آیا بدنسازی  قد را می سوزاند یا باعث افزایش قد می شود؟

 

بدن سازی یکی از ورزش های پایه است که در آماده کردن ورزشکارها برای رشته های ورزشی مختلف موثر است. افراد مختلف به دلایل گوناگونی مانند ساخت عضله، کاهش وزن، تناسب اندام و ... به دنبال این ورزش می روند. یکی از موضوعات پر چالش در ارتباط با بدنسازی این است که آیا بدنسازی باعث کوتاهی قد می شود یا خیر؟ با توجه به اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم. اگر شما نیز علاقه مند به بدنسازی هستید و نگران این هستید که این ورزش باعث کوتاهی قد شما شود در ادامه با نیک اندام همراه باشید.

 

سن مناسب برای بدنسازی

 

به دلیل سنگین بودن تمرینات در این ورزش فشار زیادی به بدن افراد وارد می شود. به همین دلیل مناسب ترین سن برای شروع بدنسازی 18 سال به بالاست. افراد در بازه سنی بین 20 الی 30 سال به رشد کامل می رسند و می توانند با شروع ورزش بدنسازی به تناسب اندام برسند. با ورود به دهه سوم زندگی، قدرت عضلانی بدن کاهش پیدا می کند. به همین دلیل از سنگینی تمرینات بدنسازی باید به مرور زمان کاسته شود چرا که ممکن است باعث آسیب دیدگی در فرد شود.  برای رسیدن به حداکثر میزان رشد توده عضلانی و قدرت بدنی در این بازه سنی باید تغییرات بدن  مورد توجه قرار بگیرد.

از طرف دیگر افزایش سن در افراد سبب می شود تا عضله سازی، استقامت استخوان ها و ... در بدن کاهش پیدا کند. با توجه به تحقیقات انجام شده در دانشگاه نیومکزیکو، بدنسازی موجب خنثی کردن این سیر نزولی حتی در افراد بالای 90 سال نیز می شود. تمریناتی که در این بازه سنی انجام می شود باید متناسب با کاهش وزن افراد و میزان استراحت آنها باشد.

 

آیا بدنسازی برای نوجوانان ضرر دارد؟

 

آیا بدنسازی برای نوجوانان ضرر دارد ؟

 

از آن جایی که نوجوانان در سن رشد هستند نباید اسکلت و دیگر اعضای بدن را تحت فشار قرار دهند. انجام تمرینات سخت و استفاده از وزنه های سنگین در بدنسازی، اسکلت و استخوان ها را تحت فشار گذاشته که می تواند موجب آسیب دیدگی های دائمی می شود. هم چنین داشتن رژیم غذایی سخت و استفاده از مکمل ها نیز سلامت فرد نوجوان را به خطر می اندازد.

نوجوانانی که علاقه زیادی به این ورزش دارند برا کاهش آسیب دیدگی های احتمالی بهتر است از گرفتن رژیم های سخت و انجام تمرینات سنگین اجتناب کنند. همچنین استفاده از مکمل هایی که حاوی استروئید است برای افرادی که در سن رشد هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا ممکن است خطراتی مانند  بیماری های قلبی، آسیب های کبدی و آسیب به دستگاه تناسلی را به همراه داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: عوارض و فواید بدنسازی برای آقایان، بانوان، نوجوانان و تاثیر بر چهره

 

چه حرکاتی باعث کوتاهی قد می شود ؟

 

در سال 2009 میلادی تحقیقاتی در زمینه سوزاندن قد در بدنسازی انجام شد. نتیجه این مطالعات نشان می دهد که میزان ترشح هورمون تستوسترون در حین انجام تمرینات بدنسازی می تواند افزایش پیدا کند. افزایش این هورمون می تواند باعث کوتاهی قد شود.

دکتر avery faigenbaum از دانشگاه ماساچوست، betsy keller استاد دانشگاه ایتاکا و Darren beattie مربی فیتنس در این رابطه نظری مشترک داشته و می گویند: «انجام تمرینات با وزنه در بدنسازی تاثیر منفی بر رشد قد افراد ندارد. تنها مورد موثر در متوقف شدن رشد، تغذیه ناسالم و مشکلات جسمی است.»

لازم به توجه است  تنها زمانی ورزش بدنسازی موجب کوتاهی قد می شود که تمرینات انتخاب شده مناسب سن ورزشکار نباشد. با انجام تمرین ها و حرکات بسیار سنگین، رشد استخوان ها و ستون فقرات نه تنها متوقف شده بلکه آسیب های شدیدی به بدن فرد وارد می شود.  از این رو بسیار ضروری است، جوانانی که علاقه مند به رشته بدنسازی هستند این ورزش را به صورت صحیح و زیر نظر مربی مجرب انجام دهند.

 

همچنین بخوانید: 20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد (میوه+ ویتامین+ تغذیه)

 

آیا اسکات باعث کوتاهی قد می شود ؟

 

آیا اسکات باعث کوتاهی قد می شود ؟

 

اسکات یکی از تمریناتی است که در بدنسازی برای افزایش قدرت و استقامت پاها انجام می شود. این حرکت در بدنسازی مانند دیگر تمرینات مقاومتی باعث مستحکم تر شدن استخوان ها شده و تاثیر منفی روی رشد یا کوتاهی قد ندارد. علاوه بر این، تمرین اسکات سبب ایجاد یکنواختی در عضلات بدن می شود.

اما نباید از توجه به این نکته غافل شد که برای انجام تمرینات اسکات نباید از وزنه های خیلی سنگین استفاده کرد. زیرا اسکات با وزنه های خیلی سنگین می تواند باعث آسیب دیدگی در قسمت لگن  و ستون فقرات شود.

برای گرفتن نتیجه مطلوب توصیه می شود که تمرینات اسکات در طول هفته بین دو تا سه بار تکرار شود. از طرف دیگر برخی افراد به اشتباه بین جلسات تمرینی خود استراحت نمی کنند که کار بسیار اشتباهی است. بین هر جلسه ورزشی باید 48 ساعت فاصله باشد تا بدن بتواند استراحت کند.

 

همچنین بخوانید: مهمترین ویتامین ها و مواد غذایی برای افزایش قد

بخوانید: 11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم

 

چه حرکاتی در بدنسازی به افزایش قد کمک می کند ؟

 

محققان بر این باورند که برخی از تمرینات بدن سازی باعث افزایش قد می شود. افراد ورزشکار به کمک تمرینات با وزنه می توانند رشد استخوان ها و در نهایت قدشان را افزایش دهند. از جمله حرکاتی که در بدنسازی روی افزایش قد افراد تاثیر مثبتی دارد عبارتند از :

  • اسکات پا سنگین
  • پرس پا سنگین
  • هاگ بسیار سنگین

 

مرتبط بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

جمع بندی

بدنسازی یکی از ورزش های پرطرفدار است که افراد در تمام سنین می توانند آن را انجام دهند. این ورزش تاثیر مثبت بسیاری روی تناسب اندام و حفظ سلامتی افراد دارد. مناسب ترین سن برای شروع بدنسازی 18 سالگی است. طبق تحقیقات انجام شده اگر  تمرینات اصولی و روی برنامه باشند ورزش بدن سازی نمی تواند باعث کوتاهی قد شود.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان (+ مواد غذایی برای رشد قد)

14 راهکار برای اینکه قد بلند به نظر برسید

15 اشتباه رایج بدنسازی که مانع رشد عضلات بدنساز ها می شود

9 توصیه مهم برای شروع بدنسازی | بدنساز های مبتدی بخوانند

 بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟

بهترین حرکات ورزشی با دمبل برای ورزش در خانه یا بدنسازی

تفاوت بدنسازی و فیتنس کدام یک مناسب شماست؟

بهترین ویتامین های بدنسازی و تاثییر آنها 

26 مورد از بهترین مواد غذایی عضله ساز و افزایش حجم عضله