علت درد سیاتیک و درمان آن

 

سیاتیک به عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین عصب در بدن انسان شناخته می‌شود که در صورت فشرده شدن این عصب باید شاهد درد در نواحی کمر، ران، ساق پا و حتی کف پا بود. این دردها معمولا به صورت شدید یا خفیف بروز پیدا می کنند. عوامل متعددی در تحریک عصب سیاتیک تاثیر گذار هستند.

ریشه های عصبی که از ستون فقرات به سمت باسن کشیده شده اند در باسن عصب سیاتیک را به وجود آورده‌اند. این عصب به طور کلی از ۵ رشته تشکیل شده است.

درد سیاتیک باعث مختل شدن فعالیت های روزانه خواهد شد و به همین دلیل یکی از دردناک ترین انواع دردهای عصبی به شمار می آید. پزشکان معتقدند که پس از تشخیص این بیماری باید نسبت به درمان سریع آن اقدام نمود.

 

در مسیر عصب سیاتیک هرنوع علائم یا احساس درد را باید به سیاتیک مرتبط دانست. در صورت شدت یافتن درد سیاتیک، فرد توان نشستن راه رفتن و یا حتی ایستادن را به طور کامل از دست می‌دهد.

در ادامه با علت، علائم و راه های درمان سیاتیک آشنا می شویم با نیک اندام همراه باشید.

 

مهم ترین علت درد سیاتیک چیست؟

 

علت درد سیاتیک می تواند به دلیل ورود فشار یا ضربه به ناحیه کمر باشد. به طور کلی می‌توان گفت که سیاتیک یک درد ناشی شده از منشا دیگر است. در صورت حرکت دیسک های بین مهره ای دردی بسیار سنگین و دردناک باعث درگیری عضله باسن می شود.

اصلی ترین عامل در ایجاد درد سیاتیک، فشار روی عصب سیاتیک است. بیرون زدگی دیسک کمر می تواند به عنوان یکی از رایج ترین دلایل ایجاد درد سیاتیک شناخته شود. فشار ناگهانی یا تدریجی بسیار سنگین به دیسک کمر باعث پارگی و آسیب دیدگی عصب سیاتیک می شود.

درد سیاتیک در این نواحی احساس می شود.

 • سیاتیک پا
 • سیاتیک عصبی
 • سیاتیک گردن
 • سیاتیک کمر

از جمله دلایل بسیار شایع برای درد سیاتیک می توان به گرفتگی عصب سیاتیک در دیسک کمر اشاره کرد. علاوه بر این علت گرفتگی هر یک از ماهیچه ها به ویژه ماهیچه های لگنی از جمله پیریفورمیس هم نقش مهمی در ورود فشار به عصب سیاتیک و در نتیجه درد سیاتیک دارد.

متخصصین بیماری های اسکلتی و عضلانی بر این باورند که هر نوع فشار بر روی شکم باعث شدت یافتن درد سیاتیک می شود. اما این موضوع صرفا با چاقی و اضافه وزن به عنوان یک عامل برای افزایش فشار بر بافت و ماهیچه های شکم، مرتبط نیست.

از مهمترین و اصلی ترین علائم ایجاد سیاتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تنگی کانال نخاعی
 • حرکت غیر عادی ستون فقرات
 • سندروم پیریفورمیس
 • لغزش مهره کمر
 • کشیدگی عضلات
 • شکستگی ها
 • تومور و عفونت در ناحیه سیاتیک
 • روماتیسم ستون فقرات
 • بیماری های مفصل

تشخیص درد سیاتیک و درمان درد سیاتیک به واسطه آشنایی با علائم این بیماری امکان پذیر است. درد سیاتیک از جمله بیماری‌های شایع به شمار می‌آید و درمان سریع آن می‌تواند نقش مهمی در بهبود و جلوگیری از عوارض سیاتیک داشته باشد.

 

همچنین بخوانیدپوکی استخوان چیست؟ علائم، پیشگیری و درمان گیاهی پوکی استخوان

 

علائم سیاتیک را بشناسید

 

علائم سیاتیک را بشناسید

 

درد سیاتیک با توجه به شدت و ناحیه درگیر شده می‌تواند علائم متفاوتی داشته باشد. علائمی که روش و شیوه درمان سیاتیک را مشخص می کنند. علائم سیاتیک عبارتند از:

 • بی حس شدن یا احساس سوزش و ضعف در قسمت های مختلف پا
 • احساس درد در پشت کمر یا باسن و امتداد درد در قسمت ساق و ران پا تا مچ و کف
 • دردهای ناگهانی با منشا عصبی
 • درد های مزمن در ناحیه باسن
 • بی حسی های دوره ای

 

همچنین بخوانید: افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

 

درمان درد سیاتیک

 

پس از مشاهده هر یک از علائم سیاتیک جدی گرفتن این علائم و اقدام برای تشخیص و درمان سیاتیک مهمترین مواردی است که در صورت توجه به آن می‌توان در مدت زمانی کوتاه شاهد بهبودی کامل درد سیاتیک بود.

درمان درد سیاتیک با روش های جراحی و غیر جراحی بر اساس نظر نهایی پزشکان متخصص امکان پذیر است. نوع درد سیاتیک و شدت درد از مهمترین فاکتور ها برای تشخیص روش جراحی یا روشهای غیر جراحی است.

از مهمترین روش های درمان درد سیاتیک می توان به این موارد اشاره کرد.

 • درمان سیاتیک با روش های طبیعی
 • درمان سیاتیک با روش های خانگی
 • درمان سیاتیک با یخ تراپی و فیزیوتراپی
 • درمان سیاتیک با اولتراسوند
 • درمان سیاتیک با دستکاری ستون فقرات
 • درمان سیاتیک با روش های طب اسلامی
 • درمان سیاتیک با روش های طب سنتی
 • درمان سیاتیک با روش های دارو درمانی
 • درمان سیاتیک با روش های جراحی تهاجمی
 • درمان سیاتیک با ورزش

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو (تاثییر تضمینی)

 

10 روش موثر برای درمان سیاتیک

 

10 روش موثر برای درمان سیاتیک

 

پس از تشخیص علت اصلی درد سیاتیک در نظر گرفتن درمان و انتخاب یک روش درمانی موثر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روش های درمانی موثر می توانند در سریع ترین زمان ممکن نتیجه فوق العاده رضایت بخش را برای بیماران به همراه داشته باشند. علاوه بر روش های رایج از جمله جراحی می توان روش های دیگری را برای درد سیاتیک انتخاب نمود. این روش ها عبارتند از مواردی در ادامه به توضیح هر یک پرداخته می شود.

با وجود روش های متنوع درمان سیاتیک، قطعا می توان گفت که پیشگیری همواره بهترین و قطعی ترین راه برای عدم نیاز به درمان شناخته می شود. رعایت برخی نکات در هنگام نشستن و بلند شدن به عنوان روشی مناسب برای پیشگیری از درد سیاتیک شناخته می شود.

 

1. درمان سیاتیک با روش های طبیعی

 

درمان سیاتیک با استفاده از روش های طبیعی از گزینه‌های پیش رو برای بیماران شناخته می شود. روش های درمان طبیعی اما امکان تسکین و قطع درد در مدت زمان بسیار کوتاه را ندارند و به همین دلیل انتخاب این روش برای افرادی که از درد شدید سیاتیک رنج می برند گزینه مناسبی به نظر نمی رسد.

 

همچنین بخوانید: آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

 

2. درمان سیاتیک با روش های خانگی

 

روش های خانگی یکی دیگر از گزینه های موجود برای درمان سیاتیک شدید یا خفیف شناخته می شود. روش های خانگی فرمول موثری برای تسکین این درد و درمان آن طی یک دوره زمانی مشخص به شمار می روند.

استفاده از روغن های گیاهی از جمله روغن کنجد، روغن سقز و روغن بادام تلخ به عنوان یک ترکیب موثر برای ماساژ نواحی مختلف بدن که درد سیاتیک در آنها احساس می شود، می تواند در تسکین درد موثر باشد.

از طرف دیگر مصرف سرکه سیب یک روش خانگی برای درمان درد سیاتیک به شمار می‌آید. مصرف دمنوش های گیاهی از جمله دمنوش گیاهی گل گاوزبان و دمنوش گیاهی نعناع انتخاب دیگری است که می‌تواند در تسکین درد سیاتیک و درمان درد سیاتیک موثر باشد.

 

همچنین بخوانید: خواص سرکه سیب

 

3. درمان سیاتیک با یخ تراپی

 

یخ تراپی از دیگر روشهای درمان درد سیاتیک است. این روش با استفاده از سرما باعث کاهش درد و التهاب ناشی از سیاتیک می شود و به نوعی یکی از روش های فوق العاده تاثیر گذار در تسکین درد سیاتیک به شمار می آید.

 

همچنین بخوانید: 15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما | چگونه جذاب باشیم؟

 

4. درمان سیاتیک با اولتراسوند

 

در بین روش های متداول برای کاهش درد یا درمان قطعی سیاتیک روش اولتراسوند گزینه بسیار موثر شناخته می شود. در این روش از امواج صوتی با ایجاد گرمایی بسیار متعادل و ملایم باعث افزایش گردش خون و در نتیجه کاهش درد گرفتگی و التهاب ایجاد شده به واسطه سیاتیک می شود.

 

همچنین بخوانید: راز افزایش وزن سریع | بدون دارو چاق شوید!

 

5. درمان سیاتیک با دستکاری ستون فقرات

 

 درمان سیاتیک با دستکاری ستون فقرات

 

درمان سیاتیک با دستکاری ستون فقرات روش دیگری است که عمدتاً در صورت شدت یافتن سیاتیک به بیماران پیشنهاد می شود. در این روش با دستکاری ستون فقرات و بازگرداندن مهره های خارج شده از محل و جای دقیق خود التهاب های ایجاد شده از بین می روند.

 

همچنین بخوانید: 6 راه ساده برای آب کردن چربی شکم و پهلو - لاغری سریع شکم

 

6. درمان سیاتیک با روش های طب اسلامی

 

طب اسلامی و روشهای توصیه شده در طب اسلامی برای درمان سیاتیک نیز می‌تواند از اهمیت بسزایی برخوردار باشد. انتخاب این روش ها با توجه به نظر متخصصین و بیماران امکان پذیر است.

روش‌های پیشنهادی در طب اسلامی معمولاً با پیشنهاد مصرف انواع ترکیبات گیاهی یک دوره زمانی تعیین شده را برای بهبود و درمان کامل سیاتیک به بیمار پیشنهاد می دهد.

 

همچنین بخوانید: راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی

 

7. درمان سیاتیک با روش دارو درمانی

 

درمان سیاتیک با مصرف داروها شیمیایی گزینه دیگری است که باید به آن اشاره کرد. در درمان سیاتیک با روش دارو درمانی از ترکیبات مختلفی استفاده می شود این ترکیبات عبارتند از:

 • داروهای ضد درد
 • داروهای شل کننده عضلات بدن
 • تزریق ماده استروئید

 

همچنین بخوانید: 11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم

 

8. درمان سیاتیک با روش های طب سنتی

 

درمان درد سیاتیک به عنوان یک درد عصبی در طب سنتی و طب گیاهی به طور ویژه مورد بررسی قرار می گیرد. مصرف منظم ترکیباتی مانند شیره انگور، مویز، انجیر، زیتون، عسل، سرکه سیب طبیعی، اسانس نعنا، روغن های مختلف و زالو درمانی به ‌عنوان فرمولی مشخص در طب سنتی برای کاهش میزان درد یا قطع درد سیاتیک به شمار می آید.

عدم مصرف ترکیباتی با طبع سرد، از جمله ماست، یکی از نکات مهمی است که در طب سنتی به بررسی آن پرداخته می شود. این محصولات می توانند نقش مهمی در تشدید درد سیاتیک داشته باشند.

 

همچنین بخوانید: چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

 

9. درمان سیاتیک با روش های جراحی تهاجمی

 

در صورتی که هر یک از روش های غیر جراحی به منظور بهبود یا حتی تسکین درد سیاتیک موثر واقع نشوند باید نسبت به انتخاب روش های جراحی تهاجمی زیر نظر پزشک متخصص اقدام کرد.

روش های جراحی تهاجمی برای درمان درد سیاتیک، معمولاً از فوریت و ضروریت بسیار زیادی برخوردار هستند. روش دیسککتومی، یکی از مهمترین روش های جراحی تهاجمی است.

روش درمان تهاجمی یا جراحی تهاجمی به منظور درمان سیاتیک با ایجاد یک برش کوچک به سادگی و در سریعترین زمان ممکن فتق دیسک را از بین می برد. این موضوع باعث از بین رفتن کامل درد سیاتیک می شود.

 

همچنین بخوانید: پیشگیری از فشار خون بالا و دیابت با پیاده روی منظم

 

10. درمان سیاتیک با ورزش

 

درمان سیاتیک با ورزش

 

درمان سیاتیک با ورزش یکی از روش های بسیار موثر و در عین حال ساده محسوب می شود. ورزش هایی که نقش مهمی در درمان درد سیاتیک و رفع گرفتگی عصب سیاتیک دارند را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

انتخاب ورزش برای درد سیاتیک می تواند در کنار روش های درمانی دیگر، تاثیرگذاری فوق العاده ای داشته باشد.

 

1. حالت کبوتر

 

 اولین حرکت حالت کبوتر به عنوان یکی از مهم‌ترین ژست‌های یوگا است.

خوابیدن به پشت یکی دیگر از تمرینات ورزشی موثر برای درمان دردهای سیاتیک محسوب می شود. پس از این که به پشت دراز کشیدید زانوهای خود را بالا برده و خم کنید. سپس زانوی خم شده را روی پای دیگر قرار دهید و با دست، پای خود را نگه دارید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید، سپس این کار را با پای دیگر خود نیز انجام دهید.

 

همچنین بخوانید: یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

 

2. حالت نشستن

 

 دومین حرکت و تمرین ورزشی حالت نشسته است. در این حالت پس از نشستن صحیح بدون خم کردن کمر، زانوی خود را ۹۰ درجه خم کنید و زانو خم شده روی پای دیگر قرار دهید. سپس دست های خود را کشیده و برای چند ثانیه پنجه پای خم شده را نگه دارید.

مدت زمان انجام این تمرین ورزشی ۱۵ تا ۳۰ ثانیه است. پس از انجام این حرکت با پای راست همین کار را دقیقاً با پای چپ نیز انجام دهید.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن و بدنسازی

 

3. حالت نشستن رو به جلو

 

 سومین تمرین ورزشی برای درمان درد سیاتیک حالت نشستن رو به جلو است. پس از نشستن رو به جلو به صورت چهار دست و پا، پای راست خود را بلند کنید به سمت جلو بیاورید و پس از خم کردن آن، روی پا دراز بکشید.

پس از این حرکت به صورت کامل بدن خود را روی زمین قرار دهید و برای چند ثانیه با قرار دادن سر روی زمین در این حالت بمانید این حرکت را با پای چپ نیز تکرار کنید.

 

همچنین بخوانید: 20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد

 

4. حالت دراز کشیده

 

 چهارمین تمرین ورزشی برای تسکین درد سیاتیک پس از دراز کشیدن به پشت آغاز می شود. این حرکت ساده باعث شل شدن عضلات پیریفورمیس می شود، که قطعا می تواند از التهاب عصب سیاتیک جلوگیری کند.

پس از دراز کشیدن به پشت، پا های خود را به سمت سینه خم کنید و با دست زانوی پای خم شده را نگه دارید. سپس به سمت شانه های چپ و راست غلت بخورید این حرکت را با پای دیگر خود نیز تکرار کنید.

 

همچنین بخوانید: چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟

 

نتیجه گیری:

سیاتیک همچون بسیاری از دردهای عصبی دیگر قابل پیشگیری است، همانطور که همواره در طب جدید و طب سنتی به آن اشاره می شود، پیشگیری بهتر از درمان است.

رعایت مواردی نظیر انجام حرکات کششی، داشتن آمادگی جسمانی، پرهیز از مدت زمان های طولانی برای نشستن یا ایستادن، حفظ تناسب اندام و وزن ایده ال، به عنوان مهمترین فاکتورها در پیشگیری از درد عصبی سیاتیک شناخته می شوند.

پس از درمان سیاتیک با هر یک از روش های یاد شده، احتمال بازگشت این درد وجود دارد. بنابراین باید شرایط بازگشت سیاتیک را به طور کامل مسدود کرد. طرز صحیح ایستادن، طرز صحیح نشستن، انجام فعالیت های روزانه، پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب، پیاده روی مداوم و ورزش، به طور کلی سبک صحیح زندگی نقش مهمی در درمان سیاتیک عصبی دارد.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام

12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

20 خوراکی برتر چربی سوز برای کاهش وزن فوری 

15 اشتباه رایج بدنسازی که مانع رشد عضلات بدنساز ها می شود

چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری

بهترین راه های چاقی صورت (ماسک، ویتامین، مواد غذایی، ورزش)

22 مواد غذایی دارای فیبر | میوه، سبزیجات و غذا هایی که بیشترین فیبر را دارند

لاغری با کالری شماری | بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی | خوش فرم کردن ران و باسن

بهترین حرکات ورزشی با دمبل برای ورزش در خانه یا بدنسازی

11 راهکار تاثیرگذار برای افزایش و تقویت اسپرم در مردان و زنان

بهترین ویتامین های بدنسازی و تاثییر آنها | ضروری برای بدنساز ها