10 راهکار طلایی برای افزایش قد

 

افزایش قد یکی از آرزوهای دور و دراز بشر در تمام دوران ها بوده و هست. تجربه قد بلند، از جمله تجربه های بسیار خوشایندی است که نایده گرفتن آن عموما امکانپذیر نیست. ژنتیک تقریبا 80 درصد از شرایط قدی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما 20 درصد شرایط باقیمانده به عواملی مانند ورزش، تغذیه و همینطور سبک زندگی مرتبط است. رشد قد افراد در سنین مختلف به ویژه بعد از سن بلوغ، با تفاوت هایی همراه است که به همین علت نمی تواند گفت یک فاکتور به طور حتم در این مورد از همه مهم تر خواهد بود.

آغاز سنین نوجوانی، معمول ترین دوران برای افزایش قد دختران است. این در حالی است که پسرها گاهی تا پایان سنین نوجوانی این تغییر فیزیکی را شاهد نخواهند بود. به حداکثر رساندن پتانسیل های افزایش قد با انجام برخی رفتارها قطعی است.

در ادامه این مقاله از نیک اندام با 10 راهکار طبیعی برای افزایش و رشد قد آشنا می شویم.

 

بررسی مهم ترین عوامل موثر در افزایش قد

 

عوامل موثر در افزایش قد به موارد مختلفی تقسیم بندی می شوند. عواملی که در بین آن ها، وراثت جایگاه بسیار ویژه ای دارد. به طور کلی بر اساس نظر کارشناسان و متخصصین، در دهه سوم زندگی افراد، رشد قدی آن ها به شکل ملموسی متوقف خواهد شد.

در نتیجه انجام تمرین های ورزشی یا تغییر سبک زندگی پیش از پایان دهه دوم زندگی، اصلی ترین اقدامی است که برای رشد قد باید انجام گیرد. ادامه دادن سبک زندگی سالم برای رشد هر چه بیشتر قد تا پایان دهه سوم نیز می تواند اطمینان لازم برای عدم توقف رشد قد را به فرد بدهد.

پیش از پرداختن به مکمل ها و مواد غیر طبیعی برای رشد قد، بهتر است تا با بهترین مواد طبیعی موثر در این فرآیند آشنا شویم. موادی که مصرف آن ها هیچ عارضه ای را برای بدن به همراه ندارد.

ایجاد یک هماهنگی جدی بین ورزش کردن و مصرف پروتئین به طور حتم نقش بسیار موثری در افزایش قد دارد. کوتاهی قد به معنا وجود ضعف در افراد نیست، اما افرادی که دارای قد بلندتری هستند، اعتماد به نفس بیشتری دارند.

10 راهکار واقعا موثر برای افزایش قد به طور طبیعی

راهکار های واقعا موثر برای افزایش طبیعی قد قطعا بهترین گزینه ها برای دست یابی به قدی ایده آل هستند. راهکارهایی طبیعی که انتخاب آن ها می تواند با بهترین نتیجه همراه باشد. هم چنین انتخاب این راهکارها هیچ عارضه ای را برای انسان به همراه ندارد.

عوامل بسیار موثری وجود دارند که با دقت در آن ها می توان حتی پس از 18 سالگی نیز شاهد رشد قد بود. با توجه به اینکه تنها 20 درصد از میزان رشد قدی یک فرد به عوامل غیر وراثتی و غیر هورمونی وابسته است، اما با تقویت این عوامل قطعا می توان شاهد یک تغییر فوق العاده در قد و رسیدن به یک قد ایده آل بود.

 

 1. داشتن خواب کافی برای افزایش قد

 

داشتن خواب کافی

 

خواب کافی و منظم یکی از روش های فوق العاده ساده اما موثر در حفظ شرایط ایده آل برای رشد قد است. خوابیدن به اندازه و در درست ترین زمانِ ممکن شرایطی فوق العاده مطلوب را از نظر هورمونی در بدن ایجاد می کند.

برهم خوردن نظم هورمون های بدن و ایجاد اختلالات هورمونی، اصلی ترین مانع افزایش و رشد قد به شمار می رود. در نتیجه داشتن خواب مناسب از بروز این اختلالات جلوگیری می کند. ترشح هورمون HGH در ساعات خواب، موضوع بسیار مهمی که در نتیجه موجب داشتن قدی ایده آل می شود.

از طرفی داشتن خواب طولانی هم باعث ترشح هر چه بیشتر HGH در بدن و در نتیجه آسیب دیدگی خواهد شد. البته باید به این نکته بسیار مهم نیز توجه کرد که ساعات و میزان خواب در افراد مختلف، متفاوت است.

 

همچنین بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

 

 1. ورزش برای افزایش قد

 

ورزش تنها راهکار شگفت انگیز در بهبود شرایط مورد نیاز برای رشد قد نیست، اما می توان آن را یکی از بهترین و موثرترین راهکارها در این رابطه معرفی کرد. حفظ وزن و تقویت ماهیچه ها به عنوان مهم ترین مزایا ورزش شناخته می شود.

هم چنین با انجام ورزش ها و حرکات ورزشی به شکل منظم می توان شاهد ترشح HGH به میزان مطلوب در بدن بود. تمرینات قدرتی و هم چنین انجام حرکات کششی به ویژه در کودکان، یکی از روش های تقویت عضلات و ماهیچه ها برای آماده سازی فرآیند رشد به شمار می رود.

دوچرخه سوازی و بسیاری از فعالیت های هوازی مانند طناب زدن، از جمله تکنیک های ورزشی موثر برای ایجاد شرایط ایده آل رشد است. یکی از مهم ترین دلایل کاهش قد یا عدم رشد قد در بزرگسالی، ضعف و شکنندگی استخوان ها است. این مشکل با ورزش منظم برطرف خواهد شد.

 

همچنین بخوانید: چگونه سریع و راحت وزن کم کنیم؟ کاهش وزن فوری

 

 1. تمرینات یوگا برای رشد قد

 

تمرینات یوگا را باید به عنوان یکی از روش های نسبتا شدید برای رشد قد معرفی کرد. تقویت شرایط جسمی بدن و ایجاد آمادگی لازم برای رشد قد از یک طرف و بهبود تناسب اندام از سویی دیگر، جزء مهم ترین مزایا انجام تمرینات یوگا به شمار می رود.

تحریک هورمون های رشد در بدن به واسطه این تمرینات و داشتن عضلاتی قوی از دیگر مواردی است که می توان بعد از انجام یوگا شاهد آن بود. در بین ژست های یوگا، تمرین برخی از حالات می تواند بسیار مفید باشد، این موارد عبارت اند از:

 • ژست مثلث
 • ژست کوه
 • ژست کبرا
 • ژست خم به جلو
 • ژست زاویه بسته
 • ژست سگ با صورت رو به بالا

اضافه کردن تمرینات یوگا به برنامه های روزانه، یکی از بهترین انتخاب ها برای سلامت و تناسب اندام است.

 

همچنین بخوانید: یوگا چیست؟ حرکات یوگا + فواید و مضرات یوگا

بخوانید: 20 مورد از مفیدترین مواد غذایی برای افزایش قد

 

 1. حفظ حالت صحیح بدن هنگام نشستن و ایستادن

 

حفظ حالت صحیح بدن در هر شرایطی حتی هنگام راه رفتن یکی از مهم ترین روش ها برای جلوگیری از آسیب دیدن مهره های کمر و ایجاد حالت هایی مانند "قوز کردن" است. روش های ساده ای برای تمرین این موضوع وجود دارد که نشستن روی صندلی با صاف کردن شانه ها به سمت بالا، یکی از آن ها است.

افزایش قد ارتباط مستقیمی با سلامت ستون فقرات دارد. بنابراین طرز صحیح نشستن یکی از تکنیک هایی است که در این موضوع موثر خواهد بود. انتخاب یک تشک یا بالشت خوب باعث می شود تا ستون فقرات حتی در زمان خواب نیز، قوس و منحنی استاندارد را داشته باشد.

راه رفتن، نشستن و خوابیدن به شکل صحیح، نه تنها باعث حفظ سلامت ستون فقرات می شود، بلکه یک فرد را باهوش و با اعتماد به نفس نشان می دهد. قوز نکردن در هر شرایطی برای رشد قد ضروری است.

 

همچنین بخوانید: نکاتی مهم برای افزایش قد کودکان (+ مواد غذایی برای رشد قد)

 

 1. انتخاب رژیم غذایی سالم برای افزایش قد

 

انتخاب رژیم غذایی سالم و متعادل

 

رژیم غذایی سالم و متعادل، بیش از حد تصور در سلامت جسمی و رشد از نظر قد تاثیرگذار است. پرهیز از مصرف غذاهای ناسالم و خودداری از استفاده چربی های غیر اشباع، انواع نوشیدنی های گازدار و ترکیبات چرب، بهترین انتخابی است که می توان داشت.

رژیم غذایی سالم، تاثیر مثبتی در منحنی و الگو رشد فرد دارد، این در حالی است که رژیم غذایی منفی، در این رابطه تاثیر عکس خواهد داشت. جذب ویتامین ها و انواع مواد مغذی، پروتئین و املاح مورد نیاز بدن برای رشد، تنها در صورت انتخاب رژیم غذایی سالم امکانپذیر است.

گوشت، تخم مرغ و پنیر از جمله ترکیبات مهمی هستند که می توانند باعث تامین ویتامین D مورد نیاز بدن شوند. مصرف منظم این ترکیبات در کنار مواد حاوی روی، یک الگو فوق العاده از نظر تغذیه به شمار می رود.

توجه به منابع غنی از کربوهیدرات، کلسیم، پروتئین و فسفر از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کرد. افزایش متابولیسم در بدن با انتخاب یک چرخه مناسب از تغذیه در طول روز امکانپذیر است.

 

همچنین بخوانید:  مهمترین ویتامین ها و مواد غذایی برای افزایش قد

همچنین بخوانید: بدنسازی قد را کوتاه می کند یا بلند؟ 

 

 1. پرهیز از مصرف مواد جلوگیری کننده رشد قد

 

پرهیز جدی از مصرف مواد جلوگیری کننده یا کاهش دهنده قد که می توانند منشا داخلی یا خارجی داشته باشند، ضروری است. این ترکیبات شامل الکل، انواع مواد مخدر، روانگردان ها و سیگار می شوند.

جلوگیری و توقف رشد قد در سنین مختلف به ویژه دوران نوجوانی و جوانی با استفاده از این مواد یک احتمال قوی محسوب می گردد. اما این مواد، تنها گزینه های کاهش دهنده رشد به شمار نمی روند.

به طور مثال باید گفت که مصرف کافئین در کودکان زیر 18 سال، باعث اختلال در چرخه خواب و در نتیجه اختلال جدی هورمون ها می شود. استروئید از جمله عناصری است که مصرف آن به ویژه در کودکان مبتلا به آسم، شرایط اختلال رشد را ایجاد می کند.

 

همچنین بخوانیدذ: حجامت برای افزایش قد + سن مناسب، محل بادکش، بهترین زمان

 

 1. تقویت سیستم ایمنی بدن

 

تقویت سیستم ایمنی بدن یک روش پیشگیری کننده در کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان است. با این روش امکان ابتلا به بیماری های خاص که موجب کنترل و توقف رشد می شوند، به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند.

مصرف غذاهای سالم و انتخاب مکمل های غذایی مناسب در کنار پرهیز از مصرف غذاهای چرب، از جمله راهکارهای ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. بعلاوه با مصرف منظم ویتامین هایی مانند ویتامین C دیگر نباید نگران ابتلا به بیماری ها و مشکلات جدی در بدن بود.

قرار دادن ترکیبات مقوی و موثر در سلامت و رشد قدی از جمله ترکیبات حاوی آنتی اکسیدان ها، فیبر، غلات، امگا 3 و سبزیجات می تواند مناسب ترین شرایط را برای بدن انسان ایجاد کند.

 

همچنین بخوانید: برنامه غذایی برای چاق شدن و افزایش وزن افراد لاغر

 

 1. نوشیدن آب به میزان لازم در طول روز

 

نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز یکی دیگر از روش های ساده اما مفید برای کنترل شرایط و چرخه رشد در بدن است. این به معنا نوشیدن آب بیش از حد نیاز بدن نیست. بهبود بخشیدن متابولیسم بدن در کنار کاهش میزان سموم موجود به واسطه مصرف آب، از مهم ترین مزیت هایی است که می توان به آن اشاره کرد.

مصرف مستقیم آب یا استفاده از محصولات و میوه جاتی که حاوی مقادیر زیادی آب هستند، انتخاب خوبی به نظر می رسد. هندوانه یکی از ترکیباتی است که می توان با مصرف منظم آن، شاهد جذب آبِ مورد نیاز بدن نیز بود.

 

همچنین بخوانید: روزانه چقدر آب بنوشیم؟ فواید مصرف آب برای بدن

 

 1. تقویت اعتماد به نفس

 

تقویت اعتماد به نفس

 

تقویت اعتماد به نفس حتی در شرایط وخیم به واسطه وجود مشکلات جسمی از جمله کوتاهی قد، می تواند به موفقیت شما و انگیزه بخشی برای پیگیری روش ها و راهکارهای رشد قد کمک کند.

داشتن اعتماد به نفس، کلید طلایی موفقیت در هر شرایط و هر زمانی است. تمرین مهارت هایی هم چون عزت نفس از سنین کودکی می تواند باعث ساخت روحی بزرگ و موفق در فرد شود.

انجام تمرینات ورزشی به صورت گروهی در باشگاه یا محیط های مشابه، می تواند تاثیر ویژه ای در بهبود روحیه فرد و همینطور افزایش اعتماد به نفس داشته باشد. باید همواره به این نکته مهم توجه کرد که "کوتاهی قد مانع رسیدن به آرزوها نیست"!

 

همچنین بخوانید: 14 راهکار برای اینکه قد بلند به نظر برسید

 

 1. دریافت مشاوره های پزشکی و تخصصی

 

دریافت مشاوره های پزشکی و تخصصی گاهی آخرین اما بهترین گزینه برای حذف مشکلات و موانع موجود در راه رشد قد به شمار می رود. در صورتی که برخلاف اعضا خانواده، از رشد قدی خوبی برخوردار نیستید، قطعا مشکلی وجود دارد.

مراجعه به پزشک متخصص می تواند شرایط شناخت مشکل و برطرف شدن آن را به سادگی فراهم نماید. از جمله این مشکلات باید به نرمی استخوان اشاره کرد. تشخیص این مشکل در سنین کودکی، شانس موفقیت و افزایش رشد را افزایش می دهد.

در برخی از موارد، جراحی پیشنهاد پزشک برای رسیدن به قد ایده آل یک فرد است. شکستن استخوان های پا (درشت نی و نازک نی) به عنوان روشی مدرن و تخصصی است که برای یک تغییر بزرگ در قد از آن استفاده می شود.

 

حتما بخوانید: راه های موثر افزایش قد در بزرگسالی (تمرین+ راهکار های تضمینی)

 

نتیجه گیری:

قد بلند شدن آرزو محالی به نظر نمی رسد. نکات ساده ای برای قد بلند شدن وجود دارد که توجه به آن ها در کنار رعایت تکنیک های ورزشی و رژیم غذایی سالم ضروری است. شاید از نظر بسیاری از افراد، 18 سالگی آخرین مرحله از رشد قد باشد.

اما این موضوع صحت ندارد. تحریک هورمون های رشد به ویژه در شب، اهمیت خواب کافی و مفید را بیش از پیش تقویت می کند. تمرینات کششی برای تقویت ماهیچه و عضلات در کنار مصرف ترکیباتی هم چون جوانه گندم، از جمله نکاتی است که نباید نسبت به آن بی توجه بود.

با مروری بر تمامی این نکات می توان گفت که انتخاب روش های طلایی برای رسیدن به قدی ایده آل، بسیار ساده است.

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

8 نکته مهم تقویت اراده برای لاغری و کاهش وزن

پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟ 

سرشانه پهن: بهترین تمرینات ورزشی برای پهن شدن شانه ها

چطور راحت در یک ماه 10 کیلو وزن کم کنیم؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس کدام یک مناسب شماست؟

عوارض و فواید بدنسازی برای آقایان، بانوان، نوجوانان و تاثیر بر چهره

چگونه یک باشگاه خانگی مناسب و کم هزینه داشته باشیم؟