تفاوت بدنسازی و فیتنس در چیست؟

 

فیتنس و بدنسازی از ورزش های بسیار محبوب در بین ورزشکاران است. اما اغلب مردم بدنسازی و فیتنس را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در حالی که این دو رشته ورزشی هر چند در یک دسته قرار دارند اما تفاوت های زیادی با هم دارند. اگر به درستی با تفاوت های بدنسازی و فیتنس آشنا نباشیم نمی توانیم ورزش مناسب با شرایط بدنی خود را انتخاب کنیم. با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به تفاوت های اصلی  رشته بدنسازی و فیتنس بپردازیم. اگر شما نیز علاقه مند هستید تا با تفاوت بدنسازی و فیتنس آشنا شوید، در ادامه با نیک اندام همراه باشید.

 

حجم ماهیچه

 

اگر نگاهی به بدن افرادی بیاندازید که به صورت جدی به ورزش بدنسازی پرداخته اند متوجه ماهیچه های قوی و حجیم آن ها می شود. این ماهیچه ها در اثر تمرینات سخت و سنگین با وزنه به وجود آمده اند. در حالی که تمرکز اصلی فیتنس کاران بر روی فرم و زیبایی ماهیچه ها است. از این رو فیتنس کاران به سراغ کار با  وزنه های خیلی سنگین و یا هالتر نمی روند. به طور خلاصه می توان گفت ورزش بدنسازی به رشد عضلات کمک می کند در حالی که فیتنس با کشش عضلات به آن ها فرم مناسب می دهد.

 

مقاله مرتبط: 26 مورد از بهترین مواد غذایی عضله ساز و افزایش حجم عضله

 

میزان کالری دریافتی

 

میزان کالری دریافتی بدنسازی فیتنس نیک اندام

 

با توجه به این که تمرکز رشته بدنسازی بر روی افزایش حجم ماهیچه ها می باشد، بنابراین رژیم غذایی بدنسازان باید حاوی پروتئین بیشتری باشد. از طرف دیگر از آن جایی که بدنسازان با انجام تمرینات ورزشی چربی را به ماهیچه تبدیل می کنند نیازی به محدود کردن کالری دریافتی خود ندارند. این در حالی است که ورزشکاران فیتنس به دنبال چربی سوزی بیشتر هستند. به همین دلیل رژیم غذایی فیتنس کاران شامل مواد غذایی سالم مانند میوه، سبزیجات و انواع گوشت است. همچنین اغلب افرادی که بدنسازی انجام می دهند برای رشد بیشتر عضلات خود به مصرف مکمل های ورزشی روی می آورند، اما فیتنس کاران نیازی به استفاده از مکمل های ورزشی ندارند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که مصرف هرگونه مکمل باید تحت نظر پزشک متخصص باشد.

 

همچنین بخوانید: بهترین ویتامین های بدنسازی و تاثییر آنها 

 

ابزارهای تمرینی

 

یکی دیگر از تفاوت های مهم بدنسازی و فیتنس در ابزارهای تمرینی است. اگر در باشگاه به تمرینات ورزشکاران بدنساز دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که اغلب تمرینات آن ها با هالتر و دمبل است. در حالی که فیتنس کاران برای رسیدن به تناسب اندام و داشتن هیکل مناسب بیشتر تمرینات هوازی و انجام حرکات کاردیو می پردازند. افرادی که علاقه مند به رشته فیتنس هستند از آنجایی که برای انجام اغلب تمرینات نیاز به ابزار خاصی ندارند، حتی می توانند در منزل نیز تمرینات خود را انجام دهند.

 

همچنین بخوانید: 14 راهکار طلایی برای کاهش وزن سریع 

 

طول جلسات تمرینی

 

بدنسازی فیتنس زمان ورزش

 

هرچند قانون مشخصی از نظر زمانی برای جلسات تمرینی در بدنسازی و فیتنس وجود ندارد. اما در حالت کلی هر جلسه زمانی بدنسازی بین یک تا دو ساعت طول می کشد. در حالی که فیتنس کاران برای گرفتن نتیجه مطلوب از تمرینات خود به 45 دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارند. حداقل جلسات تمرینی برای بدنسازی و فیتنس بین 3 تا 4 جلسه است. البته بهتر است برای انجام برنامه تمرینی از افراد مجرب در این حوزه کمک گرفته شود.

 

همچنین بخوانید: 15 اشتباه رایج بدنسازی که مانع رشد عضلات بدنساز ها می شود

 

فرم بدنی

 

شاید اصلی ترین تفاوت بدنسازی و فیتنس مربوط به  فرم بدنی ورزشکاران است. در رشته بدنسازی عضلات سینه، بازوها، شانه و پشت بدن کاملا برجسته و حجیم می شوند.  در حالی که ورزشکاران در رشته فیتنس به جای بزرگ کردن این عضلات به حفظ شکل مطلوب آن­ها توجه می کنند.

 

همچنین بخوانید: نکاتی مهم برای سیکس پک کردن سریع شکم 

 

بدنسازی یا فیتنس؟

 

بدنسازی یا فیتنس؟

 

انتخاب بین بدنسازی یا فیتنس همواره به عنوان یکی از چالش­ های مهم افرادی است که به دنبال رسیدن به تناسب اندام هستند. شما باید ابتدا هدف خود را از ورزش کردن مشخص کنید. به عنوان مثال اگر به دنبال افزایش حجم در برخی از نقاط بدن خود هستید بهتر است به سراغ بدنسازی بروید. اگر هدف شما از انجام ورزش کاهش وزن است قطعا فیتنس برای شما گزینه بهتری خواهد بود. چرا که فیتنس یکی از ورزش هایی است که به شما در کاهش وزن در سریع ترین زمان ممکن کمک می کند. اما اگر به دنبال افزایش وزن هستید بهترین گزینه پیش رو برای شما بدنسازی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از ورزش های موثر در افزایش وزن بدنسازی است.  از طرف دیگر مشخص کنید که در طول هفته چند روز را می توانید به ورزش کردن اختصاص دهید. اگر وقت کافی برای ورزش کردن ندارید با توجه به این که جلسات تمرینی فیتنس کوتاه­تر است بهتر است که فیتنس را انتخاب کنید.

 

همچنین بخوانید: 6 راه ساده برای آب کردن چربی شکم و پهلو 

 

برنامه تمرینی و رژیم غذایی در فیتنس و بدنسازی

 

همان طور که اشاره شد یکی از تفاوت های مهم فیتنس و بدنسازی مربوط به برنامه تمرینی و رژیم غذایی است. متاسفانه برخی افراد به جای گرفتن برنامه تمرینی از یک مربی کاربلد به سراغ برنامه های تمرینی موجود در اینترنت می روند. در حالی که نباید فراموش کرد یک نسخه را نمی توان برای همه افراد پیچید. فرق نمی کند که شما فیتنس کار می کنید و یا بدنسازی برای گرفتن نتیجه مطلوب باید برنامه تمرینی مناسب با شرایط بدنی خود را دریافت کنید. مطمئن باشید در غیر این صورت موجب وارد شدن خسارات جبران ناپذیری به بدن خود خواهید شد. از طرف دیگر برای دریافت رژیم غذایی بهتر است با یک کارشناس تغذیه صحبت کنید و از گرفتن رژیم های سخت اجتناب کنید. همچنین فراموش نکنید پیش از دریافت مکمل های ورزشی بهتر است یک آزمایش خون بدهید.

 

جمع بندی

در سال های اخیر افراد زیادی علاقه مند به فیتنس و بدنسازی شده اند. اما در اغلب موارد آن ها به درستی در مورد تفاوت های این دو رشته آگاه نیستند. در این مقاله در مورد تفاوت بدنسازی و فیتنس با شما صحبت کردیم. به طور خلاصه می توان گفت هدف رشته بدنسازی حجیم سازی عضلات است در حالی که تمرکز اصلی در فیتنس بر روی سلامتی بدن و حفظ شکل مطلوب عضلات است. اگر شما جزو افرادی هستید که فیتنس و یا بدنسازی کار می کنید، نظرات و پیشنهادات خود را با در میان بگذراید.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

 

12 نکته بسیار مهم برای بدنساز ها

برترین مواد غذایی سرشار از پروتئین برای بدنساز ها و عضله سازی

بهترین حرکات ورزشی با دمبل

8 تمرین برتر کاهش وزن تمرینات 

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟

6 نوشیدنی برتر خانگی برای کاهش وزن سریع 

34 مورد از بهترین نکات لاغری

بیوگرافی هادی چوپان | مدال های بدنسازی + زندگی نامه