افتادگی شانه و درمان آن

 

افتادگی شانه یکی از مشکلاتی است که می­تواند در اثر ایستادن، نشستن و خوابیدن به صورت غلط ایجاد شود. در صورتی که افتادگی شانه درمان نشود، می­تواند منجر به اختلالات اسکلتی و عضلانی شدید شود. به همین دلیل شناسایی و بررسی عوامل مؤثر در افتادگی شانه بسیار حائز اهمیت است. در  اغلب موارد افتادگی شانه  با اصلاح و تغییر الگوهاي نادرست و انجام حرکات اصلاحی قابل درمان است. با توجه به اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله درباره افتادگی شانه و درمان افتادگی شانه با شما صحبت کنیم در ادامه با نیک اندام همراه باشید.

 

افتادگی شانه چیست؟

 

در صورتی که شانه­ها با یکدیگر قرینه نباشند و کمی به جلو متمایل شده باشند نشان دهنده این است که شانه­ها از وضعیت طبیعی خود خارج شده­اند. به این وضعیت افتادگی شانه می­گویند.

 

علت به وجود آمدن افتادگی شانه

 

علت به وجود آمدن افتادگی شانه

 

طبق مطالعات انجام شده افتادگی شانه در اثر قرار گرفتن در وضعیت هاي غیر طبیعی، عادات غلط بدنی، انجام تمرینات ورزشی غیراصولی، ضعف عضلات اطراف شانه و بالابرنده کتف اشاره کرد. یکی دیگر از علت­های مهم به وجود آمدن افتادگی شانه بلند کردن اجسام سنگین به صورت مداوم است.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو (تاثییر تضمینی)

 

عوارض افتادگی شانه

 

خارج شدن شانه­ها از وضعیت عادی می­تواند باعث ایجاد مشکلات ظاهری شود. از طرف دیگر در صورتی که درمان افتادگی شانه به موقع شروع نشود می­تواند منجربه ایجاد درد در اطراف شانه و گردن شود. از دیگر عوارض افتادگی شانه می­توان به کاهش تحرک مفصل شانه و کاهش عملکرد قلب و ریه اشاره کرد. به همین دلیل افرادی که دچار افتادگی شانه هستند باید هر چه سریع تر به فکر درمان افتادگی باشند.

 

افتادگی شانه در کودکان

 

افتادگی شانه در کودکان

 

کف پای صاف، عضلات ضعیف، ناهمواری در مفاصل ران، استفاده بیش از حد و یا یک طرفه از شانه و حمل کیف سنگین از مهم­ترین علت­های افتادگی شانه در کودکان هستند. البته افتادگی شانه می­تواند از علائم بیماری اسکولیز در کودکان باشد که نیاز به بررسی تخصصی دارد. درمان افتادگی شانه در کودکان باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد. در اغلب موارد پزشک برای اندازه گیری انحراف و انحناء درخواست رادیوگرافی می­کند. با توجه به وضعیت کودک پزشک می­تواند از روش­های درمانی مختلفی استفاده کند. بستن آتل، بستن بریس و جراحی از گزینه­های درمانی برای افتادگی شانه در کودکان است.

 

همچنین بخوانید: سریع­ترین راه های کاهش وزن بدون ورزش 

 

درمان افتادگی شانه

 

درمان افتادگی شانه با برخی از حرکات اصلاحی در منزل امکان پذیر است. تمرین­های ورزشی برای قوز شانه به صورت زیر می­باشد:

1. ابتدا بایستید. سپس دست راست و دست چپ خود را به پشت ببرید. با دست راست، مچ دست چپ خود را بگیرید. تا جایی که می توانید دست­ها را به عقب بکشید. البته از وارد کردن فشار بیش از اندازه اجتناب کنید. این تمرین را به مدت یک دقیقه برای هر دست انجام دهید. این حرکت باعث کشش بافت­های نرمی می­­شود که در اطراف شانه وجود دارند و در درمان افتادگی شانه بسیار موثر است.

 

افتادگی شانه و درمان آن نیک اندام

 

همچنین بخوانید: 11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم

 

 

2. بایستید. هر دو دست خود را به آرامی بالای سر خود ببرید و سپس در هم قفل کنید. سپس تا جایی که می­توانید دستان خود را به سمت بالا بکشید. در صورتی که در عضلات زیر بغل خود کشش احساس کردید به معنای این است که حرکت را به درستی انجام داده­اید.

 

افتادگی شانه و درمان آن

 

3. برای انجام این حرکت نیاز به یک میز دارید. در حالت ایستاده قرار بگیرید. سپس دست­های خود را از پشت روی میز قرار دهید(در صورتی که تجسم کردن این حالت برایتان دشوار است، حتما به تصویر زیر دقت کنید). اکنون سعی کنید با خم کردن زانوهای خود آرام آرام به پایین بیایید. این تمرین را به مدت یک دقیقه انجام دهید و سپس استراحت کنید. این تمرین در کشش بافت­های نرم جلو شانه و سینه بسیار موثر است.

 

همچنین بخوانید: بهترین راه های چاقی صورت  درمان لاغری صورت

 

افتادگی شانه و درمان آن 32432

 

4. در حالی که ایستاده­اید سعی کنید کتف خود را در سمتی که افتادگی شانه دارید بالا بیاورید و به مدت ده تا پانزده ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. برای گرفتن نتیجه مطلوب این حرکت را به صورت پی در پی انجام دهید.

 

 

 

افتادگی شانه و درمان آن 867567

 

همچنین بخوانید: 26 مورد از بهترین مواد غذایی عضله ساز و افزایش حجم عضله

 

5. یک از تمرینات موثر در تقویت عضلات بالا برنده کتف تمرین با وزنه است. ابتدا به حالت ایستاده قرار بگیرید. سپس دو وزنه را در دست هایتان بگیرید و سعی کنید که شانه­هایتان را بالا بیاورید. سعی کنید برای لحظاتی در این وضعیت باقی بمانید. این حرکت با بهبود قدرت عضلات بالا برنده کتف به درمان افتادگی شانه کمک می­کند.

 

افتادگی شانه و درمان آن 7687766

 

همچنین بخوانید: 34 مورد از بهترین نکات لاغری 

 

نکات مهم برای افراد مبتلا به افتادگی شانه

 

در کنار انجام حرکات اصلاحی افراد مبتلا به افتادگی شانه باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند. برخی از نکات مهمی که برای بهبود و کنترل افتادگی شانه باید رعایت شوند عبارتند از:

  • هنگام راه رفتن و یا نشستن سعی کنید که شانه­های خود را دریک امتداد قرار دهید.
  • در مسیرهای طولانی اجسام سنگین را با یک دست حمل نکنید.
  • می توانید با مشورت پزشک از ابزار ارتوپدی کمکی استفاده کنید.
  • هنگام کار با کامپیوتر به یک سمت خاص متمایل نشوید.
  • در هنگام مطالعه کتاب از خم شدن بیش از اندازه به جلو اجتناب کنید.
  • هنگام استفاده از موبایل گردن خود را روی صفحه خم نکنید.
  • در محل کار و یا کلاس درس سعی کنید کمر خود را به صورت عمودی و راست نگه دارید.
  • هرگز در حالت خوابیده مطالعه نکنید.

 

همچنین بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

برای درمان افتادگی شانه چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 

در صورتی که متوجه عدم تقارن در شانه­های خود و یا کودک خود شده­اید بهتر است پیش از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید. هرگز فراموش نکنید که عدم مراجعه زود هنگام به پزشک می­تواند عوارض بسیار جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد.  به همین دلیل در سریع­ترین زمان ممکن برای معاینه به پزشک متخصص ارتوپد  مراجعه کنید تا درمان­های لازم صورت بگیرد.

 

همچنین بخوانید: درد سیاتیک | علت، علائم و درمان سیاتیک + ورزش و درمان خانگی

 

نتیجه گیری ...

متاسفانه برخی افرادی افتادگی شانه را جدی نمی­گیرند و نسبت به درمان آن اقدام نمی­کنند. عدم تاخیر در درمان افتادگی شانه با خود عوارض زیادی را به همراه دارد. هر چند در این مقاله درباره حرکات اصلاحی برای درمان قوز شانه با شما صحبت کردیم اما در صورتی که افتادگی شانه شدید باشد باید به پزشک متخصص ارتوپد جهت شروع درمان مراجعه کنید.

 

مقالات پیشنهادی: 

نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان (+ مواد غذایی برای رشد قد)

بهترین عادات افراد خیلی دوست داشتنی و جذاب

10 نکته مهم در تصمیم گیری 

15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما | چگونه جذاب باشیم؟

9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

11 میوه لاغر کننده عالی برای کاهش وزن و چربی سوزی