سرگرم کودکان در قرنطینه با توجه به احتمال افزایش تعداد روز های بیماری در بسیاری از کشور ها، به یک دغدغه جهانی تبدیل شده است. کودکان در روز های سخت و طاقت فرسا قرنطینه دیگر موظف به رعایت برنامه های روزانه تعریف شده توسط مدارس یا مهد های کودک نیستند.

در این مقاله از نیک اندام به معرفی بهترین روش ها برای سرگرم کردن کودکان می پردازیم.

 

سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

 

سرگرم کردن کودکان در قرنطینه قطعا یکی از دشوار ترین مراحل روزمرگی برای خانواده ها است. جنب و جوش و فعالیت های مداوم یکی از اصلی ترین برنامه های روزانه کودکان شناخته می شود.

این در حالی است که با شیوع کرونا سدّ محکمی پیش روی کودکان قرار گرفته است. اما فعال نگه داشتن کودکان با وجود بازی ها و سرگرمی های بسیار زیاد، چندان هم پیچیده نیست. انزوا و گوشه گیری قطعا یکی از بدترین حالات ممکن برای کودکان شناخته می شود.

کودکان به فعالیت های پرجنب و جوش علاقه زیادی دارند. روزهای قرنطینه فرصت خوبی است تا والدین به بهترین شکل ممکن بر فعالیت کودکان مدیریت داشته باشند. هم چنین کودکان در روزهای قرنطینه می توانند در کنار بازی و فعالیت، آموزش های لازم را نیز از طریق والدین دریافت نمایند.

 

روش های سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

 

سرگرم کردن کودکان در قرنطینه با روش های مختلف بازی بسیار ساده تر از آن چیزی است که بتوان تصورش را کرد. بچه ها در طول روز های عادی سال حدودا 8 ساعت از وقت خود را در مدرسه می گذراندند.

اما با شیوع کرونا سرگرم کردن کودکان در طول این 8 ساعت برعهده والدین خواهد بود. با ترفند های خلاقانه و استفاده از مهارت های فردی می توان در تمامی روز های قرنطینه شاهد سرگرمی کودکان بدون آسیب دیدگی و یا منزوی شدن آن ها بود.

بهترین روش ها برای سرگرم کردن کودکان در روزهای طولانی قرنطینه عبارت اند از :

 • نقاشی
 • آزمایش های علمی
 • کاردستی
 • پخت شیرینی و آشپزی
 • یادگیری موسیقی
 • پانتومیم
 • بازی اسم و فامیل
 • خانه سازی و پل سازی
 • بازی های فکری
 • تماشا انیمیشن _ کارتن _ فیلم سه بعدی
 • مطالعه کتاب های درسی و کودک

 

حتما بخوانید: 15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما | چگونه جذاب باشیم؟

 

نقاشی با آبرنگ یا مداد رنگی در قرنطینه

 

کرنا نقاشی آبرنگ نیک اندام بازی کودکان

 

نقاشی با آبرنگ، مداد رنگی یا ماژیک یکی از محبوب ترین روش ها برای سرگرم کردن کودکان در قرنطینه است. کودکان در هر شرایطی به این سرگرمی علاقه مندند. شاید بتوان گفت که نقاشی از جمله ایده های غیرتکراری از نظر کودکان به شمار می آید.

بچه ها عاشق نقاشی کردن هستند. نقاشی تلفیقی از آرزوها و ایده پردازی های ناب کودکانه است. همین موضوع موجب شده تا بتوان این روش را به عنوان یکی از بهترین پیشنهادات برای والدین در نظر گرفت.

 

آزمایش های علمی و تخیلی در قرنطینه

 

آزمایش های علمی یکی دیگر از روش های سرگرم کردن کودکان می باشد. تجربه حس یک دانشمند قطعا یکی از آرزو های کودکان به شمار می رود. آزمایش های علمی ساده برای کودکان می تواند بار علمی خوبی را نیز به همراه داشته باشد.

خلاقیت و کنجاوی از اصلی ترین ویژگی های کودکان به شمار می آید. ویژگی هایی که می توان به کنترل صحیح آن ها، شاهد نتیجه ای بسیار خوشایند بود. آزمایش های علمی از بهترین فرصت ها برای افزایش اعتماد به نفس کودکان شناخته می شود.

 

ساخت کاردستی های جدید

 

ساخت کاردستی های جدید به عنوان یک روش خلاقانه برای سرگرم کردن کودکان در قرنطینه به شمار می رود. کار های هنری که ترکیبی از خلاقیت کودکانه می باشند، از جمله بهترین روش های برای سرگرمی کودکان و هم چنین افزایش خلاقیت آن ها به شمار می روند.

ترکیب رنگ های جدید در کنار یکدیگر و استفاده از کاغذ رنگی ها یا مقواهای دور ریختنی، می تواند ویژگی خلاقیت کودکان را نیز تقویت نماید.

 

حتما بخوانید: 9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

پخت شیرینی و کیک های خوشمزه در قرنطینه

 

 

بدنسازی بانوان

 

پخت شیرینی و کیک های خوشمزه از روش های سرگرم کردن کودکان در قرنطینه است. پخت کیک های خوشمزه تنها یک سرگرمی ساده برای کودکان نیست. بلکه با استفاده از این روش می توان شاهد افزایش اعتماد به نفس کودکان به دلیل آموزش یک هنر جدید نیز بود.

آشپزی و کارهای هنری جذاب هم چون پخت شیرینی، قطعا یکی از سرگرمی های دوست داشتنی و جذاب برای کودکان به شمار می آید. سرگرمی هایی که کودکان را ساعات طولانی مشغول خواهد نمود و هر گونه تنش یا استرس و بی حصولگی را نیز از آن ها دور خواهد کرد.

 

یادگیری ساز های موسیقی

 

ابداع یک ساز جدید موسیقی با وسایل آشپزخانه، ایده فوق العاده ای برای سرگرمی بچه ها به شمار می آید. وسایل موجود در آشپزخانه به طور حتم بسیار متنوع اند. این تنوع شرایطی متفاوت و جذاب را برای خلق و ابداع یک ساز موسیقی دوست داشتنی فراهم می نماید.

در کنار این روش، یادگیری ساز های واقعی موسقی هم چون سنتور، گیتار و ویلون می تواند روش فوق العاده و منحصر به فردی برای پر کردن اوقات فراغت بچه ها به شمار آید.

 

انجام بازی های نمایشی جذاب مثل پانتومیم

 

پانتومیم کم هزینه ترین و ساده ترین روش سرگرم کودکان در قرنطینه است. روشی ساده اما مهیج که کودکان تمایل ویژه ای به آن دارند. تنوع در این بازی از اصلی ترین مولفه هایی است که کودکان را به سمت آن سوق می دهد.

لذت بردن از بازی پانتومیم در کنار خانواده و حتی دوستان از اصلی ترین روش ها برای یادگیری موضوعات و کلمات جدید به شمار می آید.

 

حتما بخوانید: چگونه از اوقات فراغت خود نهایت استفاده را ببریم

بازی اسم و فامیل با خانواده

 

بازی تنها راه برای نزدیک شدن به کودکان است. کودکان در قرنطینه با دوری از دوستان و گروه های هم سن و سال خود، شاید احساس تنهایی بیش از حدی را تحمل کنند. اما قطعا بازی راهی برای دور زدن این احساس در کودکان به شمار می آید.

بازی اسم و فامیل با پدر و مادر یکی دیگر از دوست داشتنی ترین روش ها برای سرگرم کودکان در قرنطینه خواهد بود. روشی که تنها ابزار های مورد نیاز برای انجام دادن آن، کاغذ و مداد می باشند.

 

خانه سازی و پل سازی با قطعات چوبی یا پلاستیکی

 

کودکان با توجه به خلاقیت ذهنی بسیار ویژه خود، معماران موفقی خواهند بود. ساخت پل های چوبی یا پلاستیکی با هر یک از قطعات موجود در میان اسباب بازی های کودکان، روش بسیار خوبی برای مشغول شدن آن ها به شمار می آید.

پدر و مادر ها می توانند با در اختیار گذاشتن گوشی، طرح های جدیدی را به کودکان معرفی کنند. طرح های جدید و جذابی که به طور حتم برای کودکان نیز خوشایند خواهند بود.

 

بازی های فکری را جایگزین بازی های آنلاین کنید

 

بازی فکری نیک اندام

 

برای سرگرم کردن بچه ها در خانه نیای به گوشی و تبلت های هوشمند نیست. حتی بدون اینترنت هم می توان به بهترین شکل ممکن کودکان را سرگرم کرد. بازی های فکری، چالش جذابی برای به تکاپو انداختن کودکان است.

چالشی که در آن هر یک از بچه ها می توانند با محک زدن میزان توانایی و هوش خود، در سریع ترین زمان ممکن به راه حلی درست و دقیق برسند.

 

حتما بخوانید: نکاتی برای پیشگیری از ویروس کرونا، علائم کرونا چیست

 

تماشا انیمیشن _ کارتن _ فیلم سه بعدی

 

تماشا انیمیشن، فیلم و کارتن های سه بعدی برای کودکان حکم یک گنج بسیار ارزشمند را خواهد داشت. کودکان عاشق دنیای فیلم و سریال های کودکانه اند و همین موضوع را باید به عنوان یکی از بهترین روش های سرگرم کودکان در قرنطینه به شمار اورد.

تماشا فیلم های سه بعدی به همراه پدر و مادر و تجربه حس هیجان و لذت، می تواند تا ساعات طولانی فکر و ذهن کودکان را درگیر نماید. چرا که کودکان به حلاجی وقایع علاقه بسیار زیادی دارند و پس از تماشا فیلم قطعا باید شاهد نقد و بررسی خارق العاده ای بود.

 

مطالعه کتاب های درسی و کودک

 

مطالعه کتاب های درسی در روز های قرنطینه با خیالی آسوده امکان پذیر گردیده است. اما اگر کودکان در گروه های سنی زیر 7 سال باشند، انتخاب کتاب های کودک برای مطالعه، انتخابی فوق العاده به شمار می آید.

کودکان شنیدن و خواندن کتاب را دوست دارند. تقویت این حس دوست داشتن در بچه ها از سنین کم، قطعا تاثیری ویژه در زندگی آن ها خواهد داشت. همین موضوع موجب شده تا امروزه، تمایل کودکان به انتخاب کتاب هایی با محتوا جذاب، بیشتر از گذشته احساس شود.

 

حتما بخوانید: 10 راز تناسب اندام با ورزش | تاثییر گذار برای خوش اندام شدن

 

نتیجه گیری نهایی

برای سرگرم کودکان در قرنطینه نیازی به شکستن شاخ های غول کودکانه نیست. پرورش حس آرامش در کودکان، علاقه مند کردن کودکان به خواندن و مطالعه و کاهش فشار های روانی ناشی از تنهایی و روزمرگی از مهم ترین موضوعاتی است که والدین با توجه به آن ها می توانند شاهد یک سرانجام رضایت بخش باشند.