ورزش پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

 

یکی از ورزش های محبوب و پرطرفدار پیلاتس است. پیلاتس در کنار بهبود سلامت جسمی و ذهنی می تواند اثرات مثبت دیگری نیز داشته باشد. اگر شما نیز علاقه مند به ورزش پیلاتس هستید و می خواهید در مورد این ورزش بیشتر بدانید با ما در این مطلب همراه باشید. در این مقاله از نیک اندام به معرفی ورزش پیلاتس و فواید آن خواهیم پرداخت.

 

تعریف پیلاتس

 

پیلاتس (Pilates)، نوعی ورزش تمرینی است که به آمادگی جسمانی کمک می کند. این ورزش در ابتدا کنترولوژی (Contrology) نام داشت. اما بعدها به احترام ابداع کننده آن (جوزف پیلاتس) به نام کنونی تغییر یافت. کنترولوژی به معنای ایجاد ارتباط بین ذهن و جسم یا عضله و اعصاب است. پیلاتس از این اصل برای افزایش تعادل، انعطاف و قدرت اندام های بدن استفاده می کند. به عبارتی با ورزش پیلاتس رابطه مغز و اندام های مختلف تقویت و هماهنگی اعضا بیشتر می شود. کارشناسان انجام این حرکات را برای بهبود سلامت عمومی، چربی سوزی و تناسب اندام توصیه می کنند. 

 

تفاوت فیتنس و پیلاتس

 

تفاوت فیتنس و پیلاتس

 

فیتنس و پیلاتس گزینه های مناسبی برای کاهش وزن و چربی سوزی هستند. باید توجه داشت که ورزش پیلاتس بدون استفاده از دستگاه و به شکل نشسته یا خوابیده انجام می شود. اما فیتنس ورزشی سرشار از جنب و جوش است. حرکاتی آن غالباً با کمک دستگاه اجرا شده و ترکیبی از دراز نشست، شنا، دو، دوچرخه سواری و ... می باشند. دیگر تفاوت فیتنس و پیلاتس مربوط به نتایج آنها است.  فیتنس به عنوان یک ورزش هوازی، عملکرد قلب و ظرفیت تنفس فرد را افزایش می دهد. اما تمرینات پیلاتس موجب تقویت عضلات، تعادل و افزایش انعطاف بدن می شود.

 

تفاوت یوگا و پیلاتس

 

یوگا و پیلاتس هر دو از ورزش های کنترولوژی به شمار رفته و ارتباط بین ذهن و عضلات و اندام های بدن را تقویت می کنند. اما باید توجه داشت که یوگا بیشتر بر تقویت و آرامش ذهنی تمرکز دارد. در حالی که تمرکز ورزش پیلاتس بیشتر بر تقویت عضلات و افزایش توان آنها برای تعادل و انعطاف پذیری بدن است. بنابراین قبل از انتخاب بین یوگا و پیلاتس باید هدف از انجام تمرینات ورزشی مشخص شود. یوگا به تنهایی برای افرادی که به دنبال تناسب اندام و کاهش ورزن هستند، گزینه مناسبی نیست. 

 

همچنین بخوانید: یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

 

فواید ورزش پیلاتس

 

پیگیری منظم تمرینات پیلاتس برای افزایش سطح سلامتی بسیار مفید است. زیرا تنش و استرس را از بدن دور می کند. عضلات و ماهیچه ها با انجام این تمرینات تقویت شده و دچار گرفتگی نمی شوند. حتی کوچک ترین ماهیچه ها که با بدنسازی تغییری پیدا نمی کنند، با تمرینات پیلاتس به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال می توان به ماهیچه های کف لگن اشاره کرد. این موضوع به تعادل و تثبیت بدن کمک شایانی می کند. به عقیده کارشناسان، پیلاتس کاران می توانند در نهایت به ماهیچه های فاقد چربی، متناسب و بسیار قدرتمند دست پیدا کنند. به فواید این ورزش می توان افزایش انعطاف پذیری مفاصل و اندام های مختلف بدن را نیز اضافه کرد. به همین دلیل احتمال آسیب دیدگی ماهیچه یا مفاصل در پیلاتس کمتر از سایر ورزش ها است.

با پیلاتس عادت های نادرست ایستادن یا نشستن را می توان به راحتی تغییر داد. به این ترتیب مشکلاتی از قبیل کمردرد، سردرد یا گردن درد که ناشی از قرار گرفتن بدن در حالت نادرست هستند، به حداقل می رسد. اکسیژن رسانی به اندام های بدن نیز با این کار بهبود پیدا می کند. نقش این ورزش در سلامت جسمانی به حدی است که در در برخی موارد، تمرینات فیزیوتراپی با تمرینات پیلاتس جایگزین می شود؛ بیماری ام اس، تعویض زانو، تعویض لگن، درد گردن، درد کمر، اسکولیوزیس (ناهنجار سه بعدی ستون فقرات) از جمله این موارد هستند. حتی ورزشکاران آسیب دیده نیز از این تمرینات برای ریکاوری توان خود استفاده می کنند.

 

همچنین بخوانید: تفاوت بدنسازی و فیتنس کدام یک مناسب شماست؟

 

مضرات ورزش پیلاتس

 

مضرات پیلاتس

 

انجام حرکات ورزشی پیلاتس به هیچ عنوان برای افراد سالم مضراتی به همراه ندارد. اما برای بیماران قلبی عروقی یا افرادی که عمل باز قلب انجام داده اند، با خطر همراه است. علاوه بر این افراد دچار مشکلات تنفسی، پوکی استخوان، پارگی دیسک کمر و ناپایداری فشار خون بهتر است که این تمرینات را اجرا نکنند. بخش دیگری از مضرات پیلاتس به انجام نادرست حرکات باز می گردد. قرار گرفتن رباط ها روی هم، پارگی تاندون ها، کشیدگی و گرفتگی عضلات و آسیب به مفاصل از جمله عوارض تمرین نکردن زیر نظر مربی است.

 

همچنین بخوانید: چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟

 

فواید پیلاتس برای خانم ها

 

اغلب خانم ها از انجام تمرینات بدنسازی و وزنه دار به دلیل حجیم و مردانه شدن ماهیچه های خود هراس دارند. پیلاتس این مشکل را برطرف کرده و افزایش قدرت عضلات را بدون حجیم سازی آنها انجام می دهد. به همین دلیل خانم ها بدون نگرانی از پیلاتس برای لاغری، تناسب و هاهنگی بین اندام ها استفاده می کنند. پیگیری منظم تمرینات پیلاتس، بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات فیزیک و ساختار بدن را از بین می برد. گودی کمر، کوتاهی عضلات، ستون فقرات نابهنجار و افتادگی شانه از جمله این موارد هستند.

همچنین درد کمر که یکی از مشکلات شایع در بین بانوان است را می توان با انجام این حرکات تسکین داد. یکی از فواید پیلاتس برای خانم ها مربوط به تقویت عضلات کف لگن است. تقویت این عضلات برای خانم ها بسیار مفید است. زیرا زایمان را آسان و بخش زیادی از مشکلات بعد از آن (افتادگی مثانه و ...) را کم می کند. خانم های باردار می توانند با تجویز پزشک و زیر نظر مربی تمرینات پیلاتس را با شدت کمتر دنبال کنند.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن و بدنسازی

 بخوانید: افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

 

پیلاتس برای کودکان

 

آموزش پیلاتس برای کودکان می تواند از سنین پایین شروع شود. ورزش پیلاتس به نوعی یک ورزش زمینه ای برای سایر ورزش ها محسوب می شود. زیرا انجام بسیاری از رشته های ورزشی نیاز به انعطاف پذیری بالای عضلات دارد. ورزش پیلاتس با انجام حرکات کششی به انعطاف پذیر بودن بدن کمک بسیاری می کند.

از طرف دیگر یکی از فواید ورزش پیلاتس افزایش تمرکز است. زیرا در برخی از حرکات پیلاتس احتیاج به تمرکز بر روی بیش از دو عضله است. در نتیجه انجام ورزش پیلاتس به افزایش تمرکز کودکان بسیار کمک می کند. داشتن تمرکز بالا باعث می شود کودکان در زمینه های درسی و غیر درسی عملکرد بهتری داشته باشند.

همچنین حرکات پیلاتس با افزایش گردش خون به تقویت و افزایش قدرت عضلات در سنین کودکی کمک می کند. داشتن عضلات قوی برای موفقیت در سایر فعالیت های ورزشی لازم است.

یکی دیگر از مهم ترین مزایای پیلاتس برای کودکان کمک به اصلاح وضعیت بدنی است. با انجام حرکات پیلاتس نحوه ایستادن و فرم بدنی کودکان اصلاح می شود. همچنین کودک را برای انجام  برخی فعالیت ها مانند نشستن بلند مدت پشت کامپیوتر آماده می کند.

 

همچنین بخوانید: نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان

 

 پیلاتس برای لاغری

 

 پیلاتس برای لاغری

 

یکی از سوالات رایج درباره ورزش پیلاتس این است که آیا ورزش پیلاتس به لاغری کمک می کند؟ در واقع کالری سوزی در این ورزش به میزان و شدت تمرینات بستگی دارد. از نظر برخی از محققان، ورزش پیلاتس بدلیل اینکه به اندازه ورزش های هوازی کالری نمی سوزاند در نتیجه برای کاهش وزن به اندازه این تمرینات موثر نیست. ولی ورزش پیلاتس به عضله سازی بدون چربی بسیارکمک می کند. داشتن عضله بدون چربی باعث می شود متابولیسم بدن افزایش یابد. بنابراین در هنگام استراحت هم بدن کالری می سوزاند. همچنین در هنگام ورزش پیلاتس به دلیل روش تنفسی مخصوص این ورزش، سطح انرژی مصرفی بالا رفته و منجر به افزایش کالری سوزی می شود. انجام دادن ورزش پیلاتس همراه با بقیه ورزش های هوازی مانند پیاده روی و داشتن تغذیه مناسب به کاهش وزن بیشتر کمک می کند.

 

همچنین بخوانید: سریع­ترین راه های کاهش وزن بدون ورزش | لاغری شکم و پهلو

بخوانید: چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری

 

چند حرکت پیلاتس

 

ورزش پیلاتس به تقویت عضلات با استفاده از فنر و کشش تمرکز دارد. برای انجام برخی تمرینات و حرکات پیلاتس نیاز به باشگاه مخصوص پیلاتس است. اما برخی از حرکات این ورزش را می توان در خانه بدون نیاز به وسیله خاصی انجام داد. در صورتی که شرایط رفتن به باشگاه را ندارید می توانید با استفاده از فیلم های آموزشی موجود در اینترنت نحوه سریع انجام حرکات پیلاتس را یاد بگیرید. برخی از حرکات پیلاتس که می توان در منزل بدون نیاز به وسیله خاصی انجام داد عبارتند از:

 

حرکت 100

 

حرکت 100 پیلاتس نیک اندام

 

این حرکت پیلاتس به تقویت عضلات شکم کمک می کند.

 • پاها را رو به شکم قرار داده و پشت زانو قرار بگیرید.
 • شکم خود را جمع کنید و دست هایتان را پشت پاها قرار دهید.
 • خود را به طرف پایین بکشید تا کمرتان با زمین برخود کند.
 • سعی کنید در حالی که کمرتان روی زمین است شانه ها و سرتان را از زمین جدا کنید.
 • دست ها را در دو طرف بدن قرار داده و بالا و پایین ببرید.
 • به مدت 5 ثانیه نفس بگیرید، سپس 5 ثانیه نفس خود را بیرون دهید.
 • 50 مرتبه دست ها را بالا و پایین ببرید سپس به حالت اولیه برگردید و دوباره این حرکت را 50 بار انجام دهید.

 

همچنین بخوانید: بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی

 

حرکت غلت زدن

 

پیلاتس نیک اندام حرکت غلت زدن

 

این حرکت عضلات میانی بدن را تقویت می کند. انجام این حرکت علاوه بر تقویت عضلات شکم به ماساژ دادن عضلات کمر هم کمک می کند.

 • در حالت نشسته قرار بگیرید.
 • زانو های خود را خم کنید. در این حالت فقط نوک انگشت پا باید زمین را لمس کند.
 • پشت ران ها را با دو دست خود بگیرید.
 • سر را بین دو زانو قرار دهید.
 • اعضلات شکم خود را منقبض کنید.
 • بعد از حفظ تعادل بر روی شانه هایتان غلت بزنید.
 • دوباره به حالت اولیه برگردید و بعد از حفظ تعادل این حرکت را تکرار کنید.
 • این حرکت را 5 بار انجام دهید.

 

شکم تخت

 

یک حرکت جایگزین برای دراز نشست است. این حرکت برای داشتن شکم تخت به شما کمک می کند.

 • دراز بکشید و زانو های خود را خم کنید.
 • یک باند را به گونه ای در مرکز پشت خود قرار دهید که یک طرف آن در بالای سر قرار بگیرد.
 • دست های خود را بالا برده و طرف دیگر باند را محکم بگیرید. در این حالت باند دقیقا باید زیر سر شما قرار بگیرد.
 • با حبس کردن نفس و با استفاده از عضلات شکم، خود را بالا ببرید.
 • سپس نفس خود را بیرون داده و به حالت اولیه برگردید.
 • این حرکت را 5 بار انجام دهید

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو

بخوانید: 14 راهکار طلایی برای کاهش وزن سریع

 

پیلاتس برای افزایش قد

 

حرکات پیلاتس با افزایش کشش ستون فقرات به افزایش قد کمک می کند. همچنین این ورزش باعث کشیدگی مهر ه های گردن می شود. برخی از حرکات پیلاتس برای افزایش قد عبارتند از:

حرکت خم شدن

این حرکت با تحریک ماهیچه های ساق پا و کمر باعث افزایش قد می شود.

 • صاف بایستید و پاهای خود را جفت کنید.
 • سپس کاملا خم شوید و سعی کنید انگشتان پاهای خود را لمس کنید.
 • 4 تا 8 ثانیه در این حالت بمانید و دوباره به حالت اولیه برگردید.

 

همچنین بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

بخوانید: راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی

 

حرکت کشش ستون فقرات

 

این حرکت با افزایش انعطاف پذیری در قسمت ستون فقرات به افزایش قد کمک می کند.

 • بر روی زمین به حالت نشسته قرار بگیرید .
 • پاهای خود را دراز کنید.
 • هر دو دست را به جلو خم کنید.
 • سعی کنید دست هایتان انگشتان پا را لمس کند.
 • کشش را احساس کنید و 10 ثانیه در این حالت بمانید.
 • به حالت اولیه برگردید و دوباره این حرکت را انجام دهید.

 

مقالات پیشنهادی میک اندام:

برترین روش طبیعی کوچک کردن شکم بعد از سزارین

راز افزایش وزن سریع

لاغری با کالری شماری 

20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد

چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

9 توصیه مهم برای شروع بدنسازی

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

34 مورد از بهترین نکات لاغری 

9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس