درمان پای پرانتزی در سنین کودکی و همینطور بزرگسالی با انجام ورزش ها و حرکات ورزشی خاص امکانپذیر است. تشخیص این مشکل در کودکان تازه متولد شده صرفا با انجام معاینات ظاهری و در برخی از مواقع با اشعه ایکس توسط پزشک صورت می گیرد.

امکان مشاهده وجود این مشکل در جنین پس از هفته بیستم بارداری در آزمایشات سونوگرافی وجود دارد. اگرچه به طور معمول امکان کنترل یا درمان این مشکل پیش از تولد کودک وجود ندارد، اما به طور حتم اطلاع از وجود این مشکل زمینه ارتباط سریع تر با جراحان ارتوپدی کودکان و مشاوران ژنتیک را فراهم می کند.

در ادامه مطلب با برترین راه های اصلاح زانوی پرانتزی آشنا می شویم با نیک اندام همراه باشید.

 

پای پرانتزی چیست؟ و تشخص پای پرانتزی

 

پای پرانتزی یا ژنوواروم مشکل یا نوعی بیماری است که در آن بین زانوها فاصله ایجاد می شود. این مشکل با چرخش استخوان زیر ساق یا ژنوواروم ایجاد می شود. چرخش استخوان زیر ساق، اصلی ترین و شایع ترین علت پای پرانتزی در افراد است.

زانو یا پای پرانتزی بر اساس عواملی هم چون عوامل وراثتی نیز شکل می گیرد. به عبارت دیگر وجود مشکل در ساختار یا پوزیشن استخوان های ناحیه مفصل ران سرمنشا شکل گیری غلط زانو و در نتیجه ایجاد پای پرانتزی است.

پای پرانتزی درجات و شدت های مختلفی دارد، که در برخی افراد بسیار خفیف در برخی دیگر متوسط و در بعضی از موارد نیز شدید است. زانوی پرانتزی در حالت ایستادن یا راه رفتن فرد با چشم معمولی قابل مشاهده است.

پا پرانتزی در برخی از موارد می تواند عامل ایجاد مشکلاتی از جمله آرتروز ناحیه ران شود. برای درمان این ناهنجاری های استخوانی، عموما از عمل های جراحی به عنوان روشی کارآمد استفاده می شود.

ساده ترین روش تشخیص پا پرانتزی، انجام معاینات بالینی توسط پزشک و استفاده از روش رادیولوژی است. با کنار هم قرار گرفتن پاشنه پا و بررسی اندازه و فاصله بین دو زانو، معاینات لازم توسط پزشک انجام می گیرد.

تیبیا ورا یکی دیگر از مشکلاتی است که بیمار در صورت دارا بودن آن علائمی در ناحیه زانو نخواهد داشت. بلکه وجود انحراف و فاصله بین ساق پا فرد، اصلی ترین علت شکل گیری تیبیا ورا است.

 

عوامل ایجاد پا پرانتزی یا پای پرانتزی چیست؟

 

عوامل ایجاد پا پرانتزی یا پای پرانتزی چیست؟

 

پای پرانتزی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. این دلایل می توانند ریشه در کودکی فرد داشته باشند. تمرینات ورزشی برای پای پرانتزی قطعا یکی از موثرترین روش ها برای درمان پای پرانتزی به شمار می روند. استفاده از این تمرینات پس از تشخیص علت بیماری، بسیار کارآمد خواهد بود.

 • راه افتادن کودک زودتر از زمان معمول
 • اضافه وزن
 • ضعف عضلات به ویژه عضلات ران (عضلات نیم وتری)
 • استفاده از پوشک های غیر استاندارد و حجمی برای کودک
 • بیماری هایی نظیر راشیتیسم، بلانت، پاژه و کوتولگی
 • مسمومیت فرد با سرب و فلوراید
 • شکستگی های متعدد استخوانی و عدم ترمیم استخوان
 • پارگی رباط و کپسول زانو
 • کوتاهی عضلات
 • زاویه دار شدن یا صافی بیش از حد (90 درجه) کف پا
 • آسیب دیدگی های نسبتا شدید در صفحه رشد کودک
 • وجود عفونت های شدید در ناحیه زانو (پا)
 • کمبود های شدید و جدی ویتامین دی یا کلسیم در بدن

 

همچنین بخوانید: 10 راز تناسب اندام با ورزش | تاثییر گذار برای خوش اندام شدن

 

روش های موثر در درمان پای پرانتزی

 

درمان پای پرانتزی با روش های مختلفی در سنین مختلف از کوکی تا بزرگسالی با توجه به شدت پرانتزی شدن پا امکانپذیر است. استفاده از روش هایی مانند جراحی به منظور رفع کامل ناهنجاری های ایجاد شده در قسمت زانو یا ران پا، جزء متداول ترین روش های درمان پای پرانتزی به شمار می رود.

باید به این نکته مهم توجه داشت که شدت و میزان علائم موجود در این بیماری عضلانی، اصلی ترین عامل برای انتخاب روش های درمان شناخته می شود. استفاده از کفش های طبی یا کفی های طبی یکی از بهترین گزینه ها برای درمان پا پرانتزی است.

در کنار این روش ها، گچ گرفتن زانو تا مدتی معین (بر اساس تشخیص پزشک)، استفاده از کفش های مناسب و بریس ناحیه زانو، جزء روش های متداول دیگر برای درمان پا پرانتزی شناخته می شود.

از طرفی دیگر روش ها و حرکات ورزشی یا تمرینات خانگی، می تواند جزء راهکارهایی موثر و کم هزینه برای درمان پا پرانتزی شناخته شود. در کنار تمرینات خانگی، استفاده از راهکارهای توصیه شده در طب سنتی نیز می تواند در نوع خود برای درمان پای پرانتزی موثر باشد.

در کنار روش های پزشکی نوین یا سنتی و همینطور تمرینات ورزشی، توجه به نکاتی مهم برای رفع هر چه سریع تر این مشکل، ضروری است. نکاتی که عبارت اند از:

 • تمرکز بر روی کاهش وزن به صورت مداوم و منظم
 • تمرکز بر روی تقویت عضلات و افزایش میزان انعطاف پذیری عضلات ران و زانو
 • تمرکز به منظور وارد آوردن فشار به لبه های داخلی پا در زمان حرکت یا ورزش

 

همچنین بخوانید: سرشانه پهن: بهترین تمرینات ورزشی برای پهن شدن شانه ها

 

بهترین حرکات ورزشی برای رفع زانو پرانتزی

 

آشنایی با بهترین حرکات ورزشی برای رفع زانو پرانتزی یکی از مهم ترین روش ها برای کاهش میزان آسیب دیدگی پس از بروز این بیماری است. تا به امروز هیچ روش مناسب و قطعی برای پیشگیری از پا پرانتزی کشف نشده است.

این در حالی است که با وجود بسیاری از مکمل های غذایی و همینطور استفاده از روش های درمانی از نوع ورزشی، می توان از شدت گرفتن این بیماری به خوبی جلوگیری کرد. به طور مثال با مصرف کامل ویتامین دی و استفاده از نور خورشید به میزان کافی، احتمال شدت یافتن پرانتزی شدن پا، کاهش می یابد.

از طرفی دیگر مراجعه زودهنگام فرد به پزشک متخصص برای تشخیص شدت بیماری و جلوگیری از ایجاد ناهنجاری یا اختلال های جدی در حرکت، نکته مهم دیگری است که باید به آن اشاره کرد.

برنامه های ورزشی برای کاهش میزان اختلالات یا ناهنجاری های زانو و ران، معمولا توسط پزشک متخصص تجویز می شوند. فیزیوتراپیست پس از بررسی علائم و میزان شدت پرانتزی بودن پا فرد، پیشنهاداتی را در رابطه با تقویت عضلات ران و زانو به بیمار ارائه می نماید.

در ادامه با 7 تمرین ورزشی واقعا موثر برای درمان پا پرانتزی آشنا می شویم.

 

 • در اولین حرکت پس از دراز کشیدن روی زمین، باسن را از زمین جدا کنید و در همین حین، زانوهای خود را 90 درجه خم کنید. پا راست را به مدت 2 ثانیه در همین حالت دراز کنید و سپس این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. این حرکت را در 10 ست به صورت متوالی انجام دهید. 2 ثانیه بین هر ست استراحت کنید.

 

 • یکی از بهترین حرکات پای پرانتزی نشستن کامل و وارد آوردن فشار بر ناحیه داخلی ران و زانوها است. در این حرکت پس از اینکه به صورت کامل ایستادید، پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کرده و حدود 5 ثانیه به حالت نیمه اسکات بنشینید. پس از آن به صورت چمباتمه بنشینید و این حرکت را در 3 ست تکرار کنید.

 

 • در حرکت سوم با کمک گرفتن از یک میز یا صندلی بدون خم شدن یا تغییر زاویه زانو، رو به روی میز بایستید. پس از این کار، تا جایی که می توانید پایین بروید و در همین حالت، کمی مکث کنید. این حرکت را در 3 یا 4 ست به مدت 20 بار تکرار کنید.

 

 • روی زمین چمباتمه بزنید، به طوری که باسن از زمین فاصله داشته باشد و بدون خم کردن زانو به داخل، حرکت چرخش ران پای راست و سپس ران پای چپ را در 3 ست انجام دهید. در صورتی که برای انجام این روش با احساس درد مواجه شدید، از دست های خود کمک بگیرید.

 

 • زانوهای خود را کنار هم قرار دهید و روی دو زانو بنشینید. سپس به جلو خم شده و شرایط مناسبی را برای کشش انگشتان خود (به طوری که کشش انگشتان را حس کنید) فراهم کنید. انجام این حرکت در 3 ست و هر ست 15 دفعه توصیه می شود.

 

 • با استفاده از یک کش پیلاتس و قرار دادن آن به صورت x (ضربدری) در بین پا، حرکت کنید. انجام این حرکت در 3 ست و هر بار 12 دفعه، ضروری است.

 

 • با قرار دادن یک توپ یا یک جسم نرم در بین زانوها، اقدام به کشیدن دایره یا یک شکل فرضی کنید. در طول انجام این حرکت 10 ستی، لگن و کمر نباید خم یا کشیده شود.

 

همچنین بخوانید: پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟ (آموزش حرکات ورزش پیلاتس)

 

زانو بند برای پای پرانتزی

 

زانو بند برای پای پرانتزی

 

استفاده از زانو بند یا بریس برای درمان پای پرانتزی یکی از روش ها و گزینه های بسیار مناسب شناخته می شود. میزان تاثیرگذاری و موفقیت پس از استفاده از بریس زانو، به تشخیص زودهنگام این بیماری در فرد وابسته است.

در صورت تشخیص پا پرانتزی در بهترین زمان ممکن، استفاده از بریس زانو می تواند یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری کننده در نیاز به جراحی زانو شناخته شود. اما در صورت پیشرفت بیماری و توقف رشد، بریس دیگر گزینه مناسبی به نظر نمی رسد.

زانو بند یا بریس ها به طور معمول کارکرد های مختلفی دارند. استفاده از تکنیک هایی ویژه در ساخت زانوبندهای پیشرفته، نکته بسیار مهمی است که امکان درمان هر چه سریع تر و همینطور درمان موفقیت آمیز پا پرانتزی را افزایش می دهد.

عمل های جراحی پس از ابتلا به ژنو واروم در کودکانی که رشد عضلانی و استخوانی آن ها متوقف نشده، ضروری نیست. استفاده از زانوبند در صورت وجود و همینطور تشخیص پزشک، می تواند راه حلی مناسب برای متوقف شدن رشد پا پرانتزی محسوب گردد.

 

همچنین بخوانید: افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

 

درمان زانو پرانتزی با طب سنتی

 

درمان زانو پرانتزی با طب سنتی یکی از نسخه هایی است که می توان به آن توجه کرد. این درمان مانند هر یک از روش های موجود، با توجه به شرایط و شدت بیماری در افراد توسط پزشک یا متخصص طب سنتی، تجویز می گردد.

ترکیب به دست آمده از روغن سیاه دانه، زیتون و کنجد و ماساژ دادن ناحیه زانو و ران با استفاده از این ترکیب در نوع خورشید، جزء یکی از راهکار های موثر در طب سنتی برای درمان پا پرانتزی شناخته می شود.

 

همچنین بخوانید: 10 راهکار طلایی افزایش و رشد قد برای قد بلند شدن

 

حراجی برای درمان زانو پرانتزی

 

انتخاب روش حراجی برای درمان زانو پرانتزی عموما آخرین گزینه از نظر پزشکان متخصص به نظر می رسد. در صورتی که درمان پا پرانتزی در کودکان و همنطور بزرگسالان با تجویز داروهای گیاهی یا شیمایی، انجام تمرینات ورزشی برای پای پرانتزی و همینطور دوره های فیزیوتراپی با موفقیت همراه نباشد، برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به مفاصل، از روش جراحی استفاده خواهد شد.

منطبق نبودن زانوها یا پا پرانتزی در می تواند عاملی برای درد و مشکلات مختلف در بخش های عضلانی بدن شود. ابتلا به آرتروز یکی از این مشکلات به شمار می رود. در صورتی که احساس می کنید زانوهای شما منحرف و نه منطبق هستند، باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورت شدت بیماری یا ناهنجای ژنو واروم، با قرار دادن استئوتومی در ناحیه زانو (بالاترین نقطه و قسمت از استخوان تیبیا) شرایط لازم برای تراز شدن استخوان فراهم می گردد. استفاده از صفحات فلزی دائمی، جزء روش های اصلی در جراحی و درمان پا پرانتزی به شمار می روند.

این صفحات می توانند بهترین شرایط را برای تنظیم مجدد استخوان های زانو در حالت طبیعی فراهم کنند. تویض مفصل های زانو، از دیگر گزینه هایی است که برای افرادی با سن بیش از 60 سال مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های جراحی پا پرانتزی در کودکان اما با بزرگسالان کاملا متفاوت است. برداشتن صفحه رشد در استخوان زانو، اصلی ترین اقدامی است که با با قرار دادن صفحات فلزی کوچک، انجام می گیرد. با این کار، رشد استخوان ها به خوبی هدایت می شود و شرایط مورد نیاز برای رشد استخوان در آینده به شکلی صحیح فراهم خواهد شد.

 

همچنین بخوانید: یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

 

عوارض پای پرانتزی

 

عوارض پای پرانتزی در افراد مختلف با توجه به دارا بودن بیماری های زمینه ای، متفاوت است. به طور کلی می توان گفت که پای پرانتزی از جمله مشکلات و ناهنجاری هایی است که در صورت عدم درمان، شرایط جسمی وخیمی را برای بیمار در سنین بزرگسالی و پیری ایجاد می کند.

ایجاد برخی از مهم ترین مشکلات در ناحیه مفاصل و همینطور نواحی استخوانی، از جمله رایج ترین عارضه زانوی پرانتزی است. اصلاح پای پرانتزی اقدام مهمی است که در صورت انجام شدن در سنین کودکی، با بهترین نتایج همراه خواهد بود.

از دیگر مشکلات و عوارض پای پرانتزی می توان به عدم تعادل در حرکت و حتی راه رفتن های ساده اشاره کرد. این مشکلات قطعا در سنین بزرگسالی و کهن سالی می تواند شرایط ایجاد مشکلات متعدد از جمله زمین خوردن های متوالی را برای فرد به همراه داشته باشد.

شکستگی استخوان های لگن و همینطور آسیب دیدن کمر یا نخاع، از عارضه های دیگری است که می تواند پس از زمین خوردن ایجاد شود. از طرفی دیگر، ورم مفاصل، بخش دیگری از عارضه های زانوی پرانتزی است.

عوارض یا مشکلات زانوی پرانتزی در دوره های بزرگسالی شایع تر از سنین کودکی و نوجوانی است. ناپایداری در زانوها، آسیب به غضروف و مشکلاتی نظیر مینیکس می توانند بخشی از عوارض جدی پرانتزی بودن زانوها باشند.

 

همچنین بخوانید: بهترین راه های چاقی صورت (ماسک، ویتامین، مواد غذایی، ورزش)

 

پای پرانتزی در کودکان

 

پای پرانتزی در کودکان

 

اصلاح پای پرانتزی در کودکان به صورت طبیعی و بدون نیاز به روش های جراحی تا سن 7 یا 8 سالگی اتفاق می افتد. بر اساس آمارهای موجود، بیش از 80 درصد کودکانی که به اختلال زانوی پرانتزی دچار می شوند، با عبور از دوران رشد، این اختلال را به صورت طبیعی پشت سر خواهند گذاشت.

چاقی و اضافه وزن بیش از حد جزء اصلی ترین فاکتور های تشدیدکننده ژنوواروم در کودکان و بزرگسالان شناخته می شود. بر اساس مطالعات اخیر، مشخص شد که بیش از 70 درصد کودکان یا افراد چاق، در معرض این اختلال قرار می گیرند.

حرکات پای پرانتزی یکی از مهم ترین نشانه های تشخیص این بیماری در افراد توسط پزشکان متخصص است. در صورتی برطرف نشدن مشکل ژنوواروم یا زانوی پرانتزی تا سنین 7 یا 8 سالگی در کودکان، استفاده از بریس یا آتل به عنوان اولین گزینه ها مورد توجه قرار می گیرد.

اما در صورت منفی بودن روش یاد شده برای درمان پای پرانتزی، استفاده از تمرینات ورزشی مناسب برای اصلاح پای پرانتزی و هم چنین دوره های فیزیوتراپی با تشخیص پزشک، موثر خواهد بود.

 

همچنین بخوانید: نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان (+ مواد غذایی برای رشد قد)

 

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان بیماری است. اما روش های پیشگیری عموما برای بیماری های مفصلی ناحیه ران یا زانو، گزینه هایی با اولویت بالا محسوب نمی شوند. زانوی پرانتزی از جمله مشکلات بسیار مهمی است که امکان پیشگیری از ابتلا به این اختلال در جنین وجود ندارد.

اما با تشخیص درست و موثرِ بیماری ها و اختلالاتی که منجر به ایجاد پای پرانتزی می شود، می توان از شدت یافتن این مشکل در سنین مختلف جلوگیری کرد. ماساژ درمانی یکی از موثرترین روش های موجود برای درمان یا اصلاح پای پرانتزی است.

حرکات اسکات و همینطور یوگا از دیگر روش هایی است که می تواند نتیجه مثبتی را در درمان پای پرانتزی به همراه داشته باشد. درمان اختلالات و بیماری هایی از این دست، عامل مهمی در پیشگیری از ابتلا به آرتروز و مشکلاتی جدی محسوب می گردد.

مراجعه به پزشک ارتوپد یا متخصص فیزیولوژی مهم ترین موضوعی است که در صورت احتمال وجود پا و زانو پرانتزی باید نسبت به انجام آن اقدام کرد. با مراجعه به پزشک متخصص، علاوه بر تسریع در روند درمان، می توان از پیشرفت بیماری در هر مرحله ای، جلوگیری کرد.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

بهترین راهکار های افزایش وزن سریع و طبیعی

بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو

بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی | خوش فرم کردن ران و باسن

بالا کشیدن و خوش فرم کردن سینه با ورزش 

برترین روش طبیعی کوچک کردن شکم بعد از سزارین

علائم، پیشگیری و درمان گیاهی پوکی استخوان

نکاتی مهم برای سیکس پک کردن سریع شکم 

برنامه غذایی برای چاق شدن و افزایش وزن افراد لاغر

9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

روزانه چقدر آب بنوشیم؟ فواید مصرف آب برای بدن

8 نکته مهم تقویت اراده برای لاغری و کاهش وزن