درمان افسردگی با ورزش

 

یکی از اختلالات رایج خلقی، افسردگی است. افرادی که دچار افسردگی می‌ شوند به دنبال راه هایی برای درمان آن هستند. روش های مختلفی برای درمان افسردگی وجود دارد. یکی از روش های نسبتا رایج برای کاهش علائم افسردگی، ورزش کردن است. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که در صورتی که افسردگی شدید باشد ورزش را نمی توان جایگزین درمان اصلی کرد. درجات شدید افسردگی ممکن است که نیاز به مصرف دارو داشته باشد. در این مقاله از نیک اندام به موضوع درمان افسردگی با ورزش می پردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

 

افسردگی چیست؟

 

افسردگی را سرماخوردگی بیماری های روانی می دانند زیرا از نظر شیوع دامنه گسترده ای دارد. افسردگی از اختلالات خلقی در روانشناسی به حساب می آید و به چندین نوع تقسیم بندی می شود.

رایج ترین نوع بیماری افسردگی، اختلال افسردگی اساسی است. به اشتباه برخی از ما به محض اینکه مدتی بی حوصله می‌شویم به خودمان برچسب افسردگی می زنیم؛ در حالی که باید بدانید تنها روانشناسان بالینی و روانپزشکان می‌ توانند وجود یا عدم وجود این اختلال روانی را در شما مشخص نماید. روانشناسان با توجه به ملاک های تشخیصی که برای هر اختلال روانی به طور جداگانه تعیین شده است؛ وجود یا عدم وجود اختلالات روانی را در فرد تعیین می کنند.

 

بخوانید: 9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

 

نشانه های فرد افسرده چیست؟

 

نشانه های فرد افسرده چیست؟

 

داشتن خلق افسرده، لذت نبردن از فعالیتهای روزانه، کاهش وزن، بی خوابی یا پرخوابی، کندی روانی حرکتی یا سراسیمگی مانند کندن مو و داشتن حرکات آشفته مثل بازی کردن مداوم با دکمه های لباس، خستگی، احساس بی ارزشی یا داشتن احساس گناه، کاهش تمرکز و افکار مکرر در خصوص مرگ جزو نشانه های اصلی است. این اختلال روانی جزو اختلال هایی است که در عملکرد اجتماعی، شغلی و بسیاری از زمینه های دیگر اختلال ایجاد می کند؛ از این رو فرد باید سریعا به روانشناس بالینی یا روانپزشک برای بازگشت به روال عادی زندگی مراجعه کند. اگر روانشناس بالینی یا روانپزشک وجود این اختلال را در فردی تایید کنند؛ فورا اقدامات لازم برای درمان را انجام می دهند.

 

بخوانید: بالا کشیدن و خوش فرم کردن سینه با ورزش

بخوانید: راز افزایش وزن سریع | بدون دارو چاق شوید!

 

روش های درمان افسردگی کدامند؟

 

با توجه به درجه بیماری، نوع آن، سن بیمار، جنسیت بیمار و دلیل بیماری می‌توان رویکردهای درمانی مختلفی را به کار برد. دارو درمانی، درمان شناختی رفتاری و روان درمانی میان فردی از جمله این رویکرد های درمانی هستند. اگر افسردگی از نوع خفیف باشد و یا بیمار تحت نظر روانپزشک یا روانشناس باشد برای تاثیر گذاری بیشتر روش های درمانی، می‌توان از روش‌های مختلفی از جمله ورزش برای درمان افسردگی نیز استفاده کرد.

 

بخوانید: 8 نکته مهم تقویت اراده برای لاغری و کاهش وزن

 

ورزش چگونه باعث درمان افسردگی می شود؟

 

ورزش به عنوان یک درمان مکمل می‌تواند باعث کاهش علائم افسردگی و اضطراب در فرد شود. انجام تمرینات ورزشی باعث آزاد سازی اندورفین در بدن و کاهش علائم مربوط به افسردگی می ‌شود. همچنین تمرینات ورزشی می ‌توانند از بازگشت مجدد علائم مربوط به اضطراب، افسردگی و شروع دوره های افسردگی جلوگیری کنند. اگر تمرینات ورزشی به صورت مداوم و در طولانی مدت انجام شوند قطعاً تاثیر بهتری روی فرد می گذارند. پیاده روی، ایروبیک، یوگا و رقص باله تنها تعدادی از تمرینات ورزشی هستند که انجام آنها می تواند به بهبود افراد افسرده کمک زیادی کند. ورزش کردن باعث آزادسازی مواد شیمیایی طبیعی مانند کانابینوئید درونزای می شود و در نتیجه ی آن فرد احساس خوشحالی می‌کند.  افزایش ترشح سروتونین از دیگر تاثیرات ورزش است که باعث کاهش علائم افسردگی می شود.

 

بخوانید: چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟

بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

درمان افسردگی با ورزش یوگا

 

درمان افسردگی با ورزش یوگا

 

ورزش یوگا یکی از موثرترین ورزش ها برای درمان افسردگی است. ورزش یوگا باعث می شود تا فرد به درون خود توجه بیشتری داشته باشد. ورزش یوگا صرفاً یک ورزش بدنی نبوده و تمام وجود شما را درگیر می کند. این ورزش باعث کاهش استرس، کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب شده  و از طرفی با افزایش ترشح سروتونین باعث ایجاد حس خوب در فرد می شود. به طور کلی می توان گفت یوگا با افزایش سطح انتقال دهنده های عصبی در بدن باعث می شود تا انتقال دهنده های موثری چون سروتونین و دوپامین در بدن ترشح شوند و فرد احساس شادابی کند. یوگا شامل طیف وسیعی از حرکات نرمشی است؛ توصیف و نام بردن از تمامی حرکات یوگا از حوصله این بحث خارج است به همین جهت به تعدادی از سبک های یوگا که برای افسردگی مفید هستند؛ اشاره خواهیم کرد.

اگر به تازگی قرار است ورزش یوگا را شروع کنید؛ بهتر است سبک هاتا یوگا را انتخاب نمایید. در این سبک حرکات آرام و کند با یکدیگر ترکیب می‌شوند و برای تازه کاران مناسب هستند. سبک وینا یاسا می تواند یک سبک موثر برای درمان افسردگی باشد؛ زیرا در این سبک تنفس و حرکات با هم پیوند داده می شوند. به مرور سرعت حرکات در این سبک بالا می رود. سبک نیرو بخشی برای افسردگی و اضطراب بسیار موثر است زیرا حرکات در این سبک با هدف ریلکس شدن بدن انجام می شود.

 

مرتبط: یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

 

درمان افسردگی با ورزش های هوازی

 

ورزش های هوازی مانند رقص باله و ایروبیک می توانند باعث کاهش علائم مربوط به اختلالات خلقی شوند.

اگر این ورزش ها به صورت همگانی انجام شوند؛ قطعا تاثیر بیشتری می گذارند.  بهتر است برای انجام این ورزش ها از آهنگ های ملایم استفاده کنید. این ورزش ها به دلیل ایجاد هماهنگی بین ذهن و بدن باعث افزایش هورمون های شادی بخش و کاهش علائم افسردگی می شوند.

 

بخوانید: بهترین تمرینات و حرکات ورزشی با کش بدنسازی

 

ورزش تای چی برای درمان افسردگی

 

ورزش تای چی جزء ورزش های رزمی چینی است؛ این ورزش برای کاهش علائم مربوط به اختلالات افسرده خویی و اختلالات اضطرابی توصیه می شود. تمرینات تای چی به مرور زمان باعث عمیق تر و آرام تر شدن فرایند تنفس و ریلکسی بدن شده و باعث کاهش علائم مربوط به افسردگی و اضطراب از این طریق می شوند. یکی از علائم افسرده خویی مشکلات مربوط به تمرکز است که با تمرینات تای چی تمرکز افزایش پیدا کرده و این مشکل برطرف می‌شود.

این ورزش با  نگه داشتن وضع بدن در حالت طبیعی به جلوگیری و بهبود امراض کمک می کند. تای چی شامل تمرین های بدنی نرم و ساده  است که هنگام صبح و در اغلب موارد به صورت گروهی انجام می شود. یکی از مزیت های ورزش تای چی این است که بر خلاف سایر رشته های رزمی که حرکاتی سخت و خشن دارند، تکنیک ها در هنر رزمی تای چی نرم، ملایم و شناور اجرا می شوند و به اعمال نیرو، بیش از انجام حرکات خشن و قدرتمندانه تاکید دارند.

 

بخوانید: بهترین تمرینات ورزشی بانوان در خانه برای کاهش وزن و بدنسازی

 

نتیجه گیری

بیماری افسردگی از اختلالات رایج خلقی در روانشناسی است که برای درمان آن باید به روانشناس بالینی یا روانپزشک مراجعه کرد. ورزش از روش‌های درمانی مکمل است که می تواند به کاهش علائم مربوط به افسرده خویی کمک کند. ورزش کردن باعث افزایش سطح انتقال دهنده های عصبی و افزایش سطح سروتونین و دوپامین شده و در نتیجه فرد پس از ورزش حالت شادابی و نشاط دارد؛ همین امر باعث کاهش علائم مربوط به افسردگی می شود. ورزش در صورتی می‌تواند در کاهش علائم مربوط به اختلالات خلقی موثر واقع شود که به صورت مداوم و روزانه حداقل به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود.

 

همچنین بخوانید:

بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی

تفاوت بدنسازی و فیتنس کدام یک مناسب شماست؟

بی رحم ترین چربی سوز شکم با ورزش های لاغری شکم و پهلو

چگونه کمری باریک و اندام ساعت شنی داشته باشیم؟ + تمرین و تغذیه

خواص و طرز تهیه پودر آب پنیر برای لاغری و بدنسازی

روزانه چقدر آب بنوشیم؟ فواید مصرف آب برای بدن