بهترین ویتامین های بدنسازی

 

افراد علاقه مند به ورزش بدن سازی همواره سوالات و ابهامات مختلفی در ذهن خود دارند. بخشی از این سوالات مربوط به نحوه تمرینات و برخی دیگر به چگونگی تغذیه ارتباط دارد. ویتامین های مهم برای بدن سازی یکی از موضوعات مرتبط با تغذیه است که کمتر به آن توجه می­شود. این در حالی است که ارزش ویتامین برای بدنسازان بیش از هر ماده دیگری است و تامین آن به میزان کافی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما نیز از افراد علاقه مند به بدنسازی هستید حتما در ادامه با نیک اندام همراه باشید. در این مطلب در مورد ویتامین­های مهم برای بدن­سازی با شما صحبت خواهیم کرد.

 

بدن سازی چیست؟

 

بدن سازی (body building) که با عناوینی همچون زیبایی یا پرورش اندام نیز شناخته می شود، یکی از رشته های ورزشی محبوب و پرطرفدار بین جوانان و نوجوانان است. در بدنسازی با استفاده از حرکات و تمرینات استقامتی و قدرتی حجم ماهیچه ها  افزایش پیدا می­کند. البته دستیابی به این هدف تنها با تمرینات حاصل نمی شود؛ بلکه داشتن استراحت کافی و تغذیه سالم و مناسب نیز الزامی است.

 

حتما بخوانید: 12 نکته بسیار مهم برای بدنساز ها که هر بدنسازی باید بداند

 

مزایای ورزش بدن سازی چیست؟

 

بدنسازی ویتامین ها ورزش نیک اندام

 

هدف از دنبال کردن این رشته، تنها زیبایی اندام ها و شرکت در رقابت های نمایشی نیست؛ بلکه مزایای این ورزش فراتر از این موضوع می باشد. مهم ترین مزایای این رشته این رشته عبارتند از:

 • قدرتمند شدن عضلات بدن
 • داشتن وزن ایده آل و بدون چربی
 • سلامت بدن به واسطه حذف مواد غذایی مضر در برنامه غذایی
 • سلامت قلب و کاهش بیماری های قلبی عروقی به واسطه تمرینات هوازی (مرحله کات)

 

حتما بخوانید: برترین مواد غذایی سرشار از پروتئین برای بدنساز ها و عضله سازی

 

تغذیه در ورزش بدن سازی چگونه است؟

 

دو بخش مهم ورزش بدن سازی، وزنه زدن و تغذیه مناسب است. نبود هر یک از این دو بخش، فرآیند پرورش اندام را با وقفه و اختلال مواجه می کند. البته ورزش بدن سازی از دو دوره مختلف تشکیل شده که اصول تغذیه ای مشابهی ندارند.

مرحله اول: در مرحله اول حجیم سازی عضلات صورت می گیرد؛ به همین دلیل مصرف مواد غذایی دارای پروتئین، کوبوهیدارت و ویتامین در آن ضروری است. طول این دوره ثابت نیست و در افراد مختلف از چند ماه تا چند سال به طول می انجامد.

مرحله دوم: در این مرحله که به نام کات یا برش شهرت دارد، عضلات پرورش یافته حفظ شده و در کنار آن بافت های چربی کاهش می یابد. طول این مدت نیز ثابت نیست و حداقل سه ماه و حداکثر شش الی هفت ماه زمان می برد.

 

حتما بخوانید: 26 مورد از بهترین مواد غذایی عضله ساز و افزایش حجم عضله

 

نقش ویتامین ها در موفقیت بدن سازان چیست؟

 

برنامه غذایی ورزشکاران بدن ساز به نحوی چیده می شود که از پروتئین، کوبوهیدارت، چربی و ویتامین به اندازه کافی برخوردار باشد. سلول­های بدن برای متابولیسم مناسب نیاز به ویتامین دارند. کمبود ویتامین مشکلاتی از قبیل تحلیل عضلات، پوکی استخوان و اختلال در عملکرد آن­ها را در پی خواهد داشت.

واکنش های بیوشیمیایی یکی از لازمه های متابولیسم و رشد سلول های عضلانی و تولید انرژی است. انجام این واکنش ها بدون وجود کاتالیزور منتفی است. ویتامین ها می توانند نقش کاتالیزوری را به خوبی انجام داده و روند تولید انرژی را سرعت ببخشند. بنابراین عضله سازی و انرژی زایی به طور مستقیم با حضور ویتامین­ها ها در بدن مرتبط است.

 

حتما بخوانید: 11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم

 

ویتامین های مهم برای بدن سازی کدامند؟

 

قرص مکمل دارو بدنسازی ویتامین ورزش نیک اندام

 

حتما بخوانید: 10 راز تناسب اندام با ورزش | تاثییر گذار برای خوش اندام شدن

 

ویتامین­هایی که باید در یک رژیم بدنسازی مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از:

ویتامین C: ویتامین C محلول در آب است و در بدن ورزشکاران بیشتر داخل سلول های عضلانی و کمتر درون بافت ها توزیع می شود. به همین دلیل نیاز ورزشکاران بدنساز به این ماده بیشتر از سایرین است. نقش ویتامین C در بدن این افراد عبارتست از:

 • کمک به رشد بهتر سلول های عضلانی
 • تقویت اتصال عضلات به استخوان با تولید کلوژن بیشتر
 • محافظت از سلول های عضلانی در برابر رادیکال های آزاد
 • بهبود فرآیند جذب آهن در بدن و در نتیجه افزایش سرعت اکسیژن رسانی به سلول های عضلانی و رشد بیشتر آنها

ویتامین B1: وجود ویتامین B1 یا تیامین از این لحاظ برای بدن سازان الزامی است که به سوخت و ساز پروتئین کمک می کند. علاوه بر این تشکیل هموگلوبین نیز یکی دیگر از مزایای حضور این ویتامین است که اکسیژن رسانی بهتر به سلول های عضلانی را در پی دارد. به همین دلیل افرادی که مشغول انجام ورزش های سخت هستند از مکمل های ویتامین B1 استفاده می­کنند.

ویتامین B2: از نقش این ویتامین در بدن ورزشکاران می توان به بهبود تحرک ماهیچه ها، افزایش توانایی آنها و همچنین سوخت و ساز پروتئین اشاره کرد که لازمه حجیم شدن این سلول هاست.

ویتامین B3: یکی دیگر از ویتامین های مهم برای بدن سازی، ویتامین B3 یا نیاسین است. البته جای نگرانی وجود ندارد و بدن در صورت مواجهه با کمبود این ماده شروع به ساخت آن می کند. البته برای ساخت این ویتامین آمینواسید تریپتوفان مورد نیاز است که می توان آن را با مصرف شیر یا گوشت بوقلمون در اختیار بدن قرار داد.

 

 

ویتامین B6 :حضور این ویتامین که از با نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود، برای امور زیر الزامی است:

 • جذب پروتئین را افزایش می دهد
 • برای سوخت و ساز پروتئین الزامی است
 • برای سوخت و ساز کربوهیدرات الزامی است

ویتامین B12: منابع حیوانی مهم ترین منبع برای دریافت این ویتامین هستند؛ به همین دلیل کمبود آن در گیاهخوران محتمل است. وجود ویتامین B12 برای سنتز کربوهیدارت الزامی است. علاوه بر این پیام رسانی صحیح بین مغز و نخاع با سلول های ماهیچه ای با حضور این ویتامین به درستی انجام می شود. موضوعی که برای ورزشکاران فوق العاده مهم به نظر می رسد.

ویتامین D: ویتامین D، جذب کلسیم را در بدن افزایش می دهد. فرآیندی که برای استحکام استخوان­ها و انقباض­های ماهیچه ای الزامی است. از این رو افراد بدنساز باید نوشیدن حداقل یک لیوان شیر را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.

ویتامین E: سلامت سلول­های ماهیچه­ای و عضلانی یک اصل در رشته بدن سازی به شمار می رود. به عبارتی سلول های مذکور زمانی به حجم مورد نیاز می رسند که از سلامت کافی در ساختار برخوردار باشند. ویتامین E در بدن همانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و از این سلول ها محافظت می کند؛ به همین دلیل رادیکال های آزاد تجمع یافته پیرامون آنها نمی تواند به این سلول ها آسیب وارد کند. بنابراین داشتن سلول ماهیچه ای سالم در گرو مصرف کافی ویتامین E است.

ویتامین A: ویتامین A اغلب با نقش بهبود سیستم بینایی شناخته می شود؛ در صورتی که وظایف دیگری نیز برای این ماده ذکر شده است که یک مورد آن کمک به سنتز پروتئین برای رشد ماهیچه است. علاوه بر این به تولید گلیکوژن برای ذخیره انرژی کمک می کنند. ناگفته نماند که کمبود ویتامین A به دلیل تمرینات سخت و یا مصرف چربی کمتر در رژیم غذایی بدن سازان دور از انتظار نیست؛ به همین دلیل جبران آن با مکمل های غذایی الزامی است.

ویتامین H: ویتامین H یکی دیگر از ویتامین های مهم برای بدن سازی است که به سنتز آمینواسید و تولید انرژی کمک می کند.

اسید فولیک: اسیدفولیک برای تشکیل گلبول­های قرمز بسیار مهم است. گلبول­های قرمز اکسیژن را به بافت عضله منتقل می کنند. از طرف دیگر اسید فولیک در ساخت عضله در دوران ریکاوری بعد از تمرینات بدنسازی نقش بسیار موثری دارد. منابع غذایی حاوی اسید فولیک که بدنسازها می­توانند مصرف کنند عبارتند از: سبزیجات برگدار، حبوبات و ماهی.

 

همچنین بخوانید: 15 اشتباه رایج بدنسازی که مانع رشد عضلات بدنساز ها می شود

 

جمع بندی ...

اهمیت ویتامین برای بدنسازان بیش از هر ماده دیگری از قبیل کربوهیدرات، چربی و یا پروتئین است. ویتامین های B1، B2، B3، B6، B12، A، E، H، D و C از جمله مهم ترین ویتامین های مهم برای بدن سازی هستند که باید به تامین آنها در بدن توجه جدی شود. در غیر اینصورت نتایج موثری از تمرینات حاصل نخواهد شد.

 

برنامه بدنسازی نیک اندام: 

 

شما در هر سطحی که باشید چه هدف شما یک دوره بدنسازی حجم باشد، چه خشک، یا چه مبتدی باشید با این روش می توانید به صورت تضمینی به بهترین نتيجه برسید و با راهنمایی حرفه ای ترین مربیان بدن ایده آل خود را بسازید.

دریافت برنامه

 

مقالات پیشنهادی: 
 

بهترین حرکات ورزشی با دمبل برای ورزش در خانه یا بدنسازی

نکاتی مهم برای سیکس پک کردن سریع شکم | ساخت شکم شش تکه

سریع­ترین راه های کاهش وزن بدون ورزش | لاغری شکم و پهلو

12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

6 نوشیدنی برتر خانگی برای کاهش وزن سریع | لاغری و چربی سوزی قوی

20 دلیل که چرا با وجود رژیم غذایی و ورزش وزنمان کم نمی شود؟

چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری