چگونه یک باشگاه خانگی کم هزینه داشته باشیم ؟

 

طراحی یک باشگاه خانگی کم هزینه کار سختی نیست. اما پیش از هر اقدامی باید هدف خود را از طراحی باشگاه خانگی مشخص کنید. هدف شما از ورزش و تحرک در یک محیط شبیه سازی شده به باشگاه چیست؟

آیا شما این اراده قوی را خواهید داشت که به صورت منظم ورزش را در خانه ادامه دهید؟ آیا شما ایده های جدیدی برای طراحی باشگاه خانگی دارید؟ آیا امکان فراهم سازی تجهیزات لازم برای باشگاه خانگی را خواهید داشت؟

در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم با نیک اندام همراه باشید.

 

طراحی باشگاه خانگی کم هزینه شاید در نگاه اول، کمی غیر عادی به نظر برسد. اما قطعا طراحی و ساخت یک باشگاه خانگی خوب برای انجام تمرینات ورزشی مداوم و ثمربخش آن هم در روز های متوالی، اتفاق جذابی است.

برای ساخت یک باشگاه نسبتا کوچک اما مستقل، نیازی به تعریف دلایل پیچیده و متعدد نیست. یک باشگاه خانگی در مقایسه با باشگاه های ورزشی عمومی، شرایط مناسب تری را برای ورزشکار ایجاد می کند.

شرایطی که در آن تایم ورزش محدود نیست، از طرفی دیگر نیز برای انجام فعالیت های ورزشی آزادی عمل بیشتری وجود دارد. انتخاب فضا مناسب ورزش در محیط خانه (ترجیحا فضا آزاد) اولین و مهم ترین ویژگی باشگاه استاندارد است.

آپارتمان های امروزی فضا اندکی دارند. اما نحوه استفاده از فضا اندک در آپارتمان ها، به هوش و ذکاوت افراد برمی گردد. حتی در محیط های بسیار کوچک نیز امکان طراحی باشگاه خانگی کم هزینه و دوست داشتنی نیز وجود دارد.

آرامش و سکوت محیط خانه، بهترین شرایط را برای تمرکز ورزشکار ایجاد خواهد کرد. هزینه ساخت باشگاه ورزشی خانگی در مقایسه با هزینه های معمول در باشگاه های ورزشی اختصاصی یا عمومی قابل مقایسه نیست!

 

همچنین بخوانید: 12 نکته بسیار مهم برای بدنساز ها که هر بدنسازی باید بداند

 

در باشگاه خانگی به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

 

در باشگاه خانگی به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

 

شبیه سازی باشگاه خانگی به هر یک از باشگاه های نیمه خصوصی یا خصوصی، کار نسبتا دشواری است. عضله سازی در خانه بدون نیاز به تجهیزات پایه یا حرفه ای باشگاهی نیز امکان پذیر است.

ورزشکاران در رشته هایی هم چون ژیمناستیک بدون نیاز به تجهیزات سنگین ورزشی، عضله سازی می کنند. تهیه برخی از تجهیزات پرهزینه ورزشی برای ورزشکارانی که علاقه مند به طراحی باشگاه خانگی هستند، الزامی نیست.

اما پروسه ورزش برای این دسته از ورزشکاران جهت عضله سازی و هم چنین تناسب اندام، کمی طولانی تر خواهد شد. اما در صورتی که شما هم جزو ورزشکاران علاقه مند به وزنه و تجهیزات ورزشی هستید، انتخاب بهترین نمونه از این تجهیزات با در نظر گرفتن سطح حرفه ای کار، نیازمند دقت و بررسی است.

 

تجهیزات ورزشی پایه برای باشگاه خانگی

 

نقطه آغاز فعالیت حرفه ای ورزشی پس از طراحی یک باشگاه خانگی، تهیه تجهیزات ورزشی پایه و مبتدی است. در میان این تجهیزات، می توان به گزینه های خوبی از جمله موارد ذیل اشاره کرد.

 • تهیه چرخ دور شکم
 • تهیه میز های ورزشی با قابلیت تنظیم طول و ارتفاع
 • تهیه انواع کِش های ورزشی
 • تهیه دمبل های ورزشی سبک

 

همچنین بخوانید: بهترین حرکات ورزشی با دمبل برای ورزش در خانه یا بدنسازی

 

تجهیزات ورزشی متوسط برای باشگاه خانگی

 

تجهیزات ورزشی متوسط برای باشگاه خانگی

 

اما در صورتی که شما یک ورزشکار سطح متوسط باشید، نیازمند تجهیزاتی در رده حرفه ای خود هستید. تجهیزات باشگاه های خانگی هم چون باشگاه های عمومی، با توجه به سطح حرفه ای ورزشکار دسته بندی می شوند.

این موضوع نکته کلیدی جذابی برای هر یک از ورزشکاران است. چرا که به سادگی امکان انتخاب مناسب ترین نوع تجهیزات برای هر ورزشکار فراهم می گردد. از تجهیزات ورزشی متوسط می توان به این گزینه ها اشاره کرد.

 • دمبل های نسبتا سنگین
 • هالتر المپیک
 • تی آر ایکس
 • بارفیکس ثابت
 • کتل بل

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن و بدنسازی

 

تجهیزات ورزشی حرفه ای برای باشگاه خانگی

 

تجهیزات ورزشی حرفه ای برای باشگاه خانگی

 

ورزشکارانی که در سطح عالی و حرفه ای فعالیت می کنند، قطعا به باشگاه خانگی برای دسترسی هر چه بهتر به تجهیزات ورزشی نیازمند می باشند. تجهیزات حرفه ای در یک باشگاه خانگی، امکان تمرین حرکات کششی و هوازی سنگین و فشرده را به سادگی فراهم می کند.

انجام حرکات اصلی و مهم برای بدنسازی و عضله سازی در فضا خانه قطعا در مقایسه با حرکات ثانویه و کمکی اولویت بیشتری دارد. در نظر گرفتن یک فضا 50 تا 100 متری برای طراحی باشگاه خانگی، ایده آل به نظر می رسد.

اما در صورتی که به هر دلیل، شرایط برای طراحی این فضا مهیا نباشد، می توان در متراژ های کوچک تر نیز اقدام به ساخت یک باشگاه خانگی خوب نمود. مهم ترین تجهیزات ورزشی حرفه ای در باشگاه خانگی عبارت اند از :

 • پاور رک
 • میله های نگهدارنده هالتر
 • مت پلاستیکی
 • صفحات وزنه

 

همچنین بخوانید: راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی (تمرین+ راهکار های تضمینی)

 

ضروری ترین تجهیزات بدنسازی در باشگاه خانگی

 

برنامه های ورزشی (تمرین های ورزشی) عموما تاکید بیشتری بر حرکات کششی و قدرتی دارند. استفاده از دستگاه های متعدد و هم چنین تجهیزات سنگین یا متوسط، اولین فاکتور در بدنسازی به شمار نمی رود.

حرکاتی هم چون اسکات، پرس سینه و پرس سرشانه اصلی ترین نوع حرکات در بدنسازی حرفه ای شناخته می شوند. در نتیجه تجهیزات مورد نیاز برای انجام این حرکات، عموما ضروری ترین تجهیزات برای باشگاه خانگی خواهند بود.

در ادامه با مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات یک باشگاه خانگی آشنا خواهید شد.

 • صفحه های وزنه سبک
 • دوچرخه ثابت
 • تردمیل
 • مت یوگا
 • دستگاه غلطک شکم
 • هالتر
 • جایگاه اسکات
 • دمبل های سنگین و سبک (قابل تنظیم)
 • میز بدنسازی
 • زیرانداز های مخصوص بدنسازی
 • گیره
 • پلتفرم ددلیفت
 • آینه قدی
 • پوستر های بدنسازی (انگیزشی)

 

همچنین بخوانید: چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟ 

 

انگیزه شما از ساخت یک باشگاه خانگی چیست؟

 

انگیزه شما از ساخت یک باشگاه خانگی چیست؟

 

طراحی یک باشگاه خانگی پیش از هر چیزی نیازمند انگیزه ای قوی است. عضویت در یک باشگاه خصوصی گزینه مقابل انجام فعالیت های ورزشی در خانه خواهد بود. اما واقعا کدام گزینه مناسب تر است؟
تناسب اندام شاید مهم ترین انگیزه برای ورزش کردن محسوب می گردد. در کنار انگیزه ای هم چون تناسب اندام، سلامتی و حفظ روحیه سرزندگی، از دیگر دلایل اصلی ساخت باشگاه های خانگی برای ورزش شناخته می شوند.

جَو باشگاه خانگی، نباید باعث تنبلی ورزشکار شود. استفاده از پوستر های مرتبط با بدنسازی یا نقل قول های باارزش و نصب این پوستر ها در فضا باشگاه، از بهترین اتفاقاتی است که قطعا موجب ایجاد شرایطی انگیزشی برای تداوم ورزش خواهد شد.

از طرفی دیگر، با پیشرفت در هر یک از رشته های ورزشی و تمرین مداوم، احتمال افزایش میزان خستگی و هم چنین فشار روی بدن، به خوبی احساس می گردد. انگیزه قوی این فرصت را برای ورزشکار ایجاد خواهد کرد که حتی در شرایط سخت با فشار های سنگین، تمرینات خود را با جدیت ادامه دهد!

راحتی در کنار آرامش، دو بعد مهم برای ورزش در خانه به شمار می آیند. انتخاب یک محیط ایده آل برای طراحی باشگاه خانگی و توجه به راحتی محیط انتخاب شده به ویژه کفِ زمین، نوعی انگیزه سازی برای ادامه ورزش خواهد بود.

گاراژ یا زیر زمین ساختمان، بهترین گزینه برای طراحی باشگاه خانگی است. چرا که کفِ زمین این دو نقطه عمدتا بتنی است و همین موضوع شرایط خوبی را برای انجام ورزش های سنگین بدون آسیب دیدگی ورزشکار و ورود خسارت به خانه، فراهم می نماید.

 

همچنین بخوانید: یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

 

5 پیشنهاد جذاب برای طراحی باشگاه خانگی

 

اگر با تمام این تفاسیر هم چنان برای ساخت باشگاه خانگی مصمم هستید، باید به شما تبریک گفت!

اما توجه داشته باشید که تجهیزات ورزشی برای طراحی باشگاه خانگی، معمولا کم هزینه نیستند. هم چنین فضایی نسبتا زیاد را به خود اختصاص می دهند. در صورتی که با این دو مورد مشکلی نداشته باشید، ساخت یک باشگاه خانگی با استفاده از خلاقیت و مهارت های شما، به سادگی امکان پذیر است.

 1. توجه به دکوراسیون و چیدمان تجهیزات در باشگاه خانگی بسیار بااهمیت است.
 2. یک ورزشکار حرفه ای از تمامی فضا موجود در باشگاه، هوشمندانه استفاده می کند.
 3. استفاده از گیاهان برای تزئین محیط باشگاه خانگی، بسیار جذاب است.
 4. انتخاب فضا آزاد برای ساخت باشگاه خانگی، قطعا انگیزه شما را افزایش خواهد داد.
 5. در طراحی باشگاه خانگی، سخت گیری نکنید.

 

همچنین بخوانید: 9 توصیه مهم برای شروع بدنسازی

 

نتیجه گیری:

انتخاب تجهیزات کم هزینه یا تجهیزات پرهزینه برای ساخت باشگاهی خانگی، مهم نیست. مهم ترین موضوعی که باید به آن توجه نمود، هدف از ساخت باشگاه و جدی گرفتن ورزش آن هم به صورت مداوم است.

یک باشگاه خانگی خوب و جذاب، تمام آن چیزی است که ورزشکاران به آن نیاز دارند. تفاوت چشمگیر محیط باشگاه خانگی و باشگاه های معمول، در پیشبرد اهداف ورزشی و هم چنین کسب موفقیت های پی در پی بی تاثیر نخواهد بود.

ساخت یک باشگاه ورزشی خانگی را شروع کنید!

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام: 

بهترین راهکار های افزایش وزن سریع و طبیعی 

بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی

11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم

تفاوت بدنسازی و فیتنس کدام یک مناسب شماست؟

افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

26 مورد از بهترین مواد غذایی عضله ساز و افزایش حجم عضله

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

8 تمرین برتر کاهش وزن تمرینات چربی سوز قوی

6 راه ساده برای آب کردن چربی شکم و پهلو 

نکاتی مهم برای سیکس پک کردن سریع شکم 

10 معجون برتر کاهش وزن برای چربی سوزی و لاغری

برترین مواد غذایی سرشار از پروتئین برای بدنساز 

بهترین اپلیکیشن های تناسب اندام و سلامتی