانه حجامت برای افزایش قد به شدت پرهیز کرد.

 

همچنین بخوانید: نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان

 

فصل مناسب انجام حجامت برای افزایش قد

 

طبق منابع موجود در ارتباط با طب سنتی، بهترین فصل برای انجام حجامت فصل بهار و پاییز است. اما در حالت کلی از انجام حجامت در فصل هایی که شدت گرما و سرما شدید است باید اجتناب کرد.

 

همچنیین بخوانید: بدنسازی قد را کوتاه می کند یا بلند؟

 

چند راه دیگر برای افزایش قد

 

روش ها و راه های مختلفی وجود دارند که می توانند قد را افزایش دهند، از جمله راه های موثر در  افزایش قد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

داشتن خواب کافی: خواب یکی از عواملی است که در افزایش قد نقش مهمی دارد، به این دلیل که اوج ترشح هورمون رشد در ساعت های 22 تا 23 شب است. بنابراین لازم است برای افزایش قد در این ساعت ها استراحت کرد.  

تغذیه مناسب: یکی دیگر از مسائلی که در افزایش قد نقش دارد، تغذیه مناسب است. مصرف لبنیات به ویژه ماست نقش کلیدی و اصلی در رشد قد دارند. 

ورزش : ورزش منظم می تواند به صورت مستقیم بر روی ترشح هورمون رشد تاثیر بگذارد. بعد از فعالیت های ورزشی، هورمون رشد بیشتری در بدن آزاد می شود. از طرفی لازم است بدانید که ورزش های پرشی باعث کوتاه تر شدن قد می شوند، پس در صورتی که به دنبال افزایش قد هستید بهتر است از انجام این نوع ورزش ها خودداری کنید.

 ورزش بارفیکس یکی از بهترین راه ها برای بلندشدن قد است. این ورزش استقامت بازوها را افزایش می شود و از طرفی تمامی عضلات فوقانی بدن را درگیر می کند. کاربرد دیگر ورزش بارفیکس این است که با استفاده از این ورزش می توان چربی های اضافه بدن را از بین برد و با از بین رفتن چربی ها بدن متعادل می شود و در پی آن قد بلندتر به نظر می رسد. از دیگر ورزش های موثر در افزایش قد می توان به شنا اشاره کرد. شنا ورزشی است که باعث انعطاف پذیری بدن می شود و از طرفی سلول ها را تحریک می کند. در این ورزش عضلات کشیده می شوند و این تحریک شدن می تواند باعث افزایش قد در فرد شود.

 

همچنین بخوانید: مهمترین ویتامین ها و مواد غذایی برای افزایش قد

 

زمان بهبودی پوست بعد از حجامت

 

زمان بهبودی پوست بعد از حجامت

 

در اغلب موارد تنها بعد از گذشت ده روز پوست کاملا به حالت طبیعی باز می گردد. البته برای جلوگیری از ایجاد عفونت و سرعت بخشیدن به روند بهبودی، درمانگر ممکن است استفاده از برخی از پمادها را توصیه کند. در این صورت باید فردی که حجامت برای افزایش قد انجام داده است از پمادها به صورت منظم استفاده کند.

 

همچنین بخوانید: سرشانه پهن: بهترین تمرینات ورزشی

 

بادکش برای افزایش قد

 

بادکش یکی از روش های طب مکمل است که دارای مزایای بسیار زیادی است. در این روش با استفاده از فنجان در نقاط استراتژیک سطح پوست مکش ایجاد می شود. در نتیجه این مکش، خون در بدن بهتر جریان می کند و باعث درمان بسیاری از بیماری ها می شود. یکی از مهم ترین مزایای شناخته نشده بادکش برای افزایش قد است. در صورتی که بادکش در نواحی رشد قدی همراه با روغن های زنجبیل و یا زیتون انجام شود می تواند تاثیر مثبتی در افزایش قد داشته باشد.

 

بحث و نتیجه گیری

 

یکی از روش های موثر برای افزایش قد حجامت است. حجامت با تاثیر گذاشتن بر روی هورمون های رشد باعث تسریع رشد در افراد به ویژه در کودکان می شود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر تاثیر حجامت بر افزایش قد، حجامت مزایای بسیار زیادی دارد. از این رو انجام حجامت برای افزایش سلامتی توسط کارشناسان طب سنتی توصیه می شود. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که افراد و کودکان مبتلا به بیماری های خاص قبل از انجام حجامت باید با پزشک مشورت کنند. تجربیات شما در ارتباط با حجامت برای افزایش قد چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟ 

یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

15 اشتباه رایج بدنسازی که مانع رشد عضلات بدنساز ها می شود

افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو

بهترین تمرینات ورزشی برای پهن شدن شانه

بالا کشیدن و خوش فرم کردن سینه با ورزش

درد سیاتیک | علت، علائم و درمان سیاتیک 

عوارض و فواید بدنسازی برای آقایان، بانوان، نوجوانان

بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

خواص و طریقه مصرف چای سبز