نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان

 

امروزه با تغییر سبک زندگی، افزایش قد در کودکان به یکی از نگرانی های والدین تبدیل شده است. زیرا بسیاری از این تغییرات بر رشد قد تاثیر منفی داشته و رشد صفحات استخوانی و غضروفی را متوقف می کند. عوامل محیطی بسیاری بر این موضوع نقش داشته و آن را افزایش یا کاهش می دهند. مقاله پیش رو به بررسی مهم ترین نکات مرتبط با افزایش قد کودکان اختصاص دارد. اگر شما نیز نگران وضعیت قد کودک خود در آینده هستید، نیک اندام را تا پایان همراهی کنید.

 

افزایش قد چگونه انجام می شود؟

 

رشد قدی استخوان ها با فعالیت صفحات رشد استخوانی انجام می شود. محرک اصلی برای فعالیت این صفحات، هورمون رشد (HG) است که از غده هیپوفیز مغز تولید می شود. مواد غذایی و تحرک بدنی محرک اصلی تولید این هورمون هستند. رشد هر فرد در سه مرحله کلی صورت می گیرد. مرحله ابتدایی از بدو تولد آغاز شده و تا سنین یک الی دو سالگی ادامه دارد. در این دوره جهش قدی رخ می دهد. به طوری که در سال اول 25 و در سال دوم زندگی 20 سانتی متر به قد کودک افزوده می شود.

مرحله دوم از سنین دو سالگی آغاز و تا آغاز بلوغ ادامه دارد. مشخصه اصلی این دوران کند شدن نرخ افزایش قد است که سالانه بین 5 الی 7 سانتی متر متغیر است. مرحله سوم رشد قد از آغاز تا پایان دوران بلوغ و با جهش یا افزایش سرعت رشد صورت می گیرد. پس از پایان بلوغ صفحات رشد استخوانی بسته شده و عملاً افزایش رشد قدی استخوان ها متوقف می شود. به همین دلیل سن کودکی تا بلوغ زمان طلایی برای کمک به فرآیند افزایش قد است.

 

عوامل موثر در افزایش قد کودکان

 

عوامل موثر در افزایش قد کودکان

 

ژنتیک مهم ترین عامل تاثیرگذار در افزایش قد کودکان است. در واقع دانشمندان معتقدند که 80 درصد موارد، قد کودک در آینده توسط توالی DNA تعیین می شود. البته وجود پدر و مادر کوتاه قامت به هیچ عنوان نشان دهنده فرزندان این چنینی نیست. زیرا قد یک مقوله چند ژنی بوده و توسط گستره ای از ژن ها تعیین می شود. به همین دلیل نمی توان به طور قطع قد کودک را در آینده پیش بینی کرد.

بخش دیگری از افزایش قد توسط عوامل غیر ژنتیکی کنترل می شود. برخی از این عوامل مثبت و کمک کننده و برخی دیگر منفی و متوقف کننده هستند. به عنوان مثال سبک زندگی یا تغذیه مادر در دوران بارداری نقش مهمی در افزایش قد کودکان دارد. استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی یا غذای ناسالم منجر به تولد کودکان کوتاه قامت می شود. پارامترهای مختلفی در این دسته جای می گیرند که عبارتند از:

  • نژاد
  • درآمد
  • سبک زندگی
  • تحرک بدنی کافی
  • میزان استراحت و خواب
  • سلامت مواد غذایی مورد استفاده

 

همچنین بخوانید: مهمترین ویتامین ها و مواد غذایی برای افزایش قد

 

نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان

 

مرحله اول و بخشی از مرحله دوم فرآیند افزایش قد در دوران کودکی قرار گرفته است. از طرفی این فرآیند پس از رسیدن به سن 20 سالگی به طور کل متوقف شده و افزایش قد انجام نمی شود. قرار گرفتن این نکات در کنار هم موجب شده تا والدین به مقوله افزایش قد کودکان توجه جدی داشته باشند. نکات مهمی که می تواند در افزایش قد کودکان موثر باشد عبارتند از:

 

همچنین بخوانیدبدنسازی قد را کوتاه می کند یا بلند؟

 

خواب کافی

 

خواب کافی افزایش قد

 

مهم ترین نکته در رابطه با افزایش قد کودکان، خواب و استراحت کافی است. در بهترین حالت خواب کودک از ساعت 9 شب آغاز شده و نه ساعت به طول می انجامد. در کنار مدت زمان خواب، فراهم سازی محیطی آرام و امن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. رعایت این دستورالعمل به ترشح بیشتر هورمون ملنین (رشد) و گسترش صفحات رشد استخوانی کمک می کند. از مزایای دیگر تنظیم ساعت خواب کودک می توان به کاهش خستگی و افزایش تمرکز اشاره کرد. استفاده از وسایل دیجیتال و یا خوراکی های کافئین دار قبل از خواب، این روند را به هم ریخته و مشکل آفرین می شود.

 

همچنین بخوانید: راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی (تمرین+ راهکار های تضمینی)

 

مصرف کلسیم و فسفر به مقدار کافی

 

کلسیم و فسفر اصلی ترین واحد های سازنده استخوان ها هستند. در واقع حضور این دو ماده لازمه فعالیت  صفحات رشد استخوانی و استحکام بخشی به آنها است. به همین دلیل مواد غذایی حاوی این دو ماده باید در وعده های روزانه گنجانده شود. لبنیات، مغزیجات، تخم مرغ و گیاهان دارای برگ تیره از جمله مهم ترین منابع حاوی کلسیم به شمار می روند. برای تامین فسفر مورد نیاز بدن نیز می توان از لبنیات، گوشت سفید، تخم مرغ و حبوبات استفاده کرد.

 

همچنین بخوانید: آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

 

تامین روی مورد نیاز بدن

 

وجود عنصر روی به میزان کافی در بدن برای افزایش قد کودکان ضروری است. کمبود این ماده در بدن به کوتاهی قد آنها منجر می شود. یکی از وظایف عنصر روی، تحریک بدن برای تولید ویتامین D بیشتر است. این ویتامین جذب کلسیم به سلول های استخوانی را افزایش می دهد. از طرفی غده تیروئید را برای تولید هورمون کلسیتونین تحریک می کند. هورمون کلسیتونین از تجزیه کلسیم استخوان ها جلوگیری کرده و غلظت آن را در خون کاهش می دهد. یکی دیگر از فواید عنصر روی، تحریک و تولید هورمون سوماتومدین است که به رشد بافت استخوانی و غضروفی کمک می کند.

 

همچنین بخوانید: چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

 

مصرف ویتامین رشد

 

مصرف ویتامین افزایش قد کودکان

 

وجود مجموعه ای از ویتامین ها برای افزایش قد کودکان ضروری است. به این موارد ویتامین رشد می گویند که شامل ویتامین C، K، D، A و B می باشد. ویتامین D برای افزایش جذب کلسیم به استخوان ها نقش دارد. ویتامین C که به مقدار فراوان در میوه و سبزیجات یافت می شود برای استحکام استخوان ها ضروری است. همچنین ساخت بافت های اسکلتی و تاندون ها را بهبود می دهد. ویتامین K با تولید پروتئین استئوکلسین به استحکام هر چه بیشتر واحدهای کلسیم و فسفر در استخوان ها کمک می کند. در بین ویتامین های گروه B نیز موارد B1 و B2 برای پیشگیری از کوتاه قدی بسیار موثر هستند.

 

همچنین بخوانید: 20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد (میوه+ ویتامین+ تغذیه)

 

 

توجه بیشتر به فعالیت های ورزشی

 

فعالیت های ورزشی یک محرک برای تولید هورمون رشد به شمار می رود. در نتیجه صفحات رشد با سرعت بیشتری گسترش یافته و استخوان ها از لحاظ طولی بلندتر می شوند. به همین دلیل کودکان فعال از لحاظ بدنی به نسبت سایرین از قد بلندتری برخوردار هستند. برخی ورزش ها در افزایش قد تاثیر زیادی دارند و می توان کودکان را به انجام آنها تشویق کرد. شنا، تمرین بارفیکس، تمرین لمس انگشتان پا با دست در حالت نشسته، تمرینات کششی و طناب زدن از جمله این موارد هستند.

 

همچنین بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

درست نشستن

 

کودک باید از همان وهله اول با نحوه درست نشستن یا خوابیدن آشنا شود. زیرا نشستن در حالت خمیده یا هر شکل غیراصولی دیگر، خم شدگی ستون فقرات و گردن را در پی دارد. مشکلی که به مرور زمان به کوتاهی قد در بزرگسالی و یا درد شدید در ناحیه کمر و گردن ختم می شود. این مشکلات بیشتر در زمان استفاده از وسایل هوشمند مشاهده می شود. ترک عادت های اشتباه و انجام تمرینات کششی برای جبران مشکلات پیش آمده بسیار اثربخش است. در بهترین حالت، نشستن صاف همراه با عقب بردن شانه و بالا نگهداشتن چانه توصیه می شود.

 

همچنین بخوانید: افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

 

تقویت سیستم ایمنی

 

تقویت سیستم ایمنی افزایش قد کودکان

 

بسیاری از بیماری ها مانع از تولید هورمون رشد و افزایش قدم کودکان می شوند. به همین دلیل باید تا حد امکان، سیستم ایمنی بدن آنها را برای مبارزه با انواع بیماری ها و مقابله با رادیکال های آزاد تقویت کرد. التهاب دستگاه گوارش، انوع بیماری های قلبی، کلیوی، ریوی، سوء تغذیه، کمبود Ca، سلیاک، کم خونی، کم کاری تیروئید و ... نمونه ای از این بیماری ها هستند. مواد غذایی حاوی اسید چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارند. برخی مواد غذایی از قبیل ماهی، انواع مغزیجات، میوه و سبزیجات منابع خوبی برای تامین آنتی اکسیدان و امگا 3 هستند.  

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن و بدنسازی

 

مصرف آب کافی

 

مصرف مقدار کافی آب در طول روز برای بهبود متابولیسم بدن ضروری است. به همین دلیل در شرایط مصرف آب کافی، بافت های ماهیچه ای و استخوانی رشد بهتری را تجربه می کنند. از مزایای دیگر مصرف آب کافی می توان به دفع بیشتر سموم از بدن اشاره کرد. برای تامین آب بدن کودکان می توان از میوه های آبدار از قبیل هندوانه، طالبی و یا آب میوه نیز استفاده کرد.

 

همچنین بخوانید: 14 راهکار برای اینکه قد بلند به نظر برسید 

 

حذف موانع رشد

 

بسیاری از عوامل محیطی در زمینه افزایش قد تاثیر منفی داشته و منجر به بسته شدن صفحات استخوانی می شوند. الکل، مواد مخدر و دخانیات از جمله این موارد هستند. به همین دلیل باید محیط زندگی کودک عاری از این موارد باشد. داروهای استروئیدی نیز نقش موثری در کاهش قد کودکان دارند. به عنوان مثال تحقیقات نشان می دهد که کودکان مبتلا به آسم که داروهای استروئیدی مصرف می کنند، قد کوتاه تری در مقایسه با سایر افراد دارند. مصرف خوراکی های حاوی کافئین خصوصاً قبل از خواب، یکی دیگر از موانع رشد قد کودکان به شمار می رود که باید مدیریت شود.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو (تاثییر تضمینی)

 

نتیجه گیری

رشد قد در کودکان یکی از موضوعات مهم و حیاتی برای والدین به شمار می رود. بخش مهمی از افزایش قد تحت تاثیر ژنتیک و بخش دیگر توسط عوامل محیطی تعیین می شود. بسیاری از عوامل دخیل در این موضوع قابل تغییر بوده و می تواند افزایش قد را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل رعایت برخی نکات در خصوص سبک زندگی، می تواند به شما برای داشتن فرزندان قد بلند کمک کند.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام: 

6 راه ساده برای آب کردن چربی شکم و پهلو 

بهترین اپلیکیشن های تناسب اندام و سلامتی

یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

خواص و طریقه مصرف چای سبز + خوردن چای سبز برای لاغری

بهترین راهکار های افزایش وزن سریع و طبیعی

11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم