لاغری سریع با رژیم فستینگ

 

شاید شما از جمله کسانی هستید که بارها تصمیم به کاهش وزن خود گرفته باشید. بسیاری از افراد به منظور کاهش وزن، خوراک مصرفی خود را به حداقل می رسانند یا ساعت ها فعالیت بدنی می کنند و مسافت طولانی را می دوند. اگر شما هم به این روش بخواهید وزنتان را کم کنید با گذشت زمان کمی از شروع برنامه، انرژی خود را از دست می دهید و از دست یابی به هدف باز می مانید. اما این سوال برای شما پیش می آید که چه راهی را باید دنبال کنید تا به وزن مناسب خود برسید پیشنهاد ما به شما رژیم فستینگ یا رژیم روزه داری متناوب است. ما در این مقاله سعی کردیم این رژیم و برخی روش های آن را برای شما شرح دهیم.

 

رژیم فستینگ چیست و چگونه به لاغری سریع کمک می کند؟

 

یکی از راه هایی که می تواند به کاهش وزن کمک کند استفاده از رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب است. در رژیم فستینگ، فرد در بازه های زمانی مشخصی نباید غذا بخورد، در واقع وارد چرخه ای از دو دوره روزه داری و غذا خوردن می شود. این روش سبب کاهش میزان کالری مصرفی می شود و برخی از هورمون های مربوط به کنترل وزن را تنظیم می کند. در صورتی که این روش را به درستی انجام دهید و آن را به بهترین شکل بگذرانید در زمان روزه داری کمبود انرژی در شما به حداقل می رسد و از نظر سوخت و ساز بدن نیز مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

برای این که بدانید چگونه از طریق این رژیم پیش بروید، بهترین راه یک برنامه ریزی مناسب است. این برنامه ریزی برای مصرف وعده ها و همچنین استفاده از خوراکی هایی است که از نظر مواد مغذی بالاترین میزان را دارا هستند. رژیم روزه داری متناوب برگرفته از روزه داری سنتی است که برای بهبود سلامت بدن و مزیت های معنوی آن را انجام می دهند. روزه داری طبق روال عادی به این شکل است که در طول روز برای چندین ساعت باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد و این برنامه را تا مدت یک ماه ادامه پیدا می کند.

 

همچنین بخوانید: چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

 

نمونه رژیم فستینگ

 

لاغری سریع با رژیم فستینگ

 

رژیم فستینگ نمونه های مختلفی دارد که می توانید هر کدام از روش هایی را که فکر می کنید با شما سازگارتر است انتخاب کنید و از مزایای آن بهره ببرید. وجود شیوه های گوناگون برای افراد مختلف، می تواند بالاترین کارایی و لاغری سریع را به دنبال داشته باشد. شیوه ای را انتخاب کنید که با سبک زندگی شما سازگارتر و برایتان آسان تر است. در این صورت در بین راه با مشکل مواجه نمی شوید و ادامه رژیم برایتان امکان پذیر می شود. در ادامه نمونه هایی از رژیم فستینگ را شرح می دهیم. بهتر است در صورت تصمیم به تغییر عادات غذایی خود با پزشک نیز مشورت کنید.

یکی از نمونه های رژیم فستینگ، روش لاغر کردن است. روش لاغری سریع بسیار مناسب برای آن دسته از افرادی است که به باشگاه می روند و برای کاهش چربی بدن و عضله سازی تلاش می کنند. در این روش زن ها به مدت 14 ساعت و مردها 16 ساعت از خوردن پرهیز می کنند و در واقع روزه می گیرند. بعد از گذشت این زمان 8 تا 10 ساعت باقی مانده را غذا می خورند. در مدت زمان روزه داری نباید هیچ گونه کالری مصرف شود با این حال مصرف قهوه سیاه، شیرین کننده های بدون کالری، نوشابه رژیمی و آدامس بدون قند مانعی ندارد.

در این روش، نوع غذا، زمان مصرف آن و همچنین زمان تمرین ورزشی اهمیت زیادی دارد. در روزهای انجام ورزش مصرف کربوهیدرات ها نسبت به چربی اهمیت بیشتری دارد اما در روزهای استراحت مصرف چربی مهم تر است. مصرف پروتئین نیز تقریبا هر روز باید بالا باشد. هر چند بر اساس اهداف، جنسیت، سن، چربی بدن و سطح فعالیت این موارد می توانند تا حدی متغیر باشند. جدا از همه این ها شما هر برنامه ای را انتخاب کرده باشید باید اکثریت مصرف کالری را غذاهای غیر فرآوری شده تشکیل دهد. در صورتی که برای صرف غذا زمان کمی داشته باشید یک جایگزینی غذایی یا پروتئین متعادل مشکلی ندارد.

از مزایای این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که شما در هر زمان از دوره 8 تا 10 ساعته می توانید غذا بخورید. از معایب این روش نیز این است که برای آن چیزهایی که باید بخورید و چیزهایی که نباید بخورید به ویژه در زمان های ورزش کردن دستورالعمل های خاصی دارد. این اصول خاص و برنامه ریزی شده برای مصرف تغذیه، ممکن است برای برخی از افراد مشکل باشد.

 

همچنین بخوانید: راز کاهش وزن مهران غفوریان که عجیب و ناگهانی لاغر شد

بخوانید: 10 معجون برتر کاهش وزن برای چربی سوزی

 

رژیم فستینگ 24 ساعته

 

این روش بسیار مناسب برای افرادی است که به مصرف تغذیه سالم علاقه مند هستند. در روش رژیم فستینگ 24 ساعته می توانید از نوشیدنی های فاقد کالری و یا چای استفاده کنید. روزه داری کامل به صورت 1 یا 2 روز در طول هفته با عنوان رژیم "خوردن نخوردن خوردن" شناخته می شود. در این روش به مدت 24 ساعت هیچ غذایی نباید مصرف شود. برخی از افراد این روش را از یک صبحانه تا صبحانه دیگر و یا از نهار تا نهار دیگر انجام می دهند.

در این روش افراد در دوره های غذا خوردن می توانند مانند زمان های عادی غذا بخورند. این گونه غذا خوردن کل کالری مصرفی فرد را کم می کند اما غذاهایی را که فرد مصرف می کند محدود نمی شود. این روش روزه داری ممکن است باعث خستگی، سردرد و کج خلقی شود و به این صورت چالش هایی را به وجود آورد. این چالش ها با گذشت زمان و عادت کردن بدن به روش جدید می تواند کاهش پیدا کند. عمل به این شیوه سبب می شود میزان مصرف کالری کاهش پیدا کند بدون آن که چیزی که واقعا می توانید بخورید را محدود کند. تمرین منظم و آموزش مقاومت است که می تواند سبب موفقیت این برنامه شود.

یکی از مزیت های این روش این است که شما لازم نیست که حتما در روز اول برنامه را به طور کامل ادامه دهید و غذا نخورید. شما می توانید در ابتدای کار تا مدت زمانی که می توانید برنامه و نخوردن را پیش ببرید و سپس به تدریج زمان مورد نظر را افزایش دهید. از مزیت های دیگر نیز این است که در این روش ممنوعیت غذایی ندارید و نیازی به کالری شماری نیست اما در طول زمان باید یاد بگیرید تعادل را رعایت کنید. به یاد داشته باشید آن چیزی که می تواند شما را کاهش وزن برساند قدرت اراده شما است.

 

رژیم فستینگ 500 کالری در روز

 

 

در این روش فرد 5 روز از هفته به صورت عادی غذا مصرف می کند و دو روز دیگر به اندازه 500 تا 600 کالری در روز مصرف می کند. توصیه بر این است که در روزهای روزه داری زنان 500 کالری و مردان 600 کالری مصرف کنند. اگرچه هنوز مطالعات کافی روی این نوع روش فستینگ انجام نشده اما نتیجه تحقیقات تا امروز نشان از فواید این روش روی سلامتی فرد داشته است. در این میان برخی متخصصان نیز کاهش کالری به کمتر از 1200 در روز را مناسب نمی دانند. آن ها اعتقاد دارند این میزان مصرف کالری در دراز مدت می توانند عوارضی را برای بدن ایجاد کند.

 

همچنین بخوانید: 8 نکته مهم تقویت اراده برای لاغری و کاهش وزن

بخوانید: بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

 

عوارض رژیم فستینگ

 

رژیم روزه داری متناوب یا فستینگ در کنار خواص فراوان آن برای کاهش وزن و سلامت بدن ممکن است فرد را با مشکلات و چالش هایی نیز روبه رو سازد. روزه داری متناوب ممکن است سطح استرس فرد را بالا ببرد و خواب فرد را دچار مشکل کند. از معایب این روش می توان به مدت زمان زیاد آن اشاره کرد که عمل به برنامه را برای بسیاری از افراد مشکل می کند و ممکن است سبب علائمی مانند سردرد، خستگی، بدخویی، حمله عصبی و اضطراب شود.

 

 همچنین بخوانید:

کاهش وزن سریع با بهترین قرص های لاغری

8 خوراکی چربی سوز برای صبحانه

 خوردن چای سبز برای لاغری

34 مورد از بهترین نکات لاغری

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

 فواید سرکه سیب برای لاغری