پودر آب پنیر که به عنوان یکی از مشتقات فرعی به دست آمده از شیر محسوب می شود، که برای عضله سازی با توجه به پروتئین بالا مورد استفاده قرار می گیرد. آب پنیر در مقایسه با بسیاری از ترکیب های حاوی پروتئین، منبعی بسیار قوی برای بدنسازی به شمار می رود.

این ترکیب دارای اسید های آمینه ضروری بسیاری است که به همین واسطه مصرف آن می تواند نقش مهمی در برنامه غذایی بدنسازان داشته باشد. چرا که اسیدهای آمینه منبع خوبی برای حذف چربی، افزایش قدرت بدن و عضله سازی شناخته می شوند.

پروتئین جزء اصلی مکمل هایی است که ورزشکاران در رشته های بدنسازی از آن استفاده می کنند. مکمل هایی که استفاده از آن ها می تواند نقش مهمی در تامین انرژی و سوخت مورد نیاز بدن داشته باشد.

 

معرفی مهم ترین خواص آب پنیر

 

خواص آب پنیر تنها به جذب پروتئین بیشتر در بدن خلاصه نمی شود. آب پنیر مجموعه ای از مواد مغذی است که اثرات بیولوژیکی بسیار ویژه و قوی را به همراه دارد. به عبارتی دیگر، این مکمل بهترین ترکیب در حال حاضر برای مصرف بدنسازان است.

مصرف این مکمل به صورت منظم نقش بسیار مهمی در دستیابی به اهداف تعیین شده ورزشکاران به ویژه تناسب اندام دارد. پروتئین وی و کازئین دو نوع پروتئین اصلی موجود در شیر (پنیر) هستند.

برای مصرف ساده این مکمل، عموما آن را طعم دار می کنند. چرا که به تنهایی طعم خوبی ندارد، طعم دهنده هایی با اسانس کاکائو، وانیل و توت فرنگی به عنوان اصلی ترین مواد ترکیب شده با آب پنیر شناخته می شوند.

از مهم ترین خواص آب تهیه شده از پنیر، تامین پروتئین بدن به میزان مورد نیاز است. مصرف این ترکیب صرفا به عنوان یک ترکیب انرژی زا توصیه نمی شود، بلکه می توان آن را به عنوان یک گزینه ایده آل در ترکیب هایی مانند اسموتی نیز مدنظر قرار داد.

 

همچنین بخوانید: 26 مورد از بهترین مواد غذایی عضله ساز

بخوانید: چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری

 

طرز تهیه پودر آب پنیر برای بدنسازی و لاغری

 

طرز تهیه پودر آب پنیر برای بدنسازی و لاغری

 

روش تهیه پودر آب پنیر و آب پنیر با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت باعث تغییر ارزش غذایی این دو محصول می شود. بهترین گزینه برای مصرف بدنسازان و همینطور افراد ورزشکار، پودر آب پنیر است.

ترکیبی که دارای مواد مغذی بسیار زیادی است و می توان آن را جایگزین انواع محصولات با میزان چربی بسیار زیاد قرار داد. پس از گرفتن آب پنیر، امکان تبدیل آن به پودر همین محصول وجود دارد.

روش های مختلفی برای تهیه پودر به دست از آب پنیر وجود دارد، روش هایی که می تواند کم هزینه یا هزینه بر باشد. استفاده از دستگاه دهیدراتور از روش هایی است که با انتخاب آن می توان در سریع ترین زمان، نسبت به تهیه این پودر اقدام کرد.

با قرار دادن آب پنیر در این دستگاه به مدت 12 ساعت و با دما ۱۳۵ درجه، آب پنیر به پودری سرشار از پروتئین تبدیل می شود. اما استفاده از یک قابلمه و جوشاندن آب پنیر در آن به مدت طولانی با شعله کم تا رسیدن مایع به غلظت مورد نظر، از دیگر روش هایی است که می توان به آن اشاره کرد.

پس از جوشانده شدن آب در قابلمه، می توان ترکیب به دست آمده را به مدت 12 ساعت در یک سینی قرار داد. این کار باعث بهتر خشک شدن ترکیب می شود. در صورتی که پس از درست شدن پودر، تمایل به طعم دار کردن آن داشته باشید، می توان از اسانس های وانیل یا کاکائو استفاده کنید.

مصرف این ترکیب برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، باید با احتیاط انجام گیرد. این محصول جزء بهترین محصولات برای لاغری نیز شناخته می شود. چرا که با مصرف آن بخش عمده ای از انرژی بدن تامین شده و دیگر نیازی استفاده از ترکیب های چرب و مضر احساس نمی شود.

 

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای رفع افتادگی و شلی بازو (تاثییر تضمینی) لاغری بازو

بخوانید: برترین مواد غذایی سرشار از پروتئین برای بدنساز ها

 

آشنایی با نحوه مصرف آب پنیر برای عضله سازی

 

نحوه مصرف آب پنیر با توجه به نوع برنامه ورزشی یا برنامه غذایی افراد متفاوت است. به طور کلی این ترکیب جزء ترکیب های شگفت انگیز در جهان برای بدنسازی و لاغری به شمار می رود. بسیاری از کارشناسان غذایی از این ترکیب به عنوان معجزه یاد می کنند.

بهترین طریقه مصرف این ترکیب پس از تمرینات ورزشی و به میزان لازم است. مصرف آب پنیر بعد از تمرینات بدنسازی، باعث افزایش سرعت عضله سازی در بدن می شود. برنامه های غذایی ورزشکاران و همینطور اهداف آن ها، بهترین منبع برای تعیین میزان مصرف این ترکیب است.

در صورتی که اصلی ترین هدف از مصرف آب پنیر، کاهش وزن و لاغری است، با قرار دادن این ترکیب در بین میان وعده های غذایی، طی یک دوره زمانی مشخصی، دستیابی به این هدف بسیار ساده خواهد بود.

اما در صورتی که هدف ورزشکار از مصرف آب پنیر، عضله سازی باشد، بهترین زمان برای مصرف، بعد از تمرینات سبک یا سنگین ورزشی است. بهترین زمان برای عضله سازی با مصرف پودر پنیر، 15 دقیقه بعد از تمرینات است.

این تایم، به عنوان یک تایم طلایی برای عضله سازی شناخته می شود. این در حالی است که بخشی از کارشناسان، عقیده دارند که دو ساعت بعد از انجام تمرینات، مناسب ترین زمان برای استفاده از این ترکیب جهت عضله سازی است.

 

همچنین بخوانید: بهترین مکمل افزایش حجم عضلات برای بدنسازی 

بخوانید: عوارض و فواید بدنسازی برای آقایان، بانوان، نوجوانان و تاثیر بر چهره

 

نحوه مصرف پودر آب پنیر بعد از 30 سالگی

 

نحوه مصرف پودر آب پنیر بعد از 30 سالگی

 

نحوه مصرف آب پنیر بعد از سن 30 سالگی به جهت تغییرات مختلف از نظر ساختار و فیزیولوژی و همینطور با توجه به اهداف مصرف کننده، متفاوت است. به همین علت مصرف آب پنیر در ساعات پایانی شب، می تواند بهترین انتخاب برای جذب حداکثری مواد مغذی و همینطور ریکاوری بدن در طول شب باشد.

آب پنیر جزء ترکیب هایی است که امکان مصرف آن به همراه نوشیدنی های دیگر وجود دارد. این ماده مغذی از جمله موادی است که نقش مهمی در جلوگیری از شکستگی عضلات و همینطور تقویت آن ها دارد.

یکی از فاکتور های مهم برای مصرف ترکیب های حاوی پروتئین از جمله این پودر، در نظر داشتن وزن و همینطور جنسیت است. برای مصرف پودر آب پنیر باید بر اساس هر کیلو از وزن، 1.5 گرم از این ترکیب را به همراه ترکیب هایی مانند شیر یا شیر سویا استفاده کرد.

همینطور امکان استفاده از پودر آب پنیر به همراه موادی مانند: انبه، موز، عسل و همینطور وانیل وجود دارد. الگو مصرف پودر پنیر در وعده صبحانه، قبل و بعد از تمرین و همینطور پیش از خواب، بهترین الگو برای سنین مختلف است.

 

همچنین بخوانید: 20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد 

 بخوانید: افتادگی شانه و درمان آن با حرکات اصلاحی رفع قوز شانه

 

مهم ترین عوارض مصرف آب پنیر برای انسان

 

مصرف بیش از حد ماءالجبن یا آب پنیر می تواند عوارض بسیار زیادی را برای بدن به همراه داشته باشد. به همین علت کارشناسان توصیه می کنند تا در مصرف این معجزه طبیعی، رعایت اعتدال در نظر گرفته شود.

یکی از ضرب المثل های رایج ایتیالیایی درباره خواص ماءالجبن به این موضوع اشاره می کند که مصرف منظم آن باعث بیکار شدن پزشکان می گردد. چرا که خواص بسیار زیادی در دل این ترکیب وجود دارد.

اما از طرفی دیگر عواص استفاده بیش از حد ماءالجبن شامل این موارد است.

  • حالت تهوع
  • نفخ شدید
  • سردرد
  • تشنگی مدام
  • التهاب روده

استفاده این ترکیب به همراه داروهای مورد نیاز برای درمان بیماری های خاص از جمله پارکینسون احتمال بروز حساسیت و خطرات مختلف را تشدید می کند. پزشکان توصیه می کنند که از مصرف آب پنیر به همراه داروهای درمان پوکی استخوان و انواع آنتی بیوتیک ها، پرهیز شود.

 

همچنین بخوانید: 11 روش تاثییر گذار برای افزایش وزن سریع، طبیعی و سالم

بخوانید: 20 خوراکی برتر چربی سوز برای کاهش وزن فوری

 

نکات مهم درباره مصرف پودر آب پنیر برای لاغری

 

نکات مهم درباره مصرف پودر آب پنیر برای لاغری

 

پودر آب پنیر جزء بهترین مکمل های پروتئینی است که مصرف آن بر اساس یک برنامه غذایی منظم و دقیق می تواند نفش مهمی در کاهش وزن به شکلی معجزه آسا داشته باشد. درمان تورم و التهاب ایجاد شده در مفاصله به واسطه حرکات سنگین ورزشی با مصرف این مکمل، از دیگر نکات مهمی است که باید به آن اشاره کرد.

به طور کلی باید گفت که پودر آب پنیر می تواند منبع خوبی برای تامین بخش مهمی از انرژی مورد نیاز بدن برای انجام حرکات بدنسازی و چربی سوزی باشد. استفاده از این محصول برای افرادی که با مشکلات روده دست و پنجه نرم می کنند، مناسب نیست.

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در مصرف پودر آب پنیر باید به آن توجه کرد، قطع مصرف پس از دو هفته استفاده مداوم است. این موضوع باعث جلوگیری از بروز تنبلی و مشکلات روده به صورت جدی می شود.

 

همچنین بخوانید: کاهش وزن سریع با بهترین قرص های لاغری

بخوانید:  بهترین روش و نکات رژیم کالری کاهش وزن

 

نتیجه گیری

مصرف پودر آب پنیر به صورت روزانه بین 25 تا 50 گرم می تواند به صورت کامل باعث جذب پروتئین مورد نیاز بدن شود. رعایت توصیه های مصرف درج شده روی بسته بندی های محصول و همینطور توجه به برنامه غذایی، باعث حفظ سلامت فرد می شود.

نگرانی از بابت آسیب دیدگی کلیه و همینطور بروز پوکی استخوان به واسطه مصرف این محصول کاملا غیر ضروری است. چرا که پودر آب پنیر باعث بروز این مشکلات نمی شود. البته باید به این نکته توجه کرد که در صورت تامین پروتئین بدن با توجه به برنامه غذایی، افزودن آب پنیر غیر ضروری به نظر می رسد.

مصرف منظم پروتئین که در این محصول نیز به صورت ویژه وجود دارد، باعث استحکام استخوان و نه پوکی استخوان خواهد شد. پیش از مصرف این محصول با دوز بالا، باید از عدم حساسیت بدن به پودر آب پنیر اطمینان حاصل کرد.

ترکیبات فوق العاده خوب موجود در پودر آب پنیر، باعث استقبال مصرف کنندگان، ورزشکاران و بدنسازان از این ماده شده است. به همین علت به طور کلی باید گفت که مصرف این ترکیب باعث بروز هیچ مشکلی در بدن نمی شود.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

بهترین تمرینات ورزشی برای پهن شدن شانه ها

چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

8 نکته مهم تقویت اراده برای لاغری و کاهش وزن

آموزش طناب زدن صحیح برای لاغری + فیلم آموزشی

چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟

بدنسازی قد را کوتاه می کند یا بلند؟

بهترین حرکات ورزشی با دمبل برای ورزش در خانه یا بدنسازی

بزرگ کردن باسن با تمرینات ورزشی 

سریع­ترین راه های کاهش وزن بدون ورزش

برنامه غذایی برای چاق شدن و افزایش وزن افراد لاغر

10 راهکار طلایی افزایش و رشد قد برای قد بلند شدن