برسی ژن چاقی و لاغری + درمان چاقی ارثی

 

ژن ها ساختار بسیار پیچیده ای داشته و‌ بیشتر خصوصیات ما را به همراه دارند. بیشتر ویژگی های ظاهر و حتی اخلاقی ما به آنها بستگی دارد. خصوصیاتی مثل رنگ چشم، رنگ مو، حتی چاقی به این ژن و ارثی بودن مربوط است. چاقی ارثی یکی از موضوعاتی است که معمولا افراد چاق به آن مبتلا هستند. چاقی ژنتیکی در بعضی از افراد دچار اضافه وزن مفرط می شود. در این مقاله می خواهیم به این موضوع پاسخ دهیم که چاقی ارثی یا ژنتیکی حقیقت دارد یا خیر؟ اگر شما هم علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید در ادامه با نیک اندام همراه باشید.

 

چاقی ژنتیکی  و تعریف آن

 

ژنتیک می تواند باعث چاقی شود و می توان گفت که چاقی ژنتیکی و چاقی ارثی حقیقت دارد. در واقع تحقیقات نشان داده که تفاوت در ژنتیک افراد می تواند منجر به تغییرات اضافه وزن آنها شود. معمولا اگر والدینی شاخص توده بدنی آنها بیین۳۰ یا بالای ۳۰ باشد، به احتمال بسیار زیاد نیز فرزندان آنها دچار چاقی ارثی می شوند.

استعداد چاقی در ژن آنها کاملا تعریف شده است. البته بدین معنی نیست که فرد همیشه چاق بوده و‌ بدن قادر به لاغر شدن نیست. هر فردی حتی اگر دچار چاقی ژنتیکی باشد، ارث و ژنتیک آن اجازه لاغر شدن را به بدن داده و فرد می تواند با استفاده از رژیم ها و ورزش مناسب اضافه وزن خود را درمان کند.

 

چاقی ارثی چیست؟

 

چاقی ارثی چیست؟

 

این که بعضی از افراد با وجود خوردن غذای کم باز هم دچار اضافه وزن می شود، یعنی آنها دچار چاقی ژنتیکی هستند. این ژن ها باعث تغییراتی در بدن شده که دچار اضافه وزن و تجمع چربی بدن می شود. مثلا در بیشتر مردم ژنی به اسم FTO  وجود دارد. طبق آخرین آزمایش هایی که دانشمندان بر روی این ژن کرده اند، متوجه شدند که تفاوت بر روی این ژن باعث می شود تا افراد حدودا ۲۰ تا ۳۰ درصد از دیگران بیشتر در معرض چاقی ارثی قرار بگیرند. اگر این تغییرات در این ژن اتفاق بیفتد باعث میشود تا به عنوان چاقی ژنتیکی شناخته شده و عامل اصلی تجمع چربی در بدن شود.

 

بخوانید: چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

 

اثر تغییرات ژن ها

 

در بدن هر انسان ده ها ژن مانند FTO  وجود دارد که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی چاقی و اضافه وزن افراد بگذارد. بعضی از این  ژن ها باعث می شود که افراد از دیگران بیشتر چربی ذخیره کنند. چاقی ارثی می تواند با تغییراتی که بر روی این ژن ها اتفاق می افتد، توجیه شود. تغییراتی که بر روی این ژن ها به وجود می آید باعث بروز مواردی در بدن افراد می شود که این موارد عبارت اند از:

  • افزایش میزان گرسنگی افراد
  • افزایش مصرف کالری دریافت شده
  • کاهش سطح سری
  • عدم کنترل غذا خوردن
  • افزایش کم تحرکی
  • افزایش میل بدن به کم تحرکی

 

بخوانید: بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

 

تاثیر چاقی ژنتیکی بر روی اضافه وزن افراد

 

تاثیر چاقی ژنتیکی بر روی اضافه وزن افراد

 

چاقی در واقع یک بیماری است که عوامل زیادی بر روی بروز آن نقش دارند. ژنتیک یکی از عوامل بروز آن است و تنها عامل آن به حساب نمی آید. ژنتیک می تواند در کنار عواملی مانند سبک زندگی فرد، محیط زندگی، تغذیه، میزان تحرک، باعث افزایش وزن شود.

 

تاثیر عوامل محیطی بر روی فعال شدن چاقی ارثی

 

عوامل محیطی می توانند باعث فعالیت بیشتر ژن چاقی در بدن شوند. افرادی که سابقه چاقی ارثی دارند، با یک برنامه غذایی نامناسب و یک سبک زندگی غیر متعارف، بیشتر از بقیه دچار چاقی و اضافه وزن می شوند. این افراد تنها بر اساس داشتن چاقی ارثی  دچار این بیماری نشده و تنها عوامل محیطی هستند که باعث اضافه وزن بیشتر آنها شده است. این نوع افراد به دلیل برخورداری از چاقی ژنتیکی مستعد چاقی بوده و عوامل محیطی باعث می شود که ژن چاقی آنها فعالیت بیشتری داشته و در نهایت در صورت عدم کنترل دچار چاقی مفرط شوند.

 

طبق آخرین تحقیق هایی که محققان آمریکایی بر روی ایالات متحده داشته اند، در ۵ سال اخیر کشور امریکا میزان چاقی خود را به شدت افزایش داده و افراد چاق در این کشور بیشتر از سال های قبل شده اند. این محققان پی برده اند که تنها تغییرات ژنتیکی توانی ایجاد این اضافه وزن را ندارد و سبک مدرنیزه شدن زندگی افراد، و به اصطلاح ماشینی شدن زندگی بشر امروز باعث کم تحرکی و در نتیجه افزایش اضافه وزن شده است. تغییرات ژنتیک برای ایجاد اضافه وزن نیاز به زمان طولانی دارد.

 

بخوانید: نکات مهم لاغری با تردمیل

 

چاقی مفرط شدید و ژنتیک

 

معمولا نقص ژنتیکی شدید در بعضی از افراد باعث چاقی ارثی و مفرط می شود. این چاقی از دوران کودکی همراه فرد بوده و فرد دچار گرسنگی شدید است. کودکان زیر ۲ سال که به چاقی ارثی مبتلا هستند باید برای درمان آن تحت نظر یک متخصص غربالگری باشند تا مواردی مانند کمبود لپتین، کمبود POMC ، کمبود MC4R در آنها بررسی شود.

 

بخوانید: 10 معجون برتر کاهش وزن برای چربی سوزی و لاغری شکم و پهلو

 

میزان تاثیر چاقی ژنتیکی بر روی بدن

 

چاقی ژنتیکی می تواند عامل ضعیفی برای اضافه وزن در جهان تلقی شود. زیرا ژنتیک برای چند نسل معمولا ثابت می مانند، و تغییرات ژنتیکی کاملا ثابت بوده و به نسل بعدی انتقال می یابد. وجود بحران چاقی عصر مدرن، روش غلط زندگی افراد جامعه است. کم تحرکی و تغذیه کاملا نامناسب باعث شده تا افراد کالری بالا دریافت کرده و بدن آنها نتواند به خوبی آن را بسوزاند و در نتیجه منجر به ذخیره چربی در بدن می شود.

 

بخوانید: لاغری سریع با رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب

 

چه شرایطی باعث ایجاد چاقی ارثی در افراد جامعه شده است؟

 

چه شرایطی باعث ایجاد چاقی ارثی در افراد جامعه شده است؟

 

شرایطی مانند سیاست، اقتصاد، شغل، میزان تحرک در طول روز، سن و سال، محیط زندگی، و.... می تواند عامل چاقی افراد جامعه باشد. وجود اقتصاد ضعیف باعث مصرف غذاهایی مانند برنج و نشاسته زیاد تنها به دلیل رفع گرسنگی است. سیاست نامناسب برای تامین غذا افراد جامعه و شغل های کم تحرک و پشت میز نشین دلایل اصلی هستند که می تواند باعث چاقی شدید شوند.

 

ناگفته نماند که تحقیق بر روی ژن های چاقی و تاثیر آنها بر روی محیط زندگی افراد در مراحل اولیه قرار دارد. در واقع ژنتیک نمی تواند به تنهایی باعث چاقی شود. بسیاری از افراد حتی با داشتن چاقی ارثی ، دچار اضافه وزن نخواهند شد. عواملی مانند رژیم مناسب و ورزش می تواند عوامل ارثی در چاقی را تا حد زیادی خنثی کند.

 

برای مثال در سال ۲۰۰۸ تحقیقاتی بر روی تاثیر ورزش بر روی ژن چاقی انجام شد. اندرسون و همکارانش ثابت کردند که تحرک کافی می تواند نوعی پروتئین چاقی را خنثی کند. در نتیجه افرادی که دچار ژن چاقی هستند اما فعالیت بدنی بالایی دارند نسبت به افرادی که دچار ژن چاقی بوده و فعالیت کمتری دارند، دارای BMI کمتری هستند.

 

نتیجه کلی این تحقیق نشان می دهد که افراد دارای ژن چاقی حدود ۲۳ درصد بیشتر از افراد عادی دچار چاقی بوده اما فعالیت بدنی می تواند این درصد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. افرادی که دچار ژن چاقی هستند اما فعالیت بدنی بالایی دارند ۳۰ درصد کمتر از افرادی که فعالیت بدنی ندارند اما ژن چاقی دارند، دچار اضافه وزن می شوند.

 

تاثیر چاقی ژنتیکی بر روی احساسات

 

شاید برای شما جالب باشد که ژنتیک می تواند تاثیر مستقیمی بر روی احساس فرد نسبت به بدن خودش داشته باشد. این احساس در زن ها قوی تر از مردان است. احساسی که نسبت به بدن، وزن ایده آل، فرم دلخواه، همه و همه می تواند بستگی به ژنتیک داشته باشد. این احساسات تاثیر مستقیمی بر روی سلامت افراد و طول عمر آنها دارند. به عبارتی بعضی از افراد زیبایی خود را در بیش از حد لاغر شدن و بعضی دیگر متوسط بودن می دانند. همه این احساسات می تواند شاخص توده و وزن افراد را تغییر دهند.

 

بخوانید: 8 خوراکی چربی سوز برای صبحانه

 

ژن های رفتاری در افزایش وزن

 

بعضی از ژن هایی که باعث چاقی و اضافه وزن افراد می شود رفتار های غلط آنها است. مثلا افرادی که دچار پرخوری عصبی هستند، معمولا دچار اضافه وزن بوده و نمی توانند آن را کنترل کنند. یا احساس گرسنگی شدید در مواقع استرس زا از دیگر ژن های رفتاری است که مجرب به اضافه وزن می شود.

ژن های رفتاری نمی تواند تغییر کند اما افراد می توانند با اراده خود کمی آنها را اصلاح کرده و باعث کنترلشان شوند. برای مثال افرادی که دچار رفتار های بد ژنتیک هستند، صدایی به عنوان هرچه میبینی بخور را در ذهن خود دارند. این افراد با وجود سیر بودن، باز هم اقدام به خوردن می کنند و نمی توانند آن را کنترل کنند. پس ابتدا برای جلوگیری از اضافه وزن خود، باید این رفتار را اصلاح کنند. معمولا افراد چاق هر غذایی که می بینند، می خورند. حتی زمانی که برای آب خوردن به سر یخچال می روند نیز ناخنکی به غذاهای دیگر می زنند.

ژن رفتاری بخور بخور چاق ها هیچگاه قابل تغییر نبوده و تنها می تواند آن را کنترل و اصلاح کرد. این جور افراد را شکمو می گویند و برای حفظ تناسب اندام خود همیشه دچار رنج هستند.

 

بخوانید: 8 نکته مهم تقویت اراده برای لاغری و کاهش وزن

 

عوامل رفتاری موثر در افراد چاق

 

عوامل رفتاری موثر در افراد چاق

 

بوییدن: معمولا افراد چاق زمانی که بوی غذا بهشان می خورد، طبق عوامل ژنتیک مغز او تحریک شده و به سوی خوردن غذا می رود. حتی اگر سیر باشد مغز او باز دستور می دهد که آن غذا را بخورد. در این زمان فرد باید جلو خود را بگیرد.

دیدن: افراد چاق زمانی که یک غذای خوشمزه و را باب میلشان را ببینند، طبق عوامل ارثی رفتاری که دارند بخشی از آن غذا را می خورند. مثلا زمانی که فرد چاق در یخچال را به بهانه آب خورد باز کند اگر چشمش به شیرینی یا غذا داخل یخچال بیوفتد، حتی اگر سیر باشد باز هم آن را میخورند اما افرادی که این ژن را ندارند تنها آب خورده و به سراغ کار خود می روند.

چشیدن: افرادی که دچار چاقی ارثی هستند، زمانی که یک غذا را میچشند، مغز آنها تحریک شده و دستور می دهد که به چشیدن ادامه دهد. به این علت معمولا خانم های چاق بیشتر از آقایان چاق هستند. زیرا خانم ها بیشتر از آقایان در خانه پخت و پز دارند.

تغییر محیط غذا: معمولا افراد چاق زمانی که در یک محیط مانند مهمانی قرار بگیرند به دلیل مشغولیت ذهنی بیشتر از افراد لاغر غذا می خورند. اگر دچار عادت رفتاری چاقی نیز باشند. این خوردن و دریافت کالری ۱۰ برابر می شود در صورتی که در افراد لاغر یا فاقد رفتار های تحریک آمیز ۲ برابر است.

موقعیت: افرادی که دچار اضافه وزن و چاق هستند، در موقعیتی با هر شرایط روحی غذا می خورند و خوردن را فراموش نخواهند کرد در صورتی که افراد لاغر تنها زمانی که گرسنه باشد میل به خوردن غذا داشته و اگر مشکلات روحی یا موقعیت مناسبی هم نداشته باشند اصلا تمایلی به خوردن غذا ندارند.

 

بخوانید: بی رحم ترین چربی سوز شکم با ورزش های لاغری شکم و پهلو

 

چگونه تاثیر ژن چاقی را کاهش دهیم؟

 

برای آنکه بتوانید ژن چاقی را کاهش دهید حتما باید، مواردی را رعایت کنید که این موارد عبارت اند از:

  • مصرف پروتئین :

مصرف غذا های پروتین دار بیشتر کارشان ساخت عضله بوده و کمتر در بدن باعث ذخیره چربی می شوند. پروتین می تواند افراد را زودتر سیر کرده و برای سوزاندن حدود ۳۰ درصد انرژی بیشتری لازم دارد.

  • خوردن صبحانه در صبح زود:

عادت خواب بر روی سوخت و ساز تاثیر بالایی دارد. این حس بر روی تک تک سلول هایتان متمرکز است. بدن بر اساس عادت داخلی خود کار می کند. افراد اگر وعده غذایی خود را زودتر و در ساعت درستش مصرف کنند، حتی اگر دچار ژن چاقی باشند، می توانند وزن بیشتری را کم کنند.

  • افزایش فعالیت بدنی :

معمولا سبک زندگی که دارای فعالیت بدنی بالایی باشد، باعث می شود که افراد دارای ژن چاق، کاهش وزن بیشتری نسبت به افرادی داشته باشند که هیچ فعالیت بدنی بالایی ندارند.

  • داشتن برنامه غذایی متعادل:

ژن های زیادی در بدن افراد وجود دارد که موجب چاقی آنها می شود. این زن ها در صورتی خنثی خواهند شد که با برنامه غذایی سالم رو به رو شوند. وجود سبزیجات فیبر دار در برنامه غذایی سبب شده که افراد دچار دیابت نوع ۲ نشده و کاهش وزن بیشتری داشته باشند.

 

بخوانید: 22 مواد غذایی دارای فیبر

 

سخن پایانی

چاقی ارثی یا ژنتیکی وجود دارد. این عوامل معمولا از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. اما تنها دلیل اضافه وزن افراد نیست. افراد می توانند با کنترل عادت های غذایی و رفتاری خود تا حدودی این ژنتیک را کنترل کنند. معمولا ژنتیک با عوامل محیطی می تواند فعالیت خود را دو برابر کند. پس برای کنترل آن بهتر است که سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید. افرادی که دچار چاقی ارثی هستند معمولا ۳۰ درصد از افراد عادی بیشتر دچار چاقی و‌ اضافه وزن شده و باید آن را کنترل کنند.

 

پیشنهاد نیک اندام:

6 راه ساده برای آب کردن چربی شکم و پهلو

کاهش وزن سریع با بهترین قرص های لاغری و چربی سوزی

کم خونی: علائم و انواع کم خونی و درمان سریع کم خونی

چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟ 

بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی

روزانه چقدر آب بنوشیم؟ فواید مصرف آب برای بدن

 چه ورزش هایی برای درمان افسردگی مفید هستند؟