فواید و مضرات بدنسازی

 

بدنسازی یکی از ورزش های محبوب در دنیای امروز به شمار می رود. شاید کمتر کسی باشد که علاقه مند به داشتن اندامی خوش فرم و ورزیده نباشد. به همین خاطر اگر سری به باشگاه های ورزشی بزنید افراد زیادی را می بینید که مشغول تمرینات سنگین هستند. یکی از سوالات رایج درباره ورزش بدنسازی این است که آیا بدنسازی می تواند باعث کاهش وزن شود یا خیر؟

با توجه به این که برای جواب دادن به این سوال باید با ورزش بدنسازی آشنایی کامل داشته باشید، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از نیک اندام درباره ورزش بدنسازی، فواید و مضرات بدنسازی و تاثیر آن در لاغری با شما صحبت کنیم.

 

بدنسازی چیست؟

 

بدنسازی یا پرورش اندام (Bodybuilding) یکی از رشته های ورزشی با هدف  رسیدن به تناسب  اندام و حجیم شدن عضلات است. پایبندی به سه اصل زیر برای دستیابی به این هدف ضروری است.

  • انجام تمرینات کششی، قدرتی و استقامتی به کمک وزنه و تجهیزات هیدرولیکی و استاتیکی
  • رژیم غذایی سنگین و غنی از پروتئین برای حجیم سازی عضلات
  • خواب و استراحت کافی

رعایت کردن  هر سه مورد برای دست یابی به اندام ایده آل لازم است و قطع شدن این چرخه موجب اختلال در روند پرورش اندام می شود.

 

همچنین بخوانید: 9 توصیه مهم برای شروع بدنسازی | بدنساز های مبتدی بخوانند

 

مضرات و فواید بدنسازی برای آقایان

 

فواید و عوارض بدنسازی

 

سلامت جسمانی، افزایش اعتماد بنفس، افزایش قدرت عضلات و کارایی آنها، ایجاد نظم در برنامه غذایی و خواب و ... از جمله فواید بدنسازی برای آقایان است. اما برای این ورزش مضراتی نیز عنوان شده که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. مضرات بدنسازی برای مردان بیشتر از حرکات غیراصولی، رژیم غیراستاندارد و تمرینات بسیار شدید حاصل می شوند. اغلب مردان برای تسریع در روند حجیم سازی عضلات، زیاده روی در مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین یا مکمل های استروئیدی را دنبال می کنند. این کار کلیه، کبد و سایر ارگان های بدن را دچار اختلال و از کارافتادگی می کند.

فعالیت شدید ورزشی بدون تامین آب از دست رفته (تعریق) نیز موجب کم آبی بدن می شود. نتیجه این وضعیت از دست رفتن الکترولیت ها و بروز علائمی از قبییل آریتمی قلب، سرگیجه و ضعف است. تمرینات بدون پشتوانه با دستگاه آسیب های بسیار جدی برای مفاصل، عضلات و استخوان ها ایجاد می کند. سایش مفاصل، پارگی عضلات، فتق دیسک، آسیب دیدگی مینیسک زانو، کشیدگی تاندون و پارگی رباط (لیگامنت) از جمله مشکلات رایج در ورزش بدنسازی هستند. مردان بیشتر به دلیل انتخاب وزنه های فوق سنگین و دشواری کنترل در قسمت تنه و دست دچار آسیب دیدگی می شوند.

 

همچنین بخوانید: 15 اشتباه رایج بدنسازی که مانع رشد عضلات بدنساز ها می شود

 

مضرات و فواید بدنسازی برای بانوان

 

تمرینات بدنسازی برای زنان فواید بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به بهبود عملکرد قلب اشاره کرد. این کار با کمک کاهش کلسترول و چربی بد، افزایش چربی خوب و نزدیک شدن فشار خون سیستولی و دیاستولی به سطح طبیعی خود انجام می شود. زنان بعد از سنین یائسگی در معرض کاهش هورمون استروژن قرار دارند. همین موضوع موجب پوکی استخوان و آسیب بیشتر به مفاصل می شود. ورزش بدنسازی تا حد زیادی استخوان و مفاصل را تقویت کرده و این روند را کندتر می کند. مضرات بدنسازی در زنان عبارتند از:

مردانه شدن شکل اندام ها: هورمون تستوسترون (نوعی هورمون مردانه) به عنوان عامل اصلی حجیم شدن عضلات شناخته می شود. مقدار این هورمون در بدن زنان بسیار کم (10-8 برابر کمتر از مردان) است.  در صورتی که زنان از از استروئید‌ها یا سایر هورمون‌های رشد برای حجیم کردن اندام خود استفاده کنند میزان تستوسترون در بدن آن ها افزایش پیدا کرده و باعث مردانه شدن ظاهر آن ها می شود. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که مکمل های حاوی پروتئین و استروئید در صورت زیاده روی عوارض بسیاری به همراه دارند. کم آبی بدن، افزایش پوکی استخوان با دفع بیشتر کلسیم از بدن، آسیب رسی به کلیه ها، عروق و ... از جمله این موارد هستند. البته در مواردی ممکن است بانوان برای شرکت در مسابقات تصمیم به استفاده از این هورمون ها گرفته باشند.

افزایش سایز سینه : تقویت عضلات کمر در بدنسازی منجر به افزایش حجم سینه زنان می شود. این موضوع نباید با بزرگی سینه اشتباه گرفته شود. بخش بیشتر سینه ها از چربی تشکیل شده است. ورزش بدنسازی به طور مستقیم تاثیری بر بافت چربی ندارد. اما با سنگین شدن تمرینات، کالری سوزی افزایش یافته و از میزان چربی ها کاسته می شود. با کاهش 12 درصدی میزان چربی بدن در این ورزش، کاهش سایز سینه ها نیز آغاز می شود.

کاهش چابکی: برخی زنان در ورزش بدنسازی با هدف حجیم سازی عضلات خاص تمرین می کنند. این کار موجب سفتی و کاهش چابکی بدن می شود. بهتر است تمریناتی که تمامی عضلات را درگیر می کند مورد استفاده قرار گیرد. ددلیفت، شنا سودی، اسکات و وزنه از جمله این موارد هستند.

آسیب بدنی: استفاده از وزنه های بسیار سنگین و یا تمرین بدون مربی موجب آسیب رساندن به مفاصل، استخوان ها، تاندون و رباط های بدن می شود. آسیب های پیش آمده برای زنان بیشتر ناحیه تنه (کمر و گردن) را درگیر می کند.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن و بدنسازی

بخوانید: بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی

 

مضرات و فواید بدنسازی برای نوجوانان

 

مضرات و فواید بدنسازی برای نوجوانان

 

سلامت جسمی و روحی، تناسب اندام و افزایش قدرت و کارایی عضلات از جمله فواید بدنسازی برای نوجوانان است. بسیاری از افراد گمان می کنند که نوجوانان در صورت دنبال کردن تمرینات بدنسازی دچار کوتاهی قد می شوند. تاکنون مطالعات بسیاری انجام شده و تاثیر ورزش های سنگین در بسته شدن صفحات رشد استخوانی رد شده است. رشد استخوان ها در نوجوانان تا سن 16 الی 20 سالگی ادامه دارد. در شرایطی که وزنه انتخابی و فشار وارده به استخوان به حدی سنگین نباشد که  گسترش صفحات رشد  را  با مشکل مواجه کند، مانعی برای این ورزش وجود ندارد.

از طرف دیگر  رژیم غذایی ورزش بدنسازی غنی از پروتئین بوده و کربوهیدرات به کلی حذف می شود. این در حالی است که در سنین رشد باید مواد غذایی متنوع برای سوخت و ساز بیشتر در اختیار بدن قرار گیرد. مصرف بیش از حد مکمل های غذایی نیز مشکلات کلیوی، تناسلی، کبدی و قلبی عروقی را به دنبال دارد. اما مهم ترین نگرانی در رابطه با نوجوانان و جوانان، نحوه انتخاب وزنه است. وزنه سنگین و عدم تمرین زیر نظر مربی موجب وارد شدن صدمات به اسکلت و عضلات بدن می شود. در این سن بیشتر صدمات مربوط به نواحی دست، پا و سر است.

 

همچنین بخوانید: راز افزایش وزن سریع | بدون دارو چاق شوید!

بخوانید: نکاتی مهم برای سیکس پک کردن سریع شکم

 

تاثیر بدنسازی بر چهره

 

توجه به میزان کالری ورودی به بدن و کالری مصرفی در ورزش بدنسازی از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورت نبود تعادل کافی بین این دو مورد، صورت می تواند دچار تغییرات ناخوشایند شود. مصرف آب کافی و استفاده از رژیم غذایی مناسب یکی از مهم ترین مواردی است که باید بدنسازها به آن توجه کافی داشته باشند.

 

همچنین بخوانید: چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟ 

بخوانید: تفاوت بدنسازی و فیتنس کدام یک مناسب شماست؟

 

بدنسازی و لاغری

 

بدنسازی و لاغری

 

کالری سوزی ورزش بدنسازی فقط مختص زمان باشگاه و تمرینات ورزشی نیست. بلکه تا 48 ساعت پس از تمرین و حتی در زمان استراحت نیز ادامه دارد. هدف این ورزش پرورش عضلات و نه از بین بردن چربی بدن اضافه است. این کار با کمک تمرینات استقامتی، قدرتی و کششی انجام می شود. البته طبیعی است که به دلیل افزایش کالری سوزی، چربی های اضافه نیز به تدریج کم شوند. اما در شرایطی که لاغری، کاهش وزن و درمان چاقی هدف اصلی است، ورزش های ایروبیک (هوازی) بیشتر توصیه می شوند.

 

همچنین بخوانید:  بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

بخوانید: بدنسازی قد را کوتاه می کند یا بلند؟

 

سخن پایانی

امروزه بسیاری از زنان و مردان برای دستیابی به اندام ایده آل و عضلانی تمرینات بدنسازی را دنبال می کنند. تقویت عملکرد قلب، کاهش فشار خون، کاهش چربی خون، تقویت استخوان ها و مفاصل، جلوگیری از پوکی استخوان، بهبود عملکرد و قدرت عضلات از جمله مزایای این رشته ورزشی به شمار می روند. البته مضراتی نیز برای این ورزش عنوان شده که نباید به سادگی از کنار آنها عبور کرد.  به نظر شما ورزش بدنسازی چه فواید و مضرات دیگری دارد که می توانستیم در این مقاله به آن اشاره کنیم. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام: 

12 نکته بسیار مهم برای بدنساز ها که هر بدنسازی باید بداند

بهترین حرکات ورزشی با دمبل برای ورزش در خانه یا بدنسازی

راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی (تمرین+ راهکار های تضمینی)

22 مواد غذایی دارای فیبر 

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

8 معجون افزایش وزن و چاق کننده خانگی + طرز تهیه

بهترین اپلیکیشن های تناسب اندام و سلامتی 

چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری

بهترین راهکار های افزایش وزن سریع و طبیعی 

بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو (تاثییر تضمینی)

11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم