علت پوکی استخوان و درمان آن

 

علت پوکی استخوان ناشی از تحلیل بافت استخوانی است که منجر به افزایش ریسک شکستگی استخوان نیز خواهد شد. پوکی استخوان که به عنوان یک بیماری خاموش نیز شناخته می شود، با علائم نسبتا کمی همراه است.

نام علم بیماری پوکی استخوان osteoporosis است. نواحی لگن، مچ و ستون فقرات از آسیب پذیر ترین نقاط در برابر پوکی استخوان می باشند. استخوان دارای بافت زنده بوده، این بافت حتی در صورت تحلیل و از بین رفتن نیز مجدد احیا می گردد.

تحلیل رفت بافت استخوان، از جمله بیماری های شایع در زنان است. تغییر سبک زندگی، انجام ورزش های منظم و توجه به تغذیه سالم از جمله مواردی که می تواند به طور مستقیم در پیشگیری از پوکی استخوان موثر باشد.

 

حساسیت پوکی استخوان تا جایی است که حتی فرد با یک سرفه نیز شاهد شکستگی استخوان های خود خواهد بود. آغاز فرآیند بیماری از جایی است که استخوان های جدید بدون از بین رفتن و حذف استخوان های قدیمی تولید شوند.

نسبت پوکی استخوان در زنان و مردان یکسان نیست. به طور معمول از هر سه زن و 5 مرد بالا 50 سال، یک نفر دچار این بیماری خواهد شد. شکستگی تنها عارضه بیماری پوکی استخوان نیست.

 

علائم مهم بیماری پوکی استخوان کدام است ؟

 

 پوکی استخوان

 

 علت پوکی استخوان در هر شهر و کشور متفاوت است. شرایط جغرافیا، نژاد، سن و نوع تغذیه از مهم ترین معیار های تعیین سن پوکی استخوان برای افراد شناخته می شوند. در یک بررسی آماری، محققین به این نتیجه دست یافتند که زنان حدودا 20 الی 30 درصد کم تر از مردان دارای تراکم استخوانی هستند.

این موضوع اصلی ترین عامل شیوع هر چه بیشتر پوکی استخوان در زنان است. عبور از دوران یائسگی، آغاز شیب تند تحلیل بافت استخوانی در زنان است. احتمال شکستگی های بسیار شدید (نیاز به درمان و بستری) در صورت شدت گرفتن بیماری پوکی استخوان، اصلی ترین عارضه ای که باید شاهد آن بود.

تعیین حداقل یا حداکثر توده استخوانی در افراد با توجه به عوامل متعددی از جمله ارث، تغذیه و هم چنین وضعیت فردی، صورت می گیرد. روند تشکیل و ساخت استخوان (توده حداکثری استخوان) بین سنین 20 الی 30 سال، به اوج خود می رسد.

پس از این دوران و به تدریج، ساخت استخوان روندی نزولی می یابد و این یک هشدار جدی برای احتمال ابتلا به پوکی استخوان است. مهم ترین علت پوکی استخوان در زنان و مردان عبارت است از :

  • عدم انجام فعالیت های ورزشی
  • تغذیه نامناسب
  • جنسیت
  • افزایش سن
  • مصرف دارو و مکمل های شیمیایی
  • ارث
  • سابقه مشابه بیماری پوکی استخوان در آشنایان
  • مصرف دخانیات به ویژه سیگار
  • ضعف هورمون های جنسی

افرادی که به هر دلیل مصرف کننده دخانیات، دارو های کورتونی، غذاهای ناسالم هستند، در زمره آسیب پذیر ترین کاندید های مبتلا به پوکی استخوان قرار می گیرند.

 

پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان

 

پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان

 

علت پوکی استخوان ضعف کلسیم در بدن و بسیاری از موارد مشابه دیگر است. شاید مهم ترین عامل پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، تغذیه سالم و ورزش باشد. در کنار این دو فاکتور بسیار کلیدی، گزینه های دیگری نیز به عنوان عوامل پیشگیری کننده از پوکی استخوان، همواره مدنظر قرار می گیرند.

تشکیل حداکثری تراکم استخوان در سنین 20 تا 30 سالگی، قطعا تضمین کننده مقاومت استخوان ها تا پایان عمر خواهد بود. سلول های استخوان، این بافت منحصر به فرد، به دو گروه مولد و مخرب تقسیم می شوند.

کلسیم اصلی ترین جزء استخوان می باشد. تعداد سلول های مولد در استخوان بیش از حد تصور است. این سلول های مسئول ساخت استخوان و ایجاد بانک استخوان هستند. در کنار سلول های مولد، فعالیت سلول های مخرب برای پاکسازی سلول های قدیمی، موجب ایجاد تعادل لازم در بانک استخوان می گردد.

در صورتی که فعالیت سلول های مولد و مخرب از مدار تعادل خارج شود، احتمال تحلیل رفت و پوکی استخوان شدت می یابد. بیماری پاراتیروئید، تیروئید و هم چنین کهولت سن به عنوان شایع ترین دلایل پوکی استخوان شناخته می شوند.

فرآیند پوکی استخوان، یک فرآیند غیر قابل کنترل نیست. امروزه بسیاری از متخصصین بر این عقیده اند که پوکی استخوان در زمره بیماری های قابل پیشگیری و قابل درمان قرار دارد. حتی در صورتی که افراد به هر علت دچار بیماری پوکی استخوان شده باشند و با علائمی هم چون شکستگی رو به رو گردند، باز هم شرایط مطلوبی برای پیشگیری از شدت گرفتن بیماری وجود خواهد داشت.

 

همچنین بخوانید: 6 نوشیدنی برتر خانگی برای کاهش وزن سریع 

 

سنجش تراکم استخوان با دستگاه DXA

 

بررسی و سنجش میزان تراکم بافت استخوان با استفاده از دستگاه (Absoptiometry ray-X Energy Dual از بهترین روش های موجود به شمار می آید. سنجش تراکم بافت استخوانی، روشی بسیار مطلوب برای تعیین حداکثر یا حداقل مواد معدنی در استخوان است.

با انجام این روش قطعا در صورت وجود احتمال ابتلا به پوکی استخوان، با انجام برنامه ریزی دقیق تغذیه ای می توان از بروز پوکی استخوان جلوگیری کرد. هم چنین این روش در ارزیابی تاثیرگذاری دارو های گیاهی یا شیمیایی برای درمان پوکی استخوان طی یک بازه زمانی 2 الی 3 ساله، بسیار مطلوب به نظر می رسد.

کلسیم مهم ترین ماده غذایی در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان است. در صورتی که وعده های غذایی و مواد مصرفی، دارای حداکثر میزان کلسیم نباشند، استفاده از مکمل های کلسیم جایگزین خوبی برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن به شمار می رود.

یک فرد تا پیش از سن 50 سالگی به 1000 mg و پس از سن 50 سالگی به 1200 mg کلسیم در هر روز نیاز دارد. مصرف کلسیم صرفا به علت جلوگیری از پوکی استخوان نیست، بلکه تقویت کار قلب، اعصاب و سیستم های ایمنی بدن وابسته به کلسیم می باشد.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو (تاثییر تضمینی)

 

بهترین روش پیشگیری از شکستگی استخوان

 

بهترین روش پیشگیری از شکستگی استخوان

 

علت پوکی استخوان را باید کم شدن بافت استخوان دانست. این، شاید بهترین تعریف برای پوکی استخوان و در نتیجه شکستگی های ناشی از osteoporosis است. شکستگی استخوان، شایع ترین عارضه ای است که می توان در بیماری پوکی استخوان به آن اشاره کرد.

پیشرفت بیماری پوکی استخوان به شکل محسوس ادامه می یابد، بر همین اساس از این بیماری با نام بیماری خاموش نیز یاد می شود.  ورزش روش مطلوبی در پیشگیری از شکستگی های ناشی از پوکی استخوان است.

ورزش هایی مانند دو، بهترین گزینه برای پیشگیری از احتمال شکستگی استخوان می باشند. در این ورزش ها سلول‌های استئوبلاست تحریک شده و در نتیجه عمل استخوان سازی (ساخت بافت استخوان) انجام می گیرد.

شکستگی بافت استخوان در ناحیه ران (لگن) از جمله حساس ترین عوارضی است که باید به آن اشاره کرد. احتمال بستری و هم چنین وابستگی بیمار در این صورت افزایش می یابد. در صورتی که بیماری به هر دلیل درمان نگردد، مرگ در انتظار بیمار است.

شکستگی های جزئی با توجه به زمین خوردگی، کاهش قد و هم چنین قوز (خمیدگی ستون فقرات) شایع ترین علائمی است که در رابطه با شکستگی استخوان می توان به آن اشاره نمود. استفاده از دارو های پیشگیری کننده پوکی استخوان، یکی از روش های بسیار کارآمد در جلوگیری از پیشرفت بیماری می باشد.

 

همچنین بخوانید: افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه  

 مهمترین ویتامین ها و مواد غذایی برای افزایش قد

 

درمان گیاهی و داویی پوکی استخوان زودرس

 

پس از تشخیص علت پوکی استخوان، انتخاب درمانی قطعی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ضروری است. طی آخرین بررسی های انجام شده، میزان تحلیل رفت بافت استخوان در میان جمعیت ایران نسبت به جمعیت کشور ژاپن بیشتر است.

کشور های در حال توسعه، آمار بیشتری از پوکی استخوان را ارائه می دهند. این در حالی است که میزان تحلیل و حذف بافت استخوانی در کشور های پیشرفته، بسیار اندک است. در کشور های پیشرفته، با شناخت عوامل موثر در پوکی استخوان و بررسی این عوامل، احتمال ابتلا به بیماری در سنین بالا، به کم ترین حد ممکن می رسد.

بافت استخوان شبیه به لانه زنبور عسل است. کلسترول، کلاژل و کلسیم اصلی ترین مواد تشکیل دهنده بافت استخوان می باشند. تقویت هورمون های جنسی و جلوگیری از تضعیف این هورمون ها در بدن، نقشی کلیدی در جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان دارد.

در صورت بروز پوکی استخوان ثانویه، از بهترین روش های درمان، می توان به کاهش مصرف دارو های تشدید کننده این بیماری اشاره نمود. از طرفی دیگر در کنار مصرف دارو های تقویت کننده کلسیم بدن، دارو های گیاهی و بسیاری از مکمل های موجود، انجام ورزش های سبک و رعایت تغذیه سالم، نقش موثری در کنترل این بیماری خواهند داشت.

 

همچنین بخوانید: درد سیاتیک | علت، علائم و درمان سیاتیک + ورزش و درمان خانگی

 

نتیجه گیری:

 

علت پوکی استخوان به عنوان یکی از بیماری های شایع در ایران، وابسته به عوامل متعددی است. تاثیرگذاری عواملی چون جنسیت، جثه و وزن فرد، سابقه بیماری های مشابه و هم چنین وضعیت فیزیکی، در افزایش یا کنرل پوکی استخوان، بسیار محسوس است.

پیشگیری از انجام رفتار های پرخطر در زنان و مردان (عدم انجام ورزش های سنگین در سنین بالا)، تغییر سبک زندگی و مصرف کلسیم به صورت مکمل یا در وعده های غذایی، از جمله عوامل تقویت کننده بافت استخوانی می باشند.

 

مقالات پیشنهادی نسک اندام:

 

برترین روش طبیعی کوچک کردن شکم بعد از سزارین 

برترین مواد غذایی سرشار از پروتئین

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی